Videoteyp: Çin ve Türkiye Ekonomik İlişkileri Bırakmak İçin Toplu Tartışma Düzenledi

Türkiye ile Çin arasındaki finansal işbirliğini artırmayı amaçlayan benzeri forum, finans, teknoloji ve yönetişimin önde gelen isimlerini İstanbul’da biraraya getirdi.

Perşembe günü planlı Nesil ve Kez Mal İşbirliği Forumu, sayısal tutum, yeşil tutum, teknolojik gelişme ve inovasyon, kültürel alışverişler ve sürdürülebilir kalkınma kabil konulara odaklandı.

Çin’in Türkiye Büyükelçiliği’nden Tutum ve Ticaret Müsteşarı Liu Yuhua, Çin ve Türkiye’nin anadan görme alanlardaki işbirliğine eklenmiş adına para, tıp, bakir enerji ve sayısal iktisat kabilinden yükselen alanlarda üstelik işbirliğini uzun uzadıya, iki ülkenin halkına fayda sağladıklarını söyledi.

LİU YUHUA, Çin’in Türkiye Büyükelçiliği Iktisat ve Tecim Müsteşarı:

“Bin yılı çok süredir paçarız ahzüita ve bildirişim içindeyiz. Ekonomilerin ortak refahı ve gelişimi için alay malay çalışıyoruz.”

ICBC Türkiye ve İstanbul Çinli İşadamları ve Sanayicileri Derneği Başkanı Gao Xiangyang, Poyra ve Yol İnisiyatifi’nin Türkiye’nin kalkınmasının kaynak ihtiyaçlarını karşıladığını ve ülkenin altyapısını, kazançlı ve ticari gelişimini etkin bire bir şekilde desteklediğini söyledi.

Türkiye Sağlık Fonu Umum Müdür Yardımcısı Mahmut Kayacık, bakir kurulan İstanbul Finans Merkezi ile ilişik detayları sundu ve Çinli firmaları bu merkezde yer almaya ve desteğe çağırma etti.

MAHMUT KAYACIK, Türkiye Erinç Fonu Genel Müdür Yardımcısı:

“Onların İstanbul Finans Merkezi’nde vadi alması hem kültürel hem hesaplı anlamda iki ülke ilişkilerine olumlu katkı verecektir. İstanbul Finans Merkezi konumu ve sunduğu imkanlar yardımıyla Batın ve Yol projesine dahi katkılar sağlayabilecek büyük bire bir potansiyele sahiptir.

Forumun tıpkı başka başlığı de ikili ticarette evcil mal birimlerinin kullanımını kamçılamak oldu.

MELIK MUFASSAL, Türk Eximbank Umum Müdür Yardımcısı:

“Ülkemiz ve Çin arasında yerli mülk cinsinden yapılan ticaretin payının artırılmasını hedeflemekteyiz.”

KAĞAN ETRAFLI, Türk Eximbank Umum Müdür Yardımcısı:

Türkiye Cumhuriyeti Model Bankası ile Çin Dalan Bankası beyninde imzalanan SWAP anlaşması kapsamında Çin’den hammadde ithal edecek Türk ihracatçılarına bankamızca Çin yuanı cinsinden finansman sağlamayı planlıyoruz.”

Xinhua Bili Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.

Share: