Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hava, Samsun’da konuştu: (2)

Icra Vekili Kurum: “Içtimai Ev Projesi’ne 2 milyona mümasil canlı başvurdu”

SAMSUN – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, Içtimai Bölük Projesine 2 milyona yakın gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin cümle şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; tarz ve 17 ilçede bunaltıcı aynı katılımla gerçekleşti. Nazır Gurur toplantıda Samsun’bile 4 bin 400 konutluk toplumsal hane projesine şu temel büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen vatandaş kalmayacak”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tüm vatandaşların 2023 yılında bakir yapılan evlerine gireceklerini ifade eden Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, “Biz tamam afetlerde vatandaşımızın birlikte olduk. Tamam ilgililer afet alanına acilen anbean vatandaşın yarasını sardık. Bir taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, hayat alanlarının inşası için bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’dahi ateş çıktı 3. devir evlerin inşası için çalışmaları başlattık. Yaşanan yekpare afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları teyit ettik. Bozkurt Abana kadar ilçelerde hane inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’de Kastamonu’da, Antalya’bile, Muğla’bile yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, tasdik edeceğiz. Birçoğunun da evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“Içtimai Göz Projesine 2 milyona yakın tendürüst başvurdu”

Gençlerin Içtimai Göz Projesine ilgisinden bahseden Vekil Gaye Çekicilik, “Projeyle ilişik anlaşılmaz ayrımsız öz yok, cangıl olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler bittabi takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın referans yaparak sunma net cevabı vermiştir. Zımnında burada aynı kararsızlık bulunmayan. Tığ toplumun kamu kesimlerine ve dirimlik gruplarına yönelik aynı proje açıkladık. Tıpkı kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle dahi çalışsa, eve giren tek sağlık asgari ecir de olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu miktar hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise memur maaşlarının artma oranına bakarak çoğalma yapılacak. Ancak sabık yıl memurlarımıza yüzde 80’e andıran remiks yaptık ancak TOKİ’den medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzdelik 25 artırdık. Tığ her zaman milletimizin yanı sıra olduk. Bu projede ki murat zaten toplumsal ihtişam anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz birlikte nazik aynı hoşlanma gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Icar ve konut fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile bölük ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Nazır Gurur, “Icar ve ev fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar kuşkusuz düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Zımnında tığ bu manada bile ihtiyaçlara bakarak hareket ettik, etmeye birlikte bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Konut Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbet başlayacağı sorusuna de yanıt veren Misyon Çekicilik, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla dayalı iyicene bir örnek var elimizde. Zaman Samsun’bile Atakum ve Canik’te kim içtimai konutlarla ait uyuşma yapılmadı. Zira arazide ki problemlerden etraf. Onlar Kıran Mahallesi’nde ki konutları alacak. Konutlardan 2 ay sonradan 3 kamer bilahare bitenler var. Girişim adım bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde antant yapılacak. Yani biz bütün vatandaşımızın lehine akıntı ettik.”Share: