Vekil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep karaca yolunun ana atma törenine katıldı Açıklaması

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SELIM Parti iktidarları boyunca 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin ulaşım ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde envestisman gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep esmer yolunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in erişim ağına gösterişli katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla tıpkı araya gelmekten gurur ve bayram duyduğunu söyledi.

Gelişmiş tıpkısı uygarlık ve ülkenin genişlik heybetli göstergesinin ulaşım ağı ve enfrastrüktür olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem muvasala modları ortada düzlük almaktadır. Hem arsıulusal hem da sıkı içi transport faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta lojistik sistemin kılcal damarı namına dirimsel ayrımsız fonksiyona sahiptir. Faziletli kalitede, selis, konforlu ve en son düzeyde güvenli bir bakım sunan, yenilikçi değerlerle müzeyyen, eşit, kararlı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, tekmil vatandaşlarımız üzere deli dolu benzeri kara yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin akıbet 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın rastgele alanda gözle görülür tıpkısı biçimde eğin bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere daha dolgunca aynı ati, daha ateş parçası ve balaban Türkiye artırmak amacıyla çalıştıklarını nâkil Karaismailoğlu, “DOĞRU Fırka iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık yatırım ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın seçkin modunda uluslararası aynı koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Bölünmüş kat uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Ağır Odalık Mevsuk Köprüsü, Yıldız Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu gibi karaca yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mukassem defa uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık. Esmer yollarımızdaki muvasala hızını güvenli, konforlu ayla getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Kara yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Karaca yollarımızdaki ulaşımı, hızı emin, konforlu ayla getirdik. 20 sene önce tahminî 8 milyon olan vesile sayısı bugün 26 milyona derkenar olmasına karşın zaman eş olduğumuz bölünmüş el zehir ile gidiş geliş kazası oranları ve birey kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve emin yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak bulunmayan, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına kadar yağız yolu hedeflerini belirlediklerini rapor ederek, “Önümüzdeki 30 yılda bölünmüş el uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine, otoban uzunluğunu da 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık kendisine Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere büyük çabalama gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri namına getirmenin özgüveniyle çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin değme alanda büyüyen, birbirinden yetişkin projeleri hayata nâkil, yaptığı yatırımlarla yalnız bölgesinde değil global planda anne baziçe kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Kere medeniyettir’ diye bizlere açtığı müreffeh yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Her sene belirlediğimiz posta haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem posta uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i muvasala ve bildirişim altyapısıyla daha dahi encam taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman tahminî 4 milyar lira proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Etki-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kadar 14 ayrı esmer yolu güzergahı ve projemizde da çalışmalarımız bitmeme ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun sakil araç trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki anne arterlerden biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü yunak karışım kaplamalı mukassem kere standardında projelendirilerek imal çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini harcama etti.

Adil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla sakıncasız, konforlu ve acul ulaşım imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini kayırıcı seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede ulaşım hizmeti sağlayıcı otoyol ve izzet yolu ortada ulaşımın daha tartılı dağılmasını sağlayarak, trafik yoğunluğu rahatlatacağız. Kâin durumda 60 dakikaya büyüklüğünde sâdır güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız el sebebiyle zamandan 68 milyon liralık, akaryakıttan 47 milyon liralık tevessül etmek için yıllık hep 115 milyon teklik tasarruf edeceğiz. Karbon salınımını birlikte 9 bin 586 titrem azaltacağız. Şimdiden okşayıcı güzel olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılmış bakir yolun Gaziantep’in, hem mikro içi hem birlikte ev dışı pazarlarına ulaşım kabiliyetini arttırarak, bölgedeki ekonomi hacminin büyümesine balaban benzeri yardım sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu birlikte projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ilımlı Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında yer düz Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta yüce merkezler arasında yer aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve pusat sayısının çarçabuk artmasıyla ortaya çıkan muvasala talepleri kapsamında Nurdağı ile yegâne kez olarak bağlanmış olan mevcut yolumuzu bölünmüş defa haline getireceğiz. Bölgede kilolu anahtar trafiğinin Sazak-İskenderun limanlarına ulaşımdaki esas arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 mukassem posta standardına ulaştırarak trafik konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, mutluluk genelinde mukassem yolları rastgele sabık ahit arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde devam eden işlerin olduğunu, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na yersiz temas sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Gül, yolun temelini atmak için ayrımsız araya geldiklerini aktararak, “El inşallah gücük sürede tamamlanacak. Bu süreçte destek veren herkese teşekkür ederek kandırıcı olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Şehremini Fatma Delice dahi yapılacak olan bu yolla ait haddinden fazla aşkın dilek geldiğini belirterek, dünyadaki krize rağmen Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, bayram verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, elan sonra Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Delimsirek, DOĞRU Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Bahir Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Saylav Ali Muhittin Taşdoğan, CHP Saylav İrfan Kaplan, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: