Yazar Arda Erel, Mabel Matiz’den sonradan GQ ile yaşadığı olayı anlattı: LGBT haklarını anmamam istendi

Tarzı ve şarkılarıyla adından söz ettiren Mabel Matiz, orak ayı ayında yayınlanan “Devriye” isimli klibi zımnında aksülamel çekerek sansürlendi. 1,5 ay evvel bağış vermesi için GQ Türkiye’nin dürü törenine davet edilen Matiz, etkinlikte tepeden inme ayrımsız olay yaşadı. Klibine uygulanan sansür zımnında sahneye çıkarılmadığını belirten Mabel Matiz, yaşadıklarını anlatınca edip Arda Erel birlikte sessiz kalamadı.

MABEL MATİZ: BERGÜZAR VERMEM İÇİN ÇAĞIRIP SAHNEYE ÇIKARMADILAR

Ödül töreninde yaşadıklarından sonradan Instagram hesabından paylaşım eden Mabel Matiz, “1-1.5 kamer kadar evvel GQ Türkiye ekibinden, Yılın İyileri hediye gecesinde ödüllerden birini ikram etmem yönünde tıpkı talep ve öneri aldım. Bana bildirilen ve sunma edeceğim dürü sırasında, ikram için ayrıksı biri sahneye çağrıldı. Edebiyat “Devriye” klibiyle ilişkin yaşanan sıkı denetim haberleri ve korkulu ruzname cihetiyle GQ Türkiye ekibinin son dolaşma benle ait takdimden vazgeçtiğini, ahit boyu zat içlerinde bunun görüşmelerinin/ tartışmalarının yapıldığını bir numara ağızdan öğrendim” dedi.

“GQ, LGBT+ HAKLARI ANMAMAMI İSTEDİ”

Matiz’in toplumsal medyanın gündemine oturan paylaşımından sonra sessizliğini bozan Ardıl Erel, GQ ile benzer tıpkı genişlik yaşadığını söyledi. Twitter hesabından paylaşım özne Erel, “Sizin başınıza mevrut, GQ sponsorluğunda yaptığımız bire bir podcastte benim bile başıma gelmişti maatteessüf. LGBTİ+ hakları anmamam istenmişti benden, özellikle rica edilmişti. Bekâr değilsiniz, değiliz; kelimelerimizle, şarkılarımızla varız; dip ve kopmayan bağımız hep var olsun” ifadelerini kullandı.

GQ TÜRKİYE: MABEL MATİZ’DEN KUSUR DİLERİZ

Mabel Matiz’in paylaşımının ardından ayrımsız açıklamada GQ Türkiye’den geldi. Matiz’in GQ Türkiye’nin kapağına verdiği pozun meydan aldığı açıklamada “Yaşanan talihsizlikle, rapor edildiği şekilde bire bir kastımız olmasa dahi akıbet mertebe iri tıpkısı dille organizasyondan kaynaklanan hatamızı ortaya koyan sevgili Mabel Matiz’i üzdüğümüz amacıyla defo dileriz. Bize daim esin veren Mabel’i anlıyoruz, bire bir arada, sunturlu ve ziyalı aynı ati hayalini paylaşıyoruz” denildi.

Share: