Vahap Seçer, ‘Kardeş Şehir’ Güney Moravya’yı Ülfet Etti

Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Çek Cumhuriyeti’nde kâin ve Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehri Güney Moravya Bölgesi’ni ziyaret etti.

Cenup Moravya Bölge Valisi Jan Grolich, geçen sene Sazak’deki incelemelerin arkası sıra Başkan Seçer’le yaptığı görüşmede, Mersin’i haddinden fazla enteresan bire bir site namına gördüğünü belirterek, “Biz üstelik sizi Cenup Moravya’ya seslenmek isteriz. Hoppadak kent merkezinde değil, bizim bölgemize dahi neler yaptığımızı görmenizi dileriz”sözleriyle davette bulunmuştu.

İYİ NİYET VE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Komutan Seçer dahi çağırma konusunda yapılan görüşmeler sonucunda, Başbuğ Danışmanı İbrahim Evrim ile birlikte, 9 bin 500 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın arz okkalı raylı bütün ağına cemaat ve Çek Cumhuriyeti’nin silikon vadisi de denilen Güney Moravya bölgesinde, 2 bölüm süresince temaslarda bulundu.

Ilbay Grolich ve kesim meclis yetkilileri aracılığıyla içtenlikle karşılanan Başbuğ Seçer’in meydan aldığı toplantılara, Türk gelişim insanlarının kurmuş oldukları Çek-Türk Ülfet Derneği temsilcileri da katıldı. Avusturya Macaristan İmparatorluğu mimarisinin alaylı bir örneği olan Vilayet makamında, Divan üyelerinden oluşan temsili tıpkısı yıldız bilimi nezdinde Başkan Seçer ve Ilbay Grolich, iki kent ortada yapılacak hisse senedi birliklerine dayalı açıklamalar yaptı. Konuşmaların arkası sıra Komutan Seçer ve Vali Grolich, Çekçe, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan iyi niyet ve teşrikimesai ortak metnini imzaladı.

KARDEŞLİK FİDANI MERSİN’DEN SONRALARI, GÜNEY MORAVYA’DAHI DE DİKİLDİ

Cenup Moravya Bölgesi Valisi Jan Grolich’in Türkiye ziyaretinde Mersin’bile dikilen kardeşlik fidanı, bu yol Komutan Seçer’in Çek Cumhuriyeti gezisinde Cenup Moravya’da dikildi. Başkan Seçer ve Vali Grolich, Valiliğe ilişkin küçümseyici tıpkısı parkta diktikleri fidana can suyunu yeniden birlikte verdi.

Share: