Yemiş suyu alırken bu etkenlere özen: Bir Nice hastalığı tetikleyebilir

Ürün suyu alırken bu etkenlere özen: Bir Nice hastalığı tetikleyebilir

MARDİN – Mardin Artuklu Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Savaş, sivri meful gıdaların tüketilmesiyle birçok hastalıkta yüzde 15 ile 30 arasında artışa hastalık olduğunu değerlendirerek uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Hasan Basri Kavga, yemiş sularının katalog kısmına bakılması gerektiğini belirterek, meyve suyu ifadesi zinde benzeri meşrubat imajı verilmekte olduğunu söyledi. Meğer yemiş suyu görünümünde olan ve ambalajları birbirine mail dört kadro amade içecek yayın bulunmakta olduğunu aktaran Dr. Çekişme, “El beyninde bu dört kol meşrubat da sonuç suyu yerine değerlendirilebilir. Bu dört kol ürünün içerikleri ve sağlığa beklenen etkileri birbirinden ağız ağıza farklıdır. Bu farkların haddinden fazla bereketli bilinerek hangi sonuç suyunun tüketileceğinin tercih edilmesi gerekir. Ambalaj ve aut görünüş itibarıyla ilk bakışta birbirine çokça benzeyen bu mahsulat zımni adına haddinden fazla farklıdırlar dedi.

Bu dört kadro ürünün içerikleri ve sağlığa beklenen etkileri birbirinden tamamen değişik olduğunu kaydeden Dr. Cenk, “Bu farkların çok gani bilinerek ne semere suyunun tüketileceğinin tercih edilmesi gerekir. Ambalaj ve aut manzara itibarıyla önceki bakışta birbirine çok benzeyen bu mahsulat mazruf yerine çok farklıdırlar. Yüzde 100 yemiş suyu yazan ürünler, yemeden içmeden semere suyu içerir. İçinde boya, tatlandırıcı ve tıpkısı gıda yardım maddeleri eşsiz. Zaman Zaman yardımcı yerine limon tuzu diye bilinen sitrik asit eklenebilir. Bu sebeple, semere suyu ifadesi rüçhan tercih sebebi olabilir. Yemiş nektarı yazan ürünler ise genellikle yüzdelik 40, 50 civarında sonuç içerirken, arttırma namına muhtelif tatlandırıcılar eklenir” diye konuştu.

Bazı nektarlara ulama maddesi de eklenebileceğini dile getiren Dr. Kavga, “Sunma katıksız yapıda ve genişlik birkaç ulama maddesi içeren sonuç nektarları, sonuç suyundan bilahare ikinci yeğleme benzer. Kimyevi ve sentetik tatlandırıcılar adına tabii şeker eklenen meyve nektarları kısmen henüz dimdik tıpkısı tercih olabilir. Yemişli içecekler ise yüzdelik 10, 20 kadar beş altı miktarda ürün içeriğine değişik ilave yardım maddeleri ile elde edilir. Katılan besin katkı maddelerinin sayısı ve miktarı arttıkça, yüzdelik 100 kâr suyuna göre henüz riskli duruma dönüşür. Ürün Aromalı içecekler ise çokça az miktarda yemiş içeren yahut on paralık ürün içermeyen, az daha ağız ağıza gıda boyaları, değişik katkı maddeleri ve aromalarla sonuç suyu görüntüsü verilmiş içeceklerdir. Katıksız sonuç suyuna yeryüzü uzak ve arz sentetik mahlut içeren eser grubu semere hoş kokulu içeceklerdir” şeklinde konuştu.

“Yemişli içeceklerde ve sonuç hoş kokulu içeceklerde gördüğünüz elvan meyveden tezayüt içindeki boyadan kaynaklanmaktadır” diyen Dr. Çarpışma, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ürünler bir nice besin yardım maddesi içermektedir. Kimyevi ve sentetik boyalar ve koruyucular, tatlandırıcılar, etanol ihtiva ihtimali olan aromalar ile anlaşılmaz ve riskler barındırabilecek bireşimli benzeri meşrubat ortaya çıkmaktadır. Çoğunun içre kabilinden neredeyse on paralık yemiş yoktur ya birlikte bir iki miktarda sonuç vardır. Kimyevi boya, bileşimli tatlandırıcı, kimyevi apotr, kimyasal karışımlı hoş koku ile yemiş suyu görüntüsü, tadı ve kıvamı verilmiştir.”

“şeker hastalığı görülme sıklığının yüzdelik 15 arttığı gösterilmiştir”

Ölçüsüz (ultra) işlenmiş gıdaların sürekli ve faziletli miktarda tüketilmesi sonucunda, obezite sıklığının arttığı, his yaradılış hastalıklarının vazıh olarak henüz aşkın görüldüğü, metabolizma bozukluklarını içeren hastalıkların yüzde 30 arttığı, elden yüzde 10 daha fazla müfrit meful besin tüketimi ile diyabet görülme sıklığının yüzdelik 15 arttığı gösterildiğine değinen Dr. Uğraş, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Antrparantez göden, çöz hastalıkları, bunluk, kanserler, bağışıklık kaybı ve astım gibi bir nice hastalığın artışıyla katmerli meful gıda tüketilmesi ilişkilendirilmektedir. Bu sebeple yer zinde tagaddi biçimi bildirme natürel gıdaların tüketilmesidir. Alelhusus bebeklerde ve çocuklarda, yer beş altı katkı maddesi içeren, sunma natürel ve sunu bir iki işlemden esbak gıdaları yeğleme etmeliyiz. Çünkü efdal miktarda kimyasal katkıya maruz kalmanın kalımlı zararları bahis konusu tür.”

Mutlaka ürün suyu tüketilecekse, sağlık risklerini ayn önüne alındığında, öncelikle yüzdelik 100 yemiş suyu, elan sonradan meyve nektarı referans edilebileceğini kaydeden Dr. Savaş, “Meyveli içecekler ve yemiş hoş kokulu içecekler çokça haddinden fazla bir iki miktarda ürün içerdiklerinden ve birçok kimyasal azık katkı maddesinin arttırma edilme ihtimalinden kontekst kayırıcı sağlığı açısından riskli olabilir. Sağlıklı gıda tercihi üzere asgari ayrımsız hikmet gereklidir. Yüzdelik 100 meyve suyu, akarsu, süt, katık, ayrımsız şerha sulu zırtlak sıkılmış sade beyaz zehir suyu gibi natürel içecekler çokça faydalıdır. Ağır Ezgi tüketilebilir.” ifadelerinde bulundu.

Share: