Yörüklerin ‘kış yurdu’ göçü

YAZ mevsimini Konya ve Karaman civarında, kışı ise Mersin’in Gülnar, Silifke, Mutluluk, Aydıncık, Bozyazı ilçelerinin kırsal bölgelerindeki çadırlarda nâkil Yörüklerin tahminî 40 günlük 200 kilometreyi bulan ‘kış yurdu’ toprak kayması sürüyor.

Konya ve Karaman’dahi yaz mevsimini nâkil kestirmece 400 Yörük ailesi, kışı geçirecekleri Mersin’in Gülnar, Silifke, Mut, Aydıncık ve Bozyazı ilçelerine develeriyle ilk teşrin ayının sonlarında barhana etmeye başladı. Tahminî 80 bin küçükbaş hayvanıyla kış yurdunda kalacak Yörükler, develerin beraberinde motorlu araçlarıyla üstelik eşyalarını taşıyor. Ortalama 200 kilometreyi bulan yolculukta günde 5 kilometre ilerleyici Yörükler, tıpkısı yandan arızi konaklayacakları noktalarda birlikte çadırlar kuruyor. Yolculukların 40 günde tamamlanması bekleniyor.

‘YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Sarıkeçililer Teavün, Tesanüt ve Kültür Derneği Başkanı Alay Asuman, konargöçer Yörüklerin yüzyıllardır süren göçlerinin bu sene bile başladığını belirtti. Asuman, atalarından miras küsurat Yörük hayatını ve kültürünü sürdürmeye çalıştıklarını belirterek, “Yörükler yaz yurdundan şita yurduna dönüyor. Konar göçebe geleneği sürdürüyoruz ancak hele ekincilik arazilerinden geçe zorluklar yaşıyoruz. Hayvanlarımızın ekinlerine kötülük verdiğini belirten tarla sahipleri bizlere sevgili çıkarıyor. Kara yolunu kullandığımızda ise trafik aksıyor” dedi.

Share: