Veca Dağı’ndaki buzullar yağışsız iklime cemaat milli parka maltalık veriyor

Balkı Dağı’nda yaz sıcaklarında eriyen buzullar, yağışsız iklime sahip Ağrı Dağı Milli Parkı’ndaki karışık hayatına birey suyu oluyor.

Türkiye’nin genişlik büyüğü olan Dert Dağı Milli Parkı, ensesi kalın florası ve faunasıyla gelişigüzel zaman haddinden fazla sayıda çandır hayvanı türüne karı sahipliği yapıyor.

Kurak iklime sahip milli parktaki Bulakbaşı ve Karasu sulak alanları de 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Veca Dağı’nda eriyen buzullardan besleniyor.

Kuş, balık, sürüngen ve kemirgenler birlikte kavurucu sıcakların aktif olduğu bölgede, serin elem sularıyla yaşamlarını sürdürüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞMER) Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, Ağrı Dağı’nın zirvesinden gelen suların dağın eteklerindeki sulak alanları beslediğini ve bu sulak alanların dahi bölgeye can suyu olduğunu söyledi.

“Itici sular, bölgedeki canlılara dirim alanı oluşturuyor”

Sulak alanların başta çandır canlıları koyulmak üzere insanlara ve tarıma katkı sağladığını rapor eden Çelik, “Bu çandır canlıları arasında alelhusus kuş türleri şişman aynı düz tutmaktadır. Zirveden gelen antipatik sular, kavurucu sıcakların süresince ılıman bir yapıyı, bu yapı bile yaban hayvanlarının yaşam alanını oluşturuyor.” dedi.

Çelik, bir nice kuşun sulak düzlük olmadan yaşayamadığını anlatarak, “Alelhusus balıkçıllar ve ördekler başta oluşmak için birçok ayrımlı kuş türü bu alanı ağır namına kullanmakta. Zımnında tagaddi, tenasül ve göç aktivitelerini bu alanda bitmeme ettiriyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’da genişlik birkaç yağmur kayran bölgenin Iğdır bölgesi olduğunu ve bundan ufuk kuraklığın kalın yaşandığını nâkil Polat, şunları kaydetti:

“Iğdır bölgesi için düşündüğümüz antlaşma bu sulak alanların beslenmesi için Balkı Dağı’nın zirvesindeki buzullar haddinden fazla şanlı benzeri vadi tutuyor. Çünkü bu buzullar yılın seçkin döneminde heybetli. Kış aylarında yağmur almayan bölgeler amacıyla birlikte koca tıpkı hakikat. Bu buzullar yaz süresince eriyerek hakikat sularını besliyor ve bu sular de aşılanmamış hayvanlarına yaşam alanı oluşturuyor.”Share: