YANLIŞSIZ Parti’li Vareste, Kahramanmaraş’ta sivil topluluk kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu coğrafyada global olarak oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye bilcümle sorunların barışsever tıpkısı şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

DÜRÜST Fırka Kahramanmaraş İl Başkanlığınca aynı otelde düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programda mütekellim Kurtulmuş, sivil topluluk kuruluşlarının toplumun farklı kesimlerine daha şen idrak ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında koca bire bir yere erbap olduğunu söyledi.

Dünyanın ekonomik ve siyasal yerine ince yıllardır yaşamadığı şişman sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Vareste, şunları kaydetti:

“Bire Bir taraftan işte Karadeniz’dahi bitmeme fail Ukrayna- Rusya meselesi, başka taraftan Irak Şark’da, Asya’birlikte devam eden Amerika ile Rusya beyninde Tayvan üzerinden gündeme gelen gerilimler. Gayrı taraftan tekrar yıllardır yaşadığımız ilkin bizim coğrafyamız girmek için çarçabuk Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e kadar vasıl o coğrafyadaki çöz savaşlar, çatışmalar, gerilimler, terör örgütlerinin ortaya koymuş olduğu birtakım arbede ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Doğu Akdeniz’dahi yer yağı ve hidrokarbür taharri faaliyetleri bakımından yaşanan gerilimler, gine Türkiye kendisine baktığımız ahit Ege’bile Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’üstelik yıpranmamış denklemlerin ortaya çıkarılması ve kullanılmamış gerginlik alanları içerisinde bazı arbede alanlarının yaratılma çabaları. Benzeri şekilde Kafkaslar’dahi görüyorsunuz. Ermenistan yeniden Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız çekinmezlik ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’üstelik özellikle Cenup Kafkasya’bile yaşanan bazen gelişmeler. Bilcümle bunların hepsine baktığınız ahit, dünyanın hemen aceleten temas durumunda büyük güçlerin dünyadaki global mücadelenin kendilerini merkezi namına gören güçlerin ihtimal birlikte akıbet on yıllar süresince hücre alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve sair gâh aktörlerin global ölçekte tıpkısı hesaplaşma, küresel ölçekte tıpkı mücadele ortaya koyduğu bu dönemde gerçekte yaşananlar hem siyaseten hem iktisadi adına dünyada sunulan hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların birden hemen tamamının mutedil noktasında birlikte Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada yaşayan tıpkısı şekilde ayakta durmaktan başkaca koşarcasına ilerlemekten eksantrik hiçbir şansının bulunmadığını vurgulayan Vareste, yaşanan bu süreçte temas ve beraberlik içerisinde milli doğrultu tayin etmenin yiyecek olduğunu dile getirdi.

Vareste, Türkiye’nin çöz ve aut politikada canlı tıpkısı şekilde yoluna devam ettiğini hatırlatarak akıbet zamanlarda yakalanan bu ivmenin yüce ve hayati olduğunun altını çizdi.

Yaşanan ekonomik krizle ilgili Hükümetin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde aynı numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Vareste, şöyle konuştu:

“Türkiye aynı taraftan ekonomik büyümesini devam ettirirken büyümeyi bile adil ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek amacıyla herhangi bir tip desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu süre içerisinde yeniden özlük konuşu gücünü artırabilmek üzere özellikle doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek için biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’bile doğalgaz arama faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah sunma gücük zamanda Karadeniz’de bulunduğu kabil Akdeniz’birlikte de doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Tekrar bire bir şekilde bu süreç içerisinde Türkiye hele savunma sanayisindeki gelişmelerine haddinden fazla iri nazik bire bir şekilde ivme kazandırmış tahminî yüzdelik 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak acun savunma sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Vareste, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere katiyen kayıtsızca kalmayan ve hal üreten bire bir ülke olduğunu anımsatarak bunun üzere Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının ehliyetli olacağını söyledi.

ABD ve kâh ülkelerin savaşın bitmesini istemediği üzere sulh ortamın sağlanamadığını belirten Kurtulmuş, “Azık krizinin çözülmesi için Ukrayna ve Rusya’dan tahılların acun piyasalarına çıkarılabilmesi amacıyla rastgele tür sorumluluğu Türkiye adına getirdi. Şu dakika bile merkezi ve koordinasyonu İstanbul’üstelik olan bir tahıl koridoru açıldı, acun piyasalarına de bu anlamda bu hububat bildirme edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki bilcümle olaylarda faal ve küçük çözüm üreten bir talih. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna kadar destek olmak üzere savaşım fail ayrımsız ülkedir.” diyerek konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına gâh badireler fora etmek istediğini, Ege’dahi Yunanistan üzerinden Türkiye’yi bloke etmek, Türkiye’yi köşeye daraltmak isteyenler olduğuna belen eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada global yerine oynanan oyunların farkındadır. Türkiye bilcümle sorunların barışsever tıpkısı şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla bile herhangi bir şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a tek kâr sağlamayacağını biliyoruz ve buradan dahi bitişik tıpkısı büyüklük, hem bile sınırdaşımız aynı mutluluk kendisine Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki mesail tamam otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi dahi komşuluk ilişkileri içerisinde bunları fora etmek için çaba gider ederiz. Aman ha zinhar ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların henüz sonra o ülkeleri zahir tıpkısı şekilde yalnız bıraktığının onlarca örneği vardır. en üst örneğini de Ukrayna’bile görüyoruz.”

Share: