Yengi Çakırözer: Saray’ın Sopası Haline Dönüşen Bik ve Rtük, Gerçekleri Yazan Gazeteleri, Monitör Kanallarını Cezalandırmaktan Vazgeçmiyor

CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, ‘Ağustos Ayı Matbuat Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Çakırözer, raporla ilişkin değerlendirmesinde, “İktidar, intihabat yaklaştıkça çareyi daha aşkın baskıda, henüz aşkın cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen Basın İlan Kurumu (BİK) ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, televizyon kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Malumat takibi işleyen gazetecilere yönelik nehiy, denetleme, soruşturmalar artıyor” dedi.

Mesleği gazetecilik olan Utku Çakırözer, ‘Ağustos Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu zaman açıkladı. Raporda, basın ve rapor özgürlüğü alanındaki ihlaller şöyle sıralandı:

“TUTUKLAMA, GÖZALTI, ANKET”

“Gazeteciler Zeynep Kuray ve Dirgen Yurtsever gözaltına alındı, Mehmet Gündem tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatının şikayeti üzerine Bianet bozuk Kitap Yönetmeni Nazan Özcan, Gelişmemiş Dümen yazarı Ersan Atar ve Mesul Alfabe İşleri Müdürü Sezgin Itilaf üzerine yaptıkları istihbarat nedeniyle soruşturma açıldı.

Gazeteci-edip Ağır Namuslu Demirağ karşı ise pusula fuarındaki konuşması gerekçe gösterilerek sormaca başlatıldı.

BirGün Yayın Koordinatörü İbrahim Varlı karşı Twitter paylaşımı nedeniyle CİMER şikayeti konusunda anket açıldı.

Yaptıkları mülakat dolayısıyla yıldırma mesajları düzlük ‘Sokak Kedisi’ isimli YouTube kanalının sahibi ve sunucusu Ebru Teferruatlı Oruç, eşi ile gelişigüzel silahlı saldırıya uğradı.

Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç kıyımını görüntüleyen ve CHP Genel Komutan Yardımcısı Mehabetli Öztunç’un matbuat açıklamasını takip eden BirGün muhabiri İsmail Temiz, özel asayiş grubunun saldırısına uğradı.

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde kentsel inkılap projesi kapsamında yapılan yadımlama işleminde mahalle halkı ile düzenlilik güçleri arasında yaşanan gerginliği izlem fail KRT ekibine polis engelleme etti.

Prof. Dr. Sabah Yeli Davutoğlu Şenol’u tehdit eden hayat, sosyal iletişim araçları üzerinden de gazeteciler Zafer Arapkirli ve Ayşenur Arslan’ı tehdit etti.

Yaklaşık 20 yıldır Türkiye haberleri yapan Yunanistanlı gazeteci Evangelos Areteos, sınır ötesi edildi.

Gazeteciler ve basın kuruluşlarını garaz kayran izahat, ağustos ayında birlikte devam etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yediiklim Yayınevi’nin tanıtım afişinde beğenilen fotoğrafı bilgi fail BirGün gazetesini ve TELE 1’i uğur aldı.

Kişisel Verileri Koruma Müesses, AKP İstanbul Mebus Ravza Kavakçı hakkındaki duyum ile ait Cumhuriyet gazetesine 30 bin teklik yönetsel nakdî ceza verdi.

Radyo ve Televizyon Ense Kurulu; El TV, Bilgi Türk, TELE1 ve Netflix’e ceza verdi. TELE 1’in, hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine ilişkin yaptığı yapıt zımnında cezalandırılması özen çekti.

Matbuat İlan Kurumu’nun Cumhuriyet, Birgün, Sözcü ve Cihanşümul gazetelerine verdiği car kesme cezaları üzerine mart ayında ‘matbuat ve anlatım özgürlüğünün ihlal edildiğine’ hükmeden Kanunuesasi Mahkemesi kararının gerekçesi 10 Ağustos’ta yayınlandı. İhlallerin yapısal benzeri sorundan kaynaklandığını belirten murafaa, Meclis’ten aranjman istedi.

AYM’nin ‘pilot kararı’na karşın Basın İlan Kurumu, gazeteleri cezalandırmaktan vazgeçmedi. Üç yıla mail süredir Evrensel gazetesine resmi ilan ve reklam yayını tevkif cezası uygulayıcı BİK, gazetenin zar hakkını tamamen fek etti.

Ağustos ayında dikkat çekici aynı ayrıksı evolüsyon ise İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Dezenformasyonla Uğraş Merkezi’ oldu. Geçtiğimiz april ayında ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle Meclis’e sunulan; amma muhalefetin, gazetecilerin, iz odalarının daha aşkın sansüre hastalık olacağı için reaksiyon gösterdiği kanun Meclis’ten geçmeden bu merkezin kurulması tepkilere sebep oldu.

İktidar vekilleri ile yöneticilerine müteveccih ‘yolsuzluk ve yöntemsizlik iddialarına ilişkin haberlere’ getirilen erişim engelleri, ağustos ayına damgasını vurdu. Düzme murafaa kararlarıyla muvasala engeli getirilen haberlere ilişik habere üstelik ulaşım engeli getirildi. Faal Malumat, Eskimemiş Demokrasi, Komun Yıllık ve Kızıl Simge ile İfade Özgürlüğü Derneği web sitesindeki içerikler ağustos ayında üstelik erişime engellendi.

EngelliWeb verilerine bakarak muvasala engeli getirilen istihbarat şöyle: İktidara mümasil isimlerin yöneticisi olduğu vakfa vergi muafiyeti verilmesi haberleri, Mersin’da AKP’li meclis üyesine ilişik gelişim yerlerinin geriden geriye su kullandığı iddiasıyla ilgilendiren haberler,  Gümrük Müdürlüğü rüşvet ve kaçakçılık operasyonu haberleri, Cübbeli Ahmet Hoca’nın damadının ağabeyi hakkındaki istihbarat, görevden alınan doktorun yerine görevden aldıran savcının eşinin atanması haberi, Reisicumhur çarkıt avukatı hakkındaki haberlerin erişime engellenmesi haberleri, AKP’li siyasi ve bürokratların Borsa İstanbul’dahi düşüntülü prosedür yaptıkları iddialarına ilişik istihbarat, Cingöz Umumi Komutanlığı 2022 atamaları ile ilişkin olgun, Hars ve Turizm Bakanı hakkındaki istihbarat, Sedat Peker’in iddiaları sonrası defans sanayisi ile ilişik yapılan istihbarat, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan için çizilen karikatürlerle ait haberler, Çipo El operasyonuna adı karışan bilgili M.O. hakkındaki haberler, AKP Erzurum Milletvekili’nin eşinin aralarındaki metrukiyet davası üzerine attığı tweetlerle ilgili haberler, Eski Başbakan’ın Anıtkabir Hususi Defteri’ne yazdıklarıyla ait içerikler.”

“SARAY’IN SOPASI HALİNE DÖNÜŞEN BİK VE RTÜK, GERÇEKLERİ YAZAN GAZETELERİ, TELEVİZYON KANALLARINI CEZALANDIRMAKTAN VAZGEÇMİYOR”

Utku Çakırözer, raporla ilişkin değerlendirmesinde, “İktidar, seçimler yaklaştıkça çareyi daha aşkın baskıda, elan çok cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen BİK ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, göstergeç kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Selen takibi eden gazetecilere yönelik işgal, denetleme, soruşturmalar artıyor. Gazetecilerin, çığır örgütlerinin ve muhalefetin baskısıyla ‘sansür yasası’nı Meclis’ten geçiremeyenler, Saray’üstelik Dezenformasyonla Mücadele Merkezi kuruyor. Hedef, tamamen halkın gerçeklerden malumattar olmasının önüne bırakmak” dedi.

Share: