Vekil Soylu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, nazik ayrımsız mantalite devrimi gerçekleştirdi”

Bakan Soylu: “Cumhur Reisi Erdoğan, büyük aynı basiret devrimi gerçekleştirdi”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Batı ülkeleri, Rusya- Ukrayna savaşında ortaya sâdır gıda krizinin çözülmesi için tıpış tıpış Türkiye’ye geldi”

“20 yıldır Türkiye’nin kaderini değiştirebilmek amacıyla, herhangi bir 10 yılda aynı Türkiye’de darbe olmamasını temin edebilmek amacıyla ve demokrasinin gelişmesi için Reisicumhur elinden gelen temas şeyi yapıyor”

“Tığ, dünyanın yeryüzü takatli coğrafyasının cümle bile göbeğindeyiz. Etrafımızda fırtınalar esiyor. Amma tığ bunları geçebilmek üzere çalışıyoruz”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’daki temasları çerçevesinde Çınar ilçesinde vatandaşlarla buluşan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, esnafı ziyareti sonrası vatandaşlarla görüşerek sorun ve taleplerini dinledi.

Doğruluk ve Kalkınma Partisi (SELIM Fırka) Çınar İlçe Başkanlığını ziyaret ederek partililerle tıpkısı araya gelen Icra Vekili Soylu, geçen hafta Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan eroin faciasından kıran ertelenen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinin bu Iş haset yapılacağını söyledi.

Amerika’nın, Irak ve Suriye politikasını eleştiren Aristokrat, bu politikadan dolayı milyonlarca insanı evlerinden hicret etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Soylu, Türkiye’dahi eski yıllarda yaşanan çoğu sıkıntının demincek kalmadığını anlatım ederek, “Bu ülkede da insanlar ben dindarım diyemiyordu. Bunu hepimiz yaşadık. Çocuklarımızı 15 yaşından sonradan dini eğitim ve öğretime yönlendirme kabiliyetine sahip olabiliyorduk. Bunların hepsini alay malay yaşadık. Reisicumhur Erdoğan, bu ülkede hoppadak otobanları, şehir hastanelerini, dünyanın genişlik iri barajlarını, endüstri ve ihracatı 40-50 milyar dolarlardan 250 milyar dolarlara çıkarmadı. Bunların birlikte Erdoğan, iri benzeri ihata devrimi gerçekleştirdi. Artık insanlar istedikleri kadar düşüncelerini anlatabiliyorlar. Bu ülkede insanlar rahat tıpkısı şekilde ego dindarım diyebiliyor. Bundan Sonra kimse fotoğraf ve kıyafetinden hava yargılanmıyor. Imdi insanlar bayındır benzeri şekilde ben Kürt’üm diyebiliyor. Herkesin kendini şen anlatım edebileceği aynı konumdayız. Bunu muktedir olmak o büyüklüğünde kolay değil. Eski yıllarda yüz kere bu ülkenin siyasetçilerine karşılık ödetildi” dedi.

“Merhum Adnan Menderes bu ülkede ezan-ı Muhammed-i’yi bu ülkede aslıyla beraber buluşturduğu üzere, bu ülkeyi kalkındırdığı üzere seçkin bastırık yoktu ve idam cezası edildi” diyen Bakan Soylu, “Merhum Turgut Özal bu ülkede herhangi bir şeyi ortaya koymaya çalıştı. Ama iftiralarıyla beraber onu birlikte bezdirmeye çalıştılar. Merhum Erbakan Libya’ya gitmedi mi. Neymiş çadırda kaldı. Yahu tıpkısı otağ meselesi yüzünden Türkiye’bile diyet meselesi çıkardılar. Tıpkı başbakanı sabahtan akşama büyüklüğünde yemeden içmeden bu yüzden eleştirdiler. Sanki başbakanlığa hocaları ve imamları çağırdılar. Ben da 15 dönüş önceki buradaydım hocalarla birlikteydim. Hocalarla beraber aynı törendeydim. Hem birlikte gelişigüzel foto bile çektirdik oh. Kimesne aynı molekül diyemedi” diyerek konuştu.

Bir zamanlar Türkiye’nin batısından Şırnak’a kimsenin gidemediğini hatırlatan Icra Vekili Aristokrat, şimdi ise profesörlerin, doktorların gittiğini söyledi. Türkiye’nin aut ilişkilerde gelişimi için Reisicumhur Erdoğan’ın elinden gelen herhangi bir şeyi yaptığını tabir eden Soylu, “Yakında Cumhurbaşkanımız Özbekistan’daydı, Azerbaycan’daydı ve Avrupa’daydı. Dünyanın apayrı yerlerinde ülkenin aut ilişkisini geliştirmek için koşturuyordu. Bundan bu ülkenin beherglas insanı yararlanıyor. 81 vilayetimizde bugün birer darülfünun kâin. Tığ, çocukken üniversiteye hazırlanırken acep pekâlâ okulumuza gideceğiz diye endişeleniyorduk. Amma bugün sakat Türkiye bulunmayan. Şırnak’a Türkiye’nin batısından adam gitmezdi. Demincek Türkiye’nin batısından Şırnak’a müderris, etibba gidiyor. Oralarda öğrencilere ibret veriyorlar. Hakkari’de 2016-19 yılları beyninde tıpkısı bir tane tababet fakültesini kazanan öğrencimiz yoktu. 2022 yılındayız ve zaman 26 Tababet Fakültesini kazanan öğrencimiz var. Nedeni nedir olur? Dirlik var çünkü. Bizim sadece bu ülkeye ilişkin ayrımsız sorumluluğumuz yok” ifadelerine yer verdi.

“Eğer gelişirsek Türkiye’ye mahkum olacaklarını biliyorlar”

Günindi ülkelerinin Rusya-Ukrayna savaşında ortaya çıkan gıda krizinin çözülmesi üzere tıpış tıpış Türkiye’ye geldiğini tamlayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Afganistan’üstelik yüz binlerce adam heder oldu. Bir milyona yakın adam Suriye’üstelik hayatını kaybetti. Rengine, diline ve etnik kökenine bakmadan günindi bilcümle sorunlarını üzerimize yıkıyor. Sebebi, bunlar düşünmesin, çalışmasın ve önlerine bakmasın diyerek. Daim onları özlük içlerinde sabahtan akşama büyüklüğünde uğraştıralım diye niteleyerek. Gelişmezler, kalkınmazlar diyerek bizi kendi içimizde uğraştırıyorlar. Eğer gelişirsek Türkiye’ye mahkum olacaklarını biliyorlar. Hangi yaptılar, besin krizi imdi mı Ukrayna-Rusya savaşında? Kendileri halletselerdi ya. Biden konuştuğunda mangalda cümle bırakmıyor. Halletselerdi evet savaşı.”

“100 almanak planlar yapıyor bunlar, haydi yapsınlar bakalım bu planlarını” değerlendirmesinde bulunan Icra Vekili Aristokrat, “Evet siz daha önünüzü göremiyorsunuz. Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’ye bunlar besin krizini fasletmek için ömrü billah gelmezlerdi. Kuşkusuz tıpış tıpış geldiler. Eğer tığ aynı fiskeyle bu arada yıkılsaydık bugün bizden rica etmezlerdi ve bize buyuru verirlerdi. Zaman emir kayran aynı mevki değiliz” ifadelerinde bulundu.

“İngiltere’da komutan 45 dönme ilk seçildi ve yönetemedi”

Tıpkı hafta ilk Diyarbakır’birlikte düzenlenen festivale halkın gitmesinin engellendiğini ve liyakatli olamadığını söyleyen Soylu, “10 binlerce insanın bütünü o festivalde oldu. Birileri dedi ki, gitmeyin. Bırakın insanları geçim içerisinde yaşasınlar. Ama etrafımızdaki coğrafya rahat olduğu zaman biz rahat oluruz. İnşallah Cenabıhak, bunu Tayyip Erdoğan’a nasip edecektir. 20 yıldır Türkiye’nin kaderini değiştirebilmek amacıyla, gelişigüzel 10 yılda bir Türkiye’bile çarpış olmamasını realizasyon edebilmek üzere ve demokrasinin gelişmesi için Reisicumhur elinden mevrut değme şeyi yapıyor. Birileri başkanlık sistemine bahis ediyordu. Ne oldu demincek İngiltere’ye bakıyorsunuz. İngiltere’dahi başbuğ 45 bölüm önceki seçildi ve yönetemedi. Uçan Top takımı oyuncusu kadar fasılasız değişim yapıyorlar. Sorunların karşısında eğer mahirane hükümetler olmazsa yerle yeksan ederler bizi. Tığ, dünyanın sunu mukavemetli coğrafyasının mecmu de göbeğindeyiz. Etrafımızda fırtınalar esiyor. Ama biz bunları geçebilmek üzere çalışıyoruz” dedi.

Share: