“Vocathlon: Mesleki Girişim Maratonuna” katılacak takımlar mahsus oldu

Mesleksel mutedil tedrisat kurumlarında öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürünün ve girişimcilik yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen “Vocathlon: Mesleki Etap Maratonu Programı”na katılmaya türe kazanan takımlar muhtemelen oldu.

Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) aracılığıyla yapılan mukayyet açıklamada, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda, KUZKA, Gün Batısı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile düzenlenen “Vocathlon: Mesleki Kadem Maratonu Programı”nda yarışacak takımların muhtemelen olduğu kaydedildi.

Programa TR81, TR82 ve TR83 Bölgelerinde kayran düzlük hep 10 ilden 110 öğrenci ve 22 öğretmen gelmek için 132 kişinin katılma hakkı elde ettiği tamlanan açıklamada, ” Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden 132 katılımcıdan oluşan mecmu 22 takım yarışmada meydan alarak illerini baziçe edecek. 3 Bölgeden toplanmış 22 takımın yarışacağı program 21-28 Teşrinisani 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesleksel eğitim veren liselerde tahsil gören gençlerde girişimcilik kültürünün oluşturulması amaçlayan Vocathlon Programı, gençlere fikirlerini gerçeğe dönüştürme uğrunda tekmil basamakları yaşayarak görmelerini, fikirlerinin sektörün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını ölçebilmelerini, arkadaşları ile kuma tıpkısı fikirde buluşmalarını ve mızıka çalışması deneyimiyle gelişigüzel üretmenin ruhunu tanımalarını sağlıyor. 2019 yılından bugüne 4 yıldır hesaplı program, bu sene 3 ajansın işbirliği ve 10 ilin milli terbiye müdürlüklerinin katılımı ile Kastamonu’da Cahillik ve Spor Bakanlığına sınırlı Deneyimsizlik Kampı Tesisleri’nde gerçekleştirecek. “

Öğrencilerin izlence öncesi yetişek alacağı belirtilen açıklamada, “25-28 Son Teşrin 2022 tarihleri arasında yüz yüze gerçekleştirilecek programın öncesinde katılımcılara 21-24 Teşrinisani 2022 tarihleri ortada ‘Girişimcilik Ana Kavramlar ve Vocathlon Programı Nedir?, Projeci Hatır Eğitimi, Dizayn Odaklı Hatır Eğitimi, İş Modeli Kanvası, Sürdürülebilir Bütçe Yönetimi Eğitimi, Topluluk Çalışması, Ahit Yönetimi, Etken İletişim ve Sokum Teknikleri’ konularında online ortamda eğitimler verilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: