Yüksek Öztunç: “Orman Umumi Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Sivri Araç Almaya Gelince Servet Var Amma Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopterine…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Yüksek Öztunç, “AKP ormana odun olarak bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, mazi akşam Marmaris’te yaşanan yangına akşam görüşlü helikopterlerin cuşuhuruş sönüm çalışmalarında kullanılamamasına ilgilendiren “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız temin ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı neymiş uzatsanız 1 ay elan, Türkiye benzeri yangın ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize lüks vasıta almaya gelince mülk var amma geceleyin görüşlü hararet itfa helikopterine gelince dünyalık bulunmayan. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Mehabetli Öztunç ve CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA MAZI OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına engelleme sırasında tıpkısı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maalesef düştü ve iki Acımasız kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Esbak Marmaris Yalancıboğaz’dahi 12.00 sularında yangın başladı. Yaklaşık 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık alan aynı defa henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maalesef iki yıldır başta Marmaris gelmek için Veli ve Akdeniz sahillerinde iri orman yangınları yaşıyoruz. Tor yangının yeri Aksaz deniz üssüydü. Yani Iye ve Marmara’de Gökçe Vatan’ı koruyan gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz deniz üssünün çok yakınında cuşiş meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’üstelik geçkin oluşturulan kriz masasına büyükşehir belediye başkanımız çağrılmadı. Tıpkı güzeşte sene olduğu kadar. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Belediye Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, saftirik yangında de çağrılmadı. Fırkacılık yapıyorlar zira. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi tamam mu? Tıpkı coşkunluk var ve bu yangına engelleme edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye reisi, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sınırlı orada. Maalesef çağırmadılar.

“MAZI AKŞAM EZANI ŞEB GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, güzeşte zaman hararet sönüm çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar bile vardı, itfaiye, Orman Genel Müdürlüğü personeli de vardı. Çokça sayıda helikopter ve uçak vardı. Amma çekicilik karardı, yine fiyasko. Evvel akşam tün görüşlü helikopter yoktu, yine yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te cuşuhuruş çıktığında bizler muhalefet namına, halkoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Ne geceleyin görüşlü helikopter yok’ diyerek. Vabeste kalmışlardı, kiralamışlardı. Amma güzeşte yine yoktu çünkü 3 çağ önce kira kontratı sona duayen. Üstelik Torbalı’da cuşiş varken sona aksakal.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE BAŞ DÖNDÜRÜCÜ KOMÜTATÖR ALMAYA GELİNCE DÜNYALIK VAR AMMA ŞEB GÖRÜŞLÜ YANGIN SÖNÜM HELİKOPTERİNE GELİNCE SERVET NAMEVCUT”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, direkt realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı güya uzatsanız 1 ay daha, Türkiye benzeri coşkunluk ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize lüks vasıta almaya gelince mal var ama şeb görüşlü cuşiş söndürme helikopterine gelince mal yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Sedir kapanmadan ekleme bütçe geldi. Gelişigüzel kuruma dünyalık getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Bire Bir yegâne Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Illet biliyor musunuz? Çünkü AKP maalesef ormanları hoşgörüsüzlük olarak görüyor, AKP ormana odun namına bakıyor. Bundan etraf de maalesef haddinden fazla şişman yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik nazik orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar zamanında Vekil Pakdemirli, Türk Hava Kurumu uçakları sebep çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar antika, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Çekicilik Kurumu uçakları, yadırganan değilmiş etmek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin mir sorumlusu üstelik Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını söndürmek üzere geceleyin görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Ama beyefendi özel jetle acele aceleci geziyor. Ayrımsız bakıyorsunuz Adıyaman’bile bire bir bakıyorsunuz Ağrı’üstelik… Ona hususi tepkili uçak var amma cuşuhuruş sönüm helikopterine gelince maatteessüf namevcut.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’da diyor ki; ‘Bu seçme çokça oylumlu, öteki tarafa gittiğimizde hesap soracaklar’ diyor, komedi. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Hamur dünyaya kafile edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcek, utangaç hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları namevcut etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Tamam bu dünyada? Az kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, yer geç 9 ay sonradan yapılacak olan bire bir seçimden sonraları kavim ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Gelgel Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem dahi Cumhurbaşkanından bu dünyada de sorulacak. Bunun hesabı mutlaka sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Coşkunluk yeniden nüks etmiş, az ilk bize sunulan bilgelik, inşallah ayrımsız zaman geçmiş söndürülür.”

Öztunç ve Altay, basın toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Acun Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ait soru konusunda Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bir kafanın, İzmir’e husumeti zevalsiz tıpkı kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Belediye başkanımıza takmış tıpkı Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi amacıyla Kemeraltı namzet gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Tecim Odası… İzmir’deki mukavemetli çokça sivil cemiyet, bunu dilek etti. Ama benzeri baktık, vekâlet tıpkısı alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik de olmalı… Ama Kemeraltı  dahi girmelidir. YANLIŞSIZ Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin neşir projesi ile uğraşacağına, öz otellerini pekâlâ büyütürüm diye çalışacağına… İş adamı yerine Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı namına kendi otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik için punt var. İşte o zaman, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, namzet olacak.”Share: