Yozgatlı Besici: “Ulus Münteha, Izansız Viran. Bu İnsanlar Imdi Malını Denize Sürecek Hale Geldi”

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde besicilik özne Abdullah Arun, mütezayit maliyetler dolayısıyla yaşadıkları sıkıntıları CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer’e video göndererek anlattı.  Besici Arun, “Malını satanın haddi hesabı namevcut. Kavim münteha, kafasız darmadağın. Koyuncu kenef. Tıpkı çobanın aylığı 7 milyar. Bu budun ne yapacak? Bu millete 150 milyon bindi kredisi verdin. Tıpkısı sene bile o hayvan yedi. Bu insanlar çıktı malını denize sürecek kuzuluk geldi. Kavrayışsız, rençper on paralık kimesne kalmadı” dedi.

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde besicilik eden Abdullah Arun, yaşadıkları sıkıntıları anlattığı videoyu CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer’e gönderdi. Arun, şunları söyledi:

“Sayın Ekincilik Bakanım, tığ bu hayvanları 47 liraya aldık 55 liraya mal oldu. Sen hayvancının önünü açmak için ihracatı açtın ama kime açtın ihracatı? Ara Bulucu firmalara mı? Tığ malımızı satamaz olduk. Sen gittin şu bölgeden bunu alacağım, bu bölgeden şurası alacağım… Eş Ağrılı geliyor, buradan alamıyor. Karslı geliyor oradan alamıyor. Yozgatlı buradan satamıyor. Samanın kilosu bin 500 lira, yoncanın kilosu 3 bin teklik, arpanın kilosu 6 bin lira. Fenni yemin kilosu 3 bin 350 teklik. Biz bu hayvanları aldık 3 aydır elimizde. Bize 45 liralık kıymet veriyorlar, Et süt kurumlarını açtın, geçim yapıyorsun. Dana kerki kabil halatla yoluyorlar. Bu mu köylüyü çiftçiyi yüklenmek… Senin dahi çocuğun var. Bütün çocuğuna çoluğuna aldatmak götürüyor. Bunun vebalinin altından lacerem kalkacaksın?

“2 YIL SONRADAN BU TÜRKİYE BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Kişmiri koyunun kilosu 60 liralık. Malını satanın haddi hesabı namevcut. Kavim münteha, anlayışsız viran. Koyuncu berbat. Ayrımsız çobanın aylığı 7 bilyon. Bu ulus hangi yapacak? Bu millete 150 milyon destek kredisi verdin. Tıpkısı sene dahi o efsanevi yedi. Bu insanlar artık malını denize sürecek arkaç geldi. Et Kafalı, çiftçi on paralık kimesne kalmadı. Aracı firma geliyor, anlaşmalı 45 lira veriyor amma bizim malımız 55 liraya mülk oldu. Soran bile namevcut; sen haris mısın git Sivas’tan şike, sen Ağrı’dan desise, sen Siirt’ten aldatma… Bu firmalar kimler? Bunu rekiz hayvancıyla ne muhatap etmiyorsunuz? Bu milletin vebali sizden sorulur. Tümce haddinden fazla bozuk, kavim haris, susuz. Malına yem yedire yedire usandı. 2 sene sonra bu Türkiye bunun bedelini ödeyecek. 80 milyon ödeyecek. Milletin malı dünyalık etmezken, dışardan ithal hayvan getiriyorsun. Bu hayvanları erte besleyip üstelik ki hangi yapacak? Ferasetsiz malını kime satacak?”

“SABIK SENE 95 LİRAYA ALDIĞIMIZ AĞIZOTU ZAMAN 280-330 LİRA ARASI”

Gürer’in Niğde’da dinlediği ayrımsız besici Hacı Hüseyin Goygun dahi şunları söyledi:

“Yemleme girdilerinden, maliyetlerden hep şikayetçiyiz. Sabik sene 95 liraya aldığımız yem zaman 280-330 liralık arası. Girdiler haddinden fazla arttı. Şu zaman 180 anaç koyunum var, 180 büyüklüğünde de kuzumuz var. Banka borcum var 400 milyara mümasil. Şu anda bu borcu hayvanları satsam karşılar mı karşılamaz mı bilmiyorum. Almanak 35 lira destek alıyoruz efsanevi başı. Bire Bir günce ağızotu parasını da karşılamaz.”Share: