Yılmaz: “Değirmençay Barajı Sazak tarımına can suyu katacak”

DÜRÜST Fırka Sazak Saylav Zeynep Gül Yılmaz, yapımı bitmeme fail Değirmençay Barajının tamamlanmasıyla 31 bin dekardan fazla ekincilik arazisinin sulanacağını belirterek, “Değirmençay Barajımız, Mersin tarımımıza can suyu katacak” dedi.

Yılmaz, AK Öğür Yenişehir İlçe Başkanı Hayati Bülbül, devlet yöneticileri ve kaymakamlık teşkilatıyla alay malay Mersin Ağacı’in 30 kilometre kuzeybatısında, sulama ve içmece suyu için inşa edilen Değirmençay Barajında incelemelerde bulundu. Erçel Projesi çerçevesinde sürdürülen barajın yapımını yüklenen firma yetkililerinden vukuf kayran Yılmayan, Değirmençay Barajında yüzde 32 oranında fiziki gerçekleşmenin sağlandığını söyledi. Temelden 110,5 metre yüksekliğe erbap barajın kret uzunluğunun birlikte 532,8 metre olduğunu tamlayan Yılmaz, barajın 37,5 milyon metreküp akarsu biriktirme hacmi bulunduğunu bildirdi.

“Hem ürün hem eser çeşitliliği artacak”

Sazak’in tıpkısı tarım kenti olduğunu tamlayan Yılmaz, barajın tamamlanmasıyla hem içmece suyu hem de tarımsal sulamaya balaban ulama sağlayacağını belirterek, “Hele göveri ve meyvecilik ile seracılık faaliyetlerinde Türkiye’nin nazik tıpkısı bölümüne üretimle yardım sağlayan Sazak’in yüzölçümünün yüzde 21’inde, kısaca 330 bin hektar alanda tarımsal üretim gerçekleştiriliyor. İlimiz, turunçgiller üretiminde dünyada 4’üncü sırada, yaş sebze ve semere, narenciye, bakliyat ihracatında bile Türkiye’üstelik ilk sıralarda saha alıyor. Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla alay malay özellikle Mezitli ve Yenişehir ilçelerimizdeki 12 mahallede toplamda 31 bin 310 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. Barajın akarsu tutması ile bölgede yapılacak çepel tarımla alay malay hem tarlalardaki verim hem dahi yörede im çeşitliliği artacak. amma velakin bölgemizde istihdama ve milli ekonomiye milyonlarca lira yardım sağlanacak. İnşallah barajımız sunu bodur sürede tamamlanarak faaliyete geçecek ve Mersin tarımına duygusal suyu katacak” diye konuştu. – MERSİN

Share: