Vekil Âdem: “Sarsıntı bölgesinde şu anne büyüklüğünde seçkin bulaşan çor salgını saptanmadı”

Icra Vekili Insan: “Deprem bölgesinde şu ana büyüklüğünde seçme bulaşan çor salgını saptanmadı”

Nazır Koc “Kıvrılmış suyu içilebilir duyurusuna kadar içmece ve diş fırçalama üzere ambalajlanmış sular yeğleme edilmeli”

Sağlık Bakanı Âdem Hatay’birlikte kurulan Badiye Hastanesi’nde açıklamalarda bulundu

HATAY – Esenlik Bakanı Fahrettin Insan yer sarsıntısı bölgesinde şu ana büyüklüğünde gelişigüzel bulaşan çor salgınına rastlanmadığını söyledi. Şebeke suyu kullanımı üzerine uyarılarda da kâin Koca, “Il evet da Kaymakamlıkların ‘musluk suyu içilebilir’ duyurusuna büyüklüğünde içmece ve diş fırçalama üzere ambalajlanmış sular yeğleme edilmeli, kanalizasyon suyu temizlik vs. amacıyla kullanılmalıdır” dedi.

Esenlik Bakanı Fahrettin Âdem Hatay’da mevcut Badiye Hastanesi’nde açıklamalarda bulundu.

Afetin ilk gününden itibaren Hatay’da hizmetleri aksamaması amacıyla gayret ettiklerini vurgulayan Vekil Koca, “Yaşadığımız bu şişman afetin gerçekleşmesi dakikalar sürse dahi faktör olduğu yıkımın tamiri, geride bıraktığı yaraların iyileşmesi ant algı. Tekmil gayretimiz yaralarımızı sunma gelişmemiş sürede eksiltmek ve afeti ruhlu kardeşlerimizin maddi manevi eksiksiz ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bakanlığımızın üstünde majör ayrımsız yük bulunmaktadır. Bu sorumluluğun bilinciyle en görgüsüz çalışmaları yürüttüğümüzün bilinmesini isterim. Afetin evvel takkadak üzerimize sakıt bildirme kritik fariza keyif tesislerimizi etkili ayla değirmek ve yaralılarımıza arz bodur sürede ulaşıp afiyet hizmetini aksettirmek oldu. Hamdolsun keyif sistemimiz temas yaralıya ulaşacak acil nitelik reaksiyonunu gösterebildi. On binlerce esenlik personelimiz görevini gereğince adına getirerek milletimizin yarasını sarmaya mücahede etti” şeklinde konuştu.

Depremin arkası sıra el sağlığı krizi yaşanmaması için icraat yürüttüklerini anlatan Eş, köylere doktor, reçete ve müzaheret malzemelerinin götürüldüğünü vurguladı.

Afetlerden sonraları en nazik riskin salgın hastalık tehlikesi olduğunun altını çizen Âdem, “Bu kapsamda şişko alanların dezenfekte edilmesi kemirgen ve haşerelere cebin ilaçlanması çalışmalarını muttasıl sürdürüyoruz. Salgınlara sebep olabilecek yeryüzü kritik bahis içmece suyu güvenliğidir. Suların analizlerini tınlamalı adına yapıyor ve bakiye klor miktarını ölçüyoruz. Sakim olan yerlerde süper klorlama yapıyoruz. Depremin önce günlerinde bulaşan hastalıklar açısından tanılama koyabilecek dinamik laboratuvarlarımız ile su hijyeni açısından tetkik fayrap etmek için cıvıl cıvıl su laboratuvarımızı bölgede çalıştırmaya başladık. Deprem bölgesindeki şehirlerde şebeke suyu klorlanmakta ve kalıntı klor ölçümleri ve mikrobiyolojik tetkikat yapılmaktadır. 06-17 Küçük Ay tarihleri ortada hareket bölgesinde 8 bin 379 noktada bakiye klor ölçümü işlenmiş olup yüzdelik 81,54 oranında kalıntı klor oranı makul kendisine görülmektedir” diye konuştu.

Hatay’üstelik Antakya ve Develik ilçeleri dışında deprem illerinde lağım döşemi suyu verildiğini belirten Herif, “Hatay’birlikte Antakya ve Defne ilçelerinde kontrollü adına şebeke suyu sağlanmakta sağlanamayan yerler amacıyla tanker ile su verilip, tankerlerde klorlama yapılmaktadır. Hatay dışındaki bütün illerde süper klorlama yapılmış olup klorlamaya bitmeme edilmektedir. Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Urfa, Kilis ve Osmaniye’dahi belediyeler üstelik sistemsel klorlama yapmakta olup sahada ekipler akla yatkın görmedikleri yerlerde klor tablet ile da klorlama yapmaktadır. bununla birlikte şebeke hasarları ve kaynakta meydana gelen olumsuzluklardan dünya su kalitesinde uygunsuzluklar yaşanabilmektedir. Vilayet evet üstelik Kaymakamlıkların ‘musluk suyu içilebilir’ duyurusuna büyüklüğünde içmece ve diş fırçalama amacıyla ambalajlı sular yeğleme edilmeli, lağım döşemi suyu temizlik vs. üzere kullanılmalıdır. Malatya ilimizde şebeke suyu kâin olmasına rağmen, kaynakta takı olduğundan, süper klorlama çalışkan olmamaktadır. Sudaki bulanıklığın azaldığı görülmektedir. Ahali sağlığı laboratuvarlarımızda 06-17 Küçük Ay tarihleri arasındaki analizi tamamlanan 2 bin 632 su örneğinden yüzde 77′ si mikrobiyolojik adına akıllıca adına raporlanmıştır” açıklamalarında bulundu.

Bölgede bulaşıcı çor fen ve analizlerinin ahenkli namına izleme edildiğini tamlayan Vekil Eş, “Bu kapsamda bugüne kadar her geçici hastalık salgını saptanmamıştır” dedi.

Icra Vekili Herif konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Devleti var fail bu aziz millettir. Devletin kalbi, milletin yarası az daha orada atmaktadır. Kavim birlikte Şevket birlikte buradadır. Alay Malay uyandığımız afet sabahının yaralarını bütün birlikte saracağız. Tek vatandaşımız bekâr değildir.

Share: