VEKIL VARANK: “TOG’LA YAPTIĞIMIZI MOTOSİKLET ENDÜSTRİSİNDE DA YAPABİLİRİZ”

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, otomotiv endüstrisinde TOG’la akıllıca zamanda doğru teknolojiye envestisman yapıldığını belirterek, motor endüstrisinde de aynı şekilde debi edilebileceğini ifade etti. Varank “Büyüyen benzeri elektrikli mobilite sektörü var. Otomobillerde olduğu kadar, motosiklet üzerinde da balaban yansımaları oldu, olmaya bitmeme edecek. Belki anadan görme motosikletlerin üretiminde dünyadan ayrımsız kıvılcım geride kalık olabiliriz ancak, elektrikli motosikletler hususunda önümüzde yıldızlı olan punt penceresini birlikte yakalama imkanımız var” dedi.

Sarıyer’bile İstinye’birlikte Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) yoluyla 1. Türkiye Motosiklet Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ulvi Yerlikaya, YANLIŞSIZ Fırka Milletvekili Kenan Sofuoğlu katıldı. MOTED Umumi Heyet Başkanı Muvaffakiyet Erbaş, Türkiye Motor Çalıştayı’nda motor sektörü dinamikleri, motosiklet sektörünün gelecek potansiyeli, gelişimin önündeki engeller gibi konuların ele alınacağını belirtti.

“ELEKTRİKLİ MOTOSİKLETLERDE ÖNÜMÜZDEKİ FIRSATI YAKALAMA İMKANIMIZ VAR”

Burada konuşan Vekil Mustafa Varank “Büyüyen bir elektrikli mobilite sektörü var. Otomobillerde olduğu kadar motosiklet üstünde dahi koca yansımaları oldu, olmaya devam edecek. Belki anadan görme motosikletlerin üretiminde dünyadan tıpkı parça geride eksik olabiliriz ancak, elektrikli motosikletler hususunda önümüzde kemiksiz olan okazyon penceresini da yakalama imkanımız var. Canlı şekilde bölmek amacıyla paydaşlarla daim bildirişim halindeyiz” dedi.

“BU ÜLKEYE TOPTAN MARKALARI KAZANDIRMAMIZ LAZIM”

Tıpkı firmanın elektrikli mobilite ara bulucu geliştirme projesini ‘Hamle Programı’ kapsamında akseptans ettiklerini tamlayan Icra Vekili Mustafa Varank, “Burada erek, kent içi ulaşımlar için dengeli, tehlikesiz, çevreci henüz teferruatlı hizmet aralığına cemaat, daha bağan muteber, araba konforuna yakın amma motor esnekliğine andıran bire bir zindelik mobilite uzlaştırıcı üretmek. Prototipler amade, sadece bu proje muvaffakiyetli olursa sağlayacağı ekleme ayar 5 sene içerisinde 4.5 milyar liranın üzerinde olacak. Bu dönemde nazik çaplı yatırımları, global markaları bu ülkeye kazandırmamız lazım. Ego bu kürsüden açık kart veriyorum. Bakanlığımız yerine ne heveslendirme ve desteği verebilirsek, yeter kim bu firmalar buraya gelsinler, tığ bunları desteklemeye hazırız” diyerek konuştu.

“TOG’LA YAPTIĞIMIZ GİBİ MOTOSİKLET ENDÜSTRİSİNDE BILE YAPABİLİRİZ”

Icra Vekili Varank sözlerini şöyle sürdürdü, “Sizlerle aynı müjdeyi bile tutmak istiyorum. Yılbaşında Tedarikçi Ihya Sayısal Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe nazik işletmelerin yerlileştirmeye ihtiyaç duyduğu ürünleri yakalamak, bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Sayısal Tedarikçi Platformu Projesi’yle şişman işletmelerle KOBİ’ler bu hava üzerinden aynı araya gelecekler. Biz otomotiv endüstrisinde elbet TOG’la makul zamanda makul teknolojiye envestisman yaptıysak, aynısını motosiklet endüstrisinde üstelik yapabiliriz.”Share: