Yüreğir’de Akdeniz Meyve Sineği ile faal savaşım

Yüreğir Belediyesi, turunçgiller üreticilerinin yeryüzü mehabetli sorunlarından biri olan ‘Akdeniz Meyve Sineği’ ile uğraş başlattı. Kimyasal kullanmadan sinek sorununu çözerek narenciyenin verimini ve kalitesini arttıran ‘feromon tuzakları’ belediye ekiplerince rustik mahallelerde dağıtılmaya başlandı.

Yüreğir Belediyesi, ilçede mıhlı besin üretimini haydi, ürün kalitesini ve verimini bırakmak için üreticiyi sübvansiyon çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz ay hizmet sahasındaki köylerde dam ve ağıllarda vektörle mücadele çalışması başlatan Rustik Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, şimdi da narenciye üreticilerinin başına bela olan ‘Akdeniz Kâr Sineği’ sorununu halletmek amacıyla kolları sıvadı.

Narenciye üretiminin bati olduğu ilçede binlerce ağacı kimyevi konu kullanmadan bu zararlıya alın yüklenmek amacıyla Havutlu Mahallesi’nden başlanarak üreticilere feromon tuzağı dağıtımı yapıldı.

Kimyevi derman kalıntılarından arınmış, bozulmamış ve güvenli besin üretimini tedarik etmek ve üreticinin gelirini arttırmak için çalıştıklarını belirten Yüreğir Şehremini Fatih Mehmet Kocaispir, seçme antlaşma üreticinin birlikte olduklarını belirterek uygulamanın yaygınlaştırılacağını anlatım etti.

Uygulama kolaylığı ve kimyasal savaşım ile kıyaslandığında elan soylu erki olan tuzaklar üreticiler yoluyla memnuniyetle karşılandı. Üreticiler uygulamadan kıran Başkan Kocaispir’e teşekkür etti.

Yüreğir Belediyesi Rustik Hizmetler Müdürlüğü, Akdeniz Kâr Sineğine cebin kimyevi mücadelenin insan ve mekân üzerindeki damarlı etkisini engel olmak üzere ayrımsız biyoteknik yöntem olan feromon kullanılmasını öneriyor.

Feromon tuzakları feromon emdirilmiş ayrımsız kapsül ile kapsüle mevrut böceğin yakalanmasını sağlayıcı düzensiz aynı tabladan oluşuyor. 120 bölüm etkisi olan aldangıç hasada kadar ağaçlarda somurtkan kalıyor ve meyveleri koruyor. – ADANA

Share: