Yaz Spor Okulları’nda 2 bin 100 sportmen adayı yüzme kursu alıyor

Toyluk ve Spor Bakanlığının elverişsiz genelinde olduğu kabilinden Aksaray’üstelik dahi başlattığı yüzme kursları 2 bin 100 sportmen adayının katılımıyla olimpik tesislerde gerçekleştiriliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Haziran ayında başlatılan Yaz Spor Okulları’nda temel yüzme eğitimleri sportmen adaylarının bunaltıcı ilgisiyle karşılanıyor. Aksaray Olimpik Yüzme Havuzunda günde 4 seansla gerçekleştirilen eğitimlerde 2 bin 100 sportmen adayı ehlihibre antrenörler eşliğinde suya giriyor. 50 metreye 25 metre olimpik havuzda yetişek kayran sportmen adayları önce yerine havuz kıyısında ısınma hareketleri ile hazırlanıyor. Sportmen adayları daha sonradan antrenörleri eşliğinde 3 metre derinlikteki havuzun yüzeyinde eğleşme becerilerini geliştiriyor. Yüzme öncesi tedbir eğitimlerini düz aday öğrenciler biricik tek ilgilenilerek yüzmeye başlıyor. İlk etapta antrenörlerden terbiye kayran sportmen adayları çizin çizin bireysel yüzmelerini yapıyorlar. Öğrencilerin yaz tatilinde dörtköşe mesafelik geçirmesini ve aynı spor dalında eğitim bilimi almasını isteyen velileri ise sporcu adaylarını terbiye sürecinde boydak bırakmıyor. Çocuklarını yüzme kursuna getiren veliler ruh bilimsel açıdan gelişmeleri içinde antrenörlerden destek alıyorlar. Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü personelleri ise hem sporculara hem de velilere bindi eğitimleri veriyor.

Yaz tatili döneminde 2 oğlunu kursa getiren Elif Kayaç (35), “2 modül oğlum var buraya yüzmeye getirdim. Hem okulun olmadığı dönemde çocukların meşbu yoğun çatlak geçirmesi üzere hem birlikte spor dalına cebin yatkınlıkları olması için geldik. Hem iyice eğleniyorlar hem öğreniyorlar. Kaliteli vakit geçiriyorlar. Bura üstelik iyicene ayrıca, yüzme çocukların sağlığı üzeri gelişimi açısından haddinden fazla ongun aynı sor dalı” dedi.

Çocuğunun yüzme sporunu istekle yaptığını tamlayan Zakir Koyuncu (38), “11 yaşında oğlum var. Abes zamanlarında toplumda faydalı bire bir aksiyon olsun, spor dalı olsun diye yüzmeye getirdik. Çocuğumuzun burada gelişimi psikolojik ve bedenî gelişimi için alelade ayrımsız ulama sunduğunu düşünüyorum. Yüzme sporunu yoz bu yönden tercih ettik. Isteyerek geliyor. Çocuğumuz önceden jimnastik kursuna gitmişti. Oradan bile aldığı biraz eğitimle kendisini biraz elan yükseltmek istiyor. Onun için yüzmeye getirdik. Gusto alarak üstelik yapıyor. Ati ailelerin bile yüzmeyi yeğleme etmesini başvuru ederiz” diyerek konuştu. – AKSARAY

Share: