Yayla dönüşü susuzluktan beceriksiz sakıt koyunlara tankerlerle su taşındı

Van’ın Gürpınar ilçesinde plato dönüşü susuzluktan beceriksiz düşen koyun sürülerine şehremaneti ekipleri eliyle tankerlerle su ulaştırıldı.

Son zamanlarda taşkın sıcaklar nedeniyle bölgede baraj, su ve su kaynaklarının bazıları kurudu, bazılarının birlikte su düzeyi düştü.

Türkiye’de küçükbaş efsanevi varlığı itibarıyla önceki sıralarda vadi kayran Van’dahi üstelik su kaynaklarının azalması, yaz süresince hayvanlarını yaylalarda otlatan göçerlerin ahit yolculuğu sırasında bastırık yaşamasına bozukluk oldu.

Günlerce süren seyahat sırasında kuruyan kaynaklar nedeniyle hayvanlarına su bulmakta güçlük çeken göçerler, çareyi uray ekiplerinden arkalama istemekte buldu.

Başkale ile Gürpınar ilçesi sınırlarındaki yaylada 3 aydan bu yana yaklaşık 1000 koyununu otlatan Nurettin Çalıştırıcı, havaların soğumaya başlamasıyla Siirt’e dönmeye karar verdi. Tıpkısı hafta süren gezi sırasında henüz ilk hayvanlarına su verdiği bölgelerdeki kaynakların kuruduğunu gören Çalıştırıcı, susuzluktan bitkin sakıt hayvanları amacıyla Gürpınar Belediyesinden yardım istedi.

Bunun üzerine tankerlerle koyunların bekletildiği Kuşdağı Bölgesi’ne giden ekipler, sıvatları (efsanevi içme suyu tesisi) doldurarak koyunların susuzluktan temizlik olmasının önüne geçti.

Antrenör, beraberindeki 3 çobanla kısaca iki aylık mukavim tıpkısı seyahat yapacağını belirtti.

Belediye ekipleri yardımıyla koyunlarının telef olmaktan kurtulduğunu tabir eden Çalıştırıcı, “Yolumuzun üzerindeki baraj ve akarsular herhangi bir sene biraz elan er kuruyor. Bire Bir haftadır yoldayız. Normalde bulunduğumuz bu nokta baraj. Biz da su vardır umuduyla koyunlarımızı buraya kadar getirdik fakat barajın kuruduğunu gördük. Susuzluktan muhit hayvanların kadem atacak takati de kalmadı. Tığ da durumu Gürpınar Belediyesine bildirdik. Iyi olsunlar tezelden tankerle buraya su getirdiler. Allah razı olsun.” dedi.

Belediye personeli Söz Kulaz ise vatandaşların bu çeşit sıkıntılarına kayıtsız kalmadıklarını belirtti.

Kulaz, “İlçemiz göçerlerin güzergahı üzerinde yer alıyor. Buradan sabık göçerler, kuruyan baraj ve akarsular nedeniyle koyunlarına akarsu içiremiyorlar. Yağışsızlık nedeniyle 2 yıldır bu uzanım elan çok yaşanıyor. Gürpınar Belediyesi yerine vatandaşımızın her soy ihtiyacına koşmakla görevliyiz. Elimizden geldiğince sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde vatandaşlara yardımcı oluyoruz. Zaman bile koyunları susuzluktan yorgun düşen ve bizden yardım talip vatandaşımıza tankerle akarsu ulaştırdık.” diye konuştu.Share: