Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte sıkıntılı geneli hava raporu raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın yıldız ve maşrık akarsu, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, Şarki Akdeniz, Şarki Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yıldız, iç ve batı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 mertebe altında, doğu bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, arada bir ölçülü kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Şark Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerli sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek inatçı şartlara cebin (ani hâkim, taşkın, yıldırım, yağmur simultane akva rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin şimal ve gün doğusu çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Maşrık Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı boğanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde domestik sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir hariç nahiye genelinin espaslı sağanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, nahiye genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında domestik kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, toprak genelinin aralıklı sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde yerel kendisine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, toprak genelinin espaslı boğanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.Share: