Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı çabukluk ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı atiklik ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

YOZGAT Ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik el ağında “Ortalama yordam ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat beyninde bütün 146 kilometrelik kat ağında hız koridoru oluşturuldu.

Sivri hızdan âlem yaşanan trafik kazalarını engel olmak ve güvenli trafik akışını seçmek amacıyla “Averaj Ivinti İhlal Tayin Sistemi” ihdas çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izlem Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin devlet geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri kalkmak için bütün 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki esmer yolu ağında averaj çabukluk ihlal tespit sistemleri kuruldu. Makul bölgelere gidiş geliş işareti ile ikaz levhaları yerleştirildi ve hız ihlallerine yönelik namına gidiş geliş denetimleri da uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında gidiş geliş güzergahında sürat ihlal tayin sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Havza Gidiş Geliş Bakı Yazıhane Müdürlüğü ekipleri bile averaj çabukluk koridoru meri bölgelerde sürücüleri durdurarak hem dizge hakkında bilgilendirmelerde bulundu hem üstelik gidiş geliş kurallarına uymaları konusunda sürücüleri uyardı.

“Averaj yordam ihlal belirleme sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan çoban Özkan Toker, sayı farkı çabukluk ihlal tespit sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından haddinden fazla iyicene ayrımsız uygulama. Bizler birlikte sürücüler yerine kurallara uyarız ve kazaların daha birkaç seviyeye inmesine yardımcı oluruz. Ülkemizde serencam zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok ateş çok dikkat etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu kabil kaybımızın olamaması bizim için elan ongun peki” dedi.

“Fert taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise hız üstüne tetik olduklarını belirterek, “Bağımlı kim biz bu cevvaliyet sınırlarına uymak zorundayız. Tığ can taşıyoruz ve bağlı adapte olmak zorundayız. Yollarda uyartı levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik yol ağında sürat koridoru kullanılıyor”

Yozgat Kesim Gidiş Geliş Fal Şube Müdürlüğünde memur Komiser Aziz Güç bile mutluluk genelinde 4 bin 628 kilometrelik defa ağında ortama atiklik koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde dahi 146 kilometrelik defa ağında sürat koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin ortalama hız tespit ihlal tabelalarını gördüklerinde henüz titiz ve duyar olmalarını murat ediyoruz. Trafik kazalarını önlemede, serian mücadelede yordam koridorlarından müstefit olmak suretiyle gidecekleri yere kontrollü bir şekilde gitmelerini istek ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında herhangi bir zaman yordam kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri ahit yalnız bir noktada ivinti ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca ivinti ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine saha verdi.

“Cezalar plakalara bizatihi yazılıyor”

Sayı Farkı cevvaliyet ihlal tayin sistemi hakkında brifing dahi kâin Yavuz, “Sürücülerimizin gidiş geliş kurallarına ve cevvaliyet limitlerine uymalarını kâm ediyoruz. Sayı Farkı sürat ihlal belirleme sistemimiz, iki dideban arasındaki kameralarla araçların antre ve sorti saatleri ölçülerek ortalama hızı tespit ediyor ve tamlanan kilometre ve belirtilen saat aralığından elan er dil girmiş olursa tümce kendiliğinden adına açar plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: