Yunanistan’da istihbaratın uymazlık liderini dinlemesi sonrası izah işleyen Miçotakis: Haberim yoktu

Yunanistan’üstelik gazeteci Thanasis Koukakis’in ve Panhelenik Sosyalist Akıntı Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis’in çökertme telefonuna ajan yazılım yerleştirildiği ve yasadışı şekilde dinlendiği yönündeki iddialar, Palikarya İstihbarat Teşkilatı’nda (EYP) istifaya neden oldu. Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Panagiotis Kontoleon, istifasını Başbakan Kiryakos Miçotakis’e sundu.

“HÜKÜMETİN ÇARESIZ BİR GİRİŞİMDE BULUNDUĞUNU GÖRÜYORUM”

Başbakana merbut olan Panagiotis Kontoleon’un istifasının akseptans edildiği açıklanırken, konuyla ilgili açıklama yapan PASOK Lideri Nikos Androulakis, “Bu beni şoke eden aynı bahis çünkü aynı AB ülkesinde, esbak nesillerin yaşadığı durumları ferdî kendisine deneyimlemeyi tek beklemiyordum. Ne eyvah ki, hükümetin çaresiz bire bir girişimde bulunduğunu görüyorum. Belirsiz servislere bizi izlemeleri için servet ödemiyoruz. Demokrasiyi ve ululuk kurumlarını baltalayanların ki olduğunu söylemeleri üzere onlara dünyalık ödüyoruz. Cep telefonumu robotlaştırıp azrail ve mikrofonu kapalıyken bile istediği ahit açabilecek kadar mütekâmil bir yazılımla beni tuzağa düşürmeye çalışanların muhtemelen bir amacı vardı. Adaletten, hükümetten ve izinli kurumlardan gerçeği öğrenmeyi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

MİÇOTAKİS BOZUKLUK DİLEDİ

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ise Androulakis ve CNN Yunanistan’ın ekonomi muhabirlerinden Thanasis Koukakis’in telefonlarının dinlendiğine dayalı iddialar amacıyla özür diledi. Palikarya medyasında vadi kayran haberlere bakarak, durumu sakil ve affedilemez tıpkısı sorumluluk adına nitelendiren Miçotakis “Haberim yoktu, buna asla müsaade vermezdim. Bay Androulakis’e yapılan sorumluluk amacıyla bir defo borçluyum” açıklamasında bulundu.

MUHALEFET, MİÇOTAKİS’İ SUÇLUYOR

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi SYRIZA’nın lideri Alexis Çipras, telekulak iddiasıyla ilişik istifaların “suçluluk kabulü içerdiğini ve başbakanın sorumluluğunu teslim ettiğini” söyledi. Çipras, “Miçotakis, Palikarya halkına öz skandalı için açıklama yapmalı. Bu demokrasiyle ilgilendiren bir meseledir” dedi. SYRIZA, başbakanı telefonların dinlendiğini bilmek ve eş güdümlü etmekle suçladı. Esas mugayeret partisi ayrıca Miçotakis’in, kendini çevirmek üzere arz mail ve yeryüzü güvendiği ortaklarını feda ettiğini öne sürdü. Fırka, iki istifanın “Hükümetin ve Hükümet Sözcüsü Yiannis Economou’nun aylardır ‘yozlaşmış yalanlar’ söylediğini kanıtladığını” argüman etti. PASOK de hükümeti, onaylanmasına rağmen, telefon dinleme iddialarını örtbas etmeye çalışmakla suçladı.

Sedir Grup Lideri Kostas Skandalidis, 29 Temmuz’da iddialarla ilişkin tutkun kapılar ardında yapılan sedir komisyonu toplantısını kastederek, “10 çağ önce PASOK lideri, çökertme telefonunu dinleme girişimi olduğunu kanıt etti ve bu Avrupa Parlamentosu eliyle onaylandı. Ertesi bölüm hükümet konuyu bloke etmek amacıyla parlamentoya koştu” dedi.Share: