Yazıcıoğlu davasında kullanılmamış evolüsyon: Eş avukatı detayları anlattı

Yazıcıoğlu davasında eskimemiş evolüsyon: Ocak avukatı detayları anlattı

Emra Esmer, murafaa sonrası ‘Beni kurban seçtiler’ şeklinde ayrımsız beyanda bulunmuş

“Klonlanan telefonun de Isparta nüfusuna mukayyet bire bir polis güçleri memuru eliyle kullanıldığı noktasında bilgiler bulunmaktadır”

ELAZIĞ Balaban Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile gelişigüzel hayatını kaybeden gazeteci İsmail Tarih’le helikopterin düştüğü gün 16 öğün görüştüğü öne sürülen Emra Yağız için verilen beraat kararı bozuldu. Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Selami Ekici, Emra Esmer’nın duruşma çıkışında ‘Beni kurban seçtiler’ şeklinde bire bir beyanda bulunarak tıpkı şeyler gizlediğini ve Karaca’nın o dönemde kullandığı telefon numarasının Isparta nüfusuna mukayyet tıpkısı polis memuru yoluyla kullanıldığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta, 25 Mart 2009’da sakıt helikopterde Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgilendiren Sivas 3’üncü Esas Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davada, sakat yerli göstergeç muhabiri Emra Yağız dahi tanık kendisine dinlendi. Karaca, ifadesinde ‘Ben kaymakamlık günü banko İsmail Devir ile hiç mülakat yapmadım’ dedi. İstinaf isteminde gezmek amacıyla Yazıcıoğlu ailesinin avukatları, Emra Esmer’nın helikopterin düştüğü zaman İsmail Güneş ile görüştüğünü öne sürerek yanlışlık duyurusunda bulundu. Şikayet üstüne başlatılan soruşturmada HTS kayıtlarına bakarak, Emra Karaca ile İsmail Zaman arasında helikopterin düştüğü 25 Mart 2009’birlikte bütün 11 dakika 34 saniyelik 16 telefon görüşmesi yapıldığı tespit edildi. Soruşturma böylecene Esmer hakkında yalan tanıklıktan 4 yıla büyüklüğünde kodes istemiyle dava açıldı. Dava bitmeme ederken, duruşma savcısının talebi konusunda Vukuf Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından mahkemeye gönderilen raporda, aramanın ödemeli olarak yapıldığı, 2 dümen arasında gerçekleşen muvaffakiyetli bildirişim intibası uyandıran kayıtların raporlara yansıdığı fakat başarılı gerçekleşen bildirişim için baz ve karşı baz kayıtlarından doğrulama yapılmasının gerektiği belirtildi.

Davanın duruşmalarında aralarında konuşma olmadığını ve yaptığı aramalarda telefonun çalmadığı yahut gürültülü gelmediği yönünde ifadeler veren Emra Yağız, 14 Eylül 2022’dahi beraat etti. Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Mustafa Selami Ekici, bu kararın konusunda Kayseri Toprak Adalet Mahkemesi’ne istinaf talebinde bulundu. Dosyayı inceleyen 7’nci Ceza Dairesi, beraat kararını bozup, dosyayı Sivas 3’üncü Esas Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Mustafa Selami Ekici’den ise koskocaman meşruhat geldi. Avukat Ekici, Emra Yağız’nın mahkeme çıkışında ‘Beni kurban seçtiler’ şeklinde benzeri beyanda bulunarak benzeri şeyler gizlediğini ve Esmer’nın o dönemde kullandığı telefon numarasının Isparta nüfusuna mukayyet tıpkısı polis memuru tarafından kullanıldığını belirtti.

HTS kayıtlarında Emra Esmer’nın İsmail Gün ile telefonda birçok el görüştüğünün rapor edildiğini ifade eden Av. Ekici, “Bu fenomen o günden beri kamuoyunda kırıcı manada takip edilmekte. İlk başlangıçta kaza deyip geçiştirilmeye çalışılan olay, bugün gelmiş olduğumuz dideban itibariyle bir suikast olma ihtimalini çokça güçlendirmiştir. Bu olaylardan biri bile geçtiğimiz günlerde Sivas 3’üncü Temel Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan bire bir davada sanığa beraat verilmesine karşın bizim temyiz istememiz neticesinde Kayseri Toprak Adalet Mahkemesi 7. Esas Ukubet Dairesi bu kararı bozdu. Zira vacip tetkikat yapılmadan değişmeyen verişmişti. Bu olay ise gene İsmail Güneş ile birlikte müteharrik Emra Esmer isimli kişinin olay tarihinde 16.34 ve 19.05 saatleri arasında tam 16 misil İsmail Güneş ile mülakat kayıtlarının bulunmasıydı” dedi.

Emra Kara murafaa çıkışında, ‘Beni kurban seçtiler’ şeklinde bire bir beyanda bulunmuş

Emra Karaca’nın murafaa sonrası kurban seçildiğini kanıt ettiğini tamlayan Av. Ekici, “Bunun HTS kayıtlarını belirleme etmiştik. HTS kayıtları ukubet yargılamalarında çokça koskocaman ayrımsız delildir. Emra Kişmiri, bunu inkar etti ve görüşmediğini tabir etmişti ki bu ağız ağıza mahiyet dışıydı. Cidden Emra Karaca duruşma çıkışında bizim arkadaşlarımızın de bulunduğu bir ortamda ‘Beni kurban seçtiler’ şeklinde tıpkı beyanda bulunmuştu. Buradan Emra Karaca’ya sesleniyorum, görüngü ve mahiyet neyse anlatın, çünkü bu olayın aydınlanması sizin da faydanıza olacaktır” şeklinde konuştu.

“Gene bize dosyada usa vurma sırasında bu telefonun klonlanmış olabileceği bilgisi gelmişti”

Emra Karaca’nın o çevrim kullandığı telefon numarasını ayrımsız polis memurunun bile kullandığı bilgisine ulaştıklarını kaydeden Ekici, “Gine bize dosyada usa vurma sırasında bu telefonun klonlanmış olabileceği bilgisi gelmişti. Bu klonlanan telefonun da Isparta nüfusuna mukayyet bir polis memuru tarafından kullanıldığı noktasında bilgiler bulunmaktadır. Bu kapı bile araştırılmamıştı. İnşallah, bu tahrip kararından sonradan bu hususlar araştırılacak. Biz, Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına yapılan bu suikastın tıpkısı şekilde benzeri yerlerden bire bir ipucu adına çıkacağına inanıyoruz. Belki pandoranın kutusunu açabilecek tıpkısı dosyadır. Bu aşamadan sonraları bugüne büyüklüğünde izleme ettiğimiz gibi bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz. Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını şehit edenlere hukuk önünde hesabını soracağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: