Van marifet: Van’da eski kötümser kasaları zooloji amacıyla yuvaya dönüştürülüyor

Van’ın İpekyolu Belediyesi, sakat huzursuz kasaları ile çöpe atık çevirici lastiklerini kulübeye dönüştürerek sahipsiz hayvanların şita öncesinde ısıdam yuvaya kavuşmasını sağladı.

Şehremaneti ekipleri, kış mevsiminin sert geçtiği kentte, sahipsiz hayvanları soğuktan yüklenmek ve haris kalmalarını engelletmek için himmet başlattı.

Bu kapsamda Form Bankası Van Şubesinin kullanmadığı 100 berbat kasası ile çöpe atılmış yüzlerce kurgu lastiğini toplayan görevliler, 11 personelin çalıştığı Bostaniçi Mahallesi’ndeki atölyede bunları yuvaya dönüştürdü.

Kulübeleri iyesiz hayvanların en haddinden fazla görüldüğü noktalara yerleştiren görevliler, kaplara dahi mama bıraktı.

“Sokak hayvanlarını korumak istiyoruz”

İpekyolu Belediyesi Kasaba Esirgeme ve Arama Müdürü Volkan Cebbar, AA muhabirine, Ilçebay ve Şehremaneti Başkan Vekili İhsan Emre Aydın’ın desteğiyle kentteki iyesiz hayvanları hamam yuvaya kavuşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Bozuk mülk kasaları ve eski lastiklerden kulübe yaptıklarını tamlayan Avcı, şunları kaydetti:

“Kuş, pisik, kapik kulübeleri yaparak hayvanların ısınma problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Kulübeleri yaparken ayrımsız zamanda idraksiz dönüşüme dahi yardım sağlıyoruz. Sokak hayvanlarını destek olmak istiyoruz. Gelişigüzel yıl plastik, açkı lastiği ve ahşap üzere atılan malzemeleri atölyemizde sokak hayvanları için yuvaya dönüştürüyoruz. Bu yıl de Format Bankası Van Şubesinin kullanmadığı sakim kasalarını atölyemize getirdik. Onlardan kulübe yaptık. Üretimimiz devam ediyor. Çöpe atılan yüzlerce dil lastiğinden pisik kulübesi yaptık. Kulübeleri sokak hayvanlarının kısık yaşadığı noktalara bırakıyoruz. İyi aynı ekibimiz var. Yıllardır bu şekilde sokaktaki canlarımız için çalışıyoruz. Kış mevsimi yaklaşıyor. Bölgemize kar çok fazla yağıyor. Hayvanların soğuktan etkilenmemesi için ceht gösteriyoruz.”

Hayvanların tagaddi üzerine birlikte külfet yaşamaması amacıyla belirlenen noktalara çaça bıraktıklarını anlatım eden Cebbar, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Share: