Van’da soba zehirlenmelerine ‘hiperbarik oksijen tedavisi’ uygulanıyor

Van’de soba zehirlenmelerine ‘hiperbarik oksijen tedavisi’ uygulanıyor

VAN Esenlik Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi, kış mevsiminde yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri sonrası hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi uyguluyor.

Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesinde kestirmece 3 milyon hastaya bakım veren SBÜ Van Yetişek ve Araştırı Hastanesi bünyesinde hayatiyet örümcek Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Otama Merkezi baştan tasarım edildi. Merkezde soba zehirlenmesinin yanında, anide işitme ve rüyet kayıpları, kapanmayan kemik ve aynı yaralar ile diyabet hastalarına hizmet veriliyor. Verilen hizmete ilgilendiren açıklamalarda bulunan Şifahane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, hastanenin bölgenin sağlık merkezi olması hedefiyle çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bu çerçevede hastanedeki vahit sayısını artırdıklarını tabir fail Başhekim Sarıkaya, “Hastanemiz bünyesinde spesifik bakım veren birimlerden biri olan hiperbarik ünitemizdir. Bu bölümde çokça pir amal yapılıyor ve Türkiye’üstelik çok çok bulunan benzeri kalıp değil. Tığ 7 dönem 24 saat prensibine makul aynı şekilde bu hizmeti veriyoruz. Buradaki kol ise çokça özveren tıpkısı şekilde çalışıyor. Hele soba zehirlenmeleri, süreğen yaralar, müşahede kayıpları ve sema kayıplarıyla ilgilendiren merkezimizde faal seanslar halinde tedaviler uygulanıyor” dedi.

“Çoğu hastada yegâne seans ehliyetli oluyor”

Karbonmonoksit zehirlenmeleri tedavisi için çoğu ahit bir tane seansın ehliyetli olduğunu dile getiren Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Kahkaha Çetin ise “Van’daki Hiperbarik Tedavi Ünitesi, soba zehirlenmesinin birlikte, rappadak işitme, müşahede kaybı, kapanmayan mızrap ve aynı yaralar ile diyabet hastalarını tedavi etme gayesiyle kullanılıyor. Bunun birlikte bacak yararlanmalarının bazı durumlarında bile bu tedaviye başvurulabiliyor. Bölgedeki bir tane çalışkan ünitemiz, Şark Anadolu Bölgesi’nin tamamına ve değişik bölgelerdeki illere üstelik bakım veriyor. Soba yahut karbonmonoksit zehirlenmelerinin herhangi bir durumunda muteber bire bir tedavi yöntemi değildir. Gâh tanılama kriterlerimiz var ve bu tanılara göre alıyoruz. Çoğu hastada birlikte bir tane vizyon yeterli oluyor” diyerek konuştu.

Share: