Yunan lobisinden ESIR Başkanı Biden’a Türkiye mektubu: Anif aynı cevap vermenizi bekliyoruz

Türkiye ile Yunanistan beyninde yüklülük her sabık dönme artarken, ÇAKER’deki Palikarya lobisinden yıpranmamış bir girişim geldi. Washington’da deli dolu yerine etkin Yunan lobisi American Hellenic Institute (CÖMERT), KUL Başkanı Joe Biden’a benzeri kitap gönderdi.

“BIDEN’DAN TÜRKİYE’NİN AÇIKLAMALARINA KABA YANIT VERMESİNİ İSTEDİLER”

Mektupta, Biden’dan Reisicumhur Erdoğan ve hükümet yetkililerinin BENDE ve Yunanistan’a müteveccih sözlerinin dert yarattığı vurgulandı. 29 Eylül tarihli mektupta, Türk yetkililerin açıklamaları ve hamleleri bile sıralanırken, mektubun altında birlikte KARDEŞ Başkanı Nick Larigakis’in imzası görülüyor. Biden’a hitaben yazılan mektupta, BENDE Başkanı’nın Türkiye’nin açıklamalarına sert bire bir şekilde yanıt verilmesi istendi.

“TÜRKİYE’NİN YUNANİSTAN KARŞITI TUTUMU DERİN ENDİŞE YARATIYOR”

Sözcü gazetesinde kayran alan habere bakarak mektupta Larigakis, “Toptan krizin yaşandığı zamanlarda ESIR’nin liderliğine elan geçmiş olduğumuzdan çok daha çok ihtiyacımız var. Türkiye hükümetinin Yunanistan ve ÇAKER karşıtı tutumu yoğun benzeri endişe yaratıyor. Proaktif tevessül etmek ve krizi engel olmak gelişigüzel devir daha iyidir. Olay kontrolden çıkmadan önce Cumhur Reisi Erdoğan ve Türkiye hükümetini ESIR hükümetinin mesul tutmasına gerekseme var” dedi.

“İKİNCİ BİR UKRAYNA VAKASI YAŞANABİLİR”

ABD Başkanı Yardımcısı Kamala Harris, KÖLE Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve ESIR Savunma Bakanı Lloyd Austin’e bile gönderilen mektupta, “Diplomatlık elitleri tarafından, ‘NATO müttefiki’, ‘İslam dünyası amacıyla afi model’ ve ‘doğu ile garp beyninde köprü’ kendisine tanımlanan Türkiye’ye bundan sonra destek verilmemesi gerekiyor” ifadesi da kullanıldı. Palikarya lobisinin Biden’a gönderdiği mektupta, Türkiye’nin Yunanistan ve Cenup Kıbrıs’ı obstrüksiyon edebileceği dahi sav edilirken ‘İkinci tıpkısı Ukrayna vakası yaşanabilir’ denildi.Share: