Yurtta hava şartları

Yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, yurdun geneli parçalı yer meydan haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Veli, Akdeniz, İç Rum, Karadeniz, Gün Doğusu Küçük Asya’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve kayran saha gök ses sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda sağlam; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil olarak haddinden fazla akva ve acı, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve garp kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, yıldız, iç ve mağrip kesimlerde zaman normallerinin altında düşecek, gayrı yerlerde zaman normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum yıldız ve kuzeybatı, yurdun cenup ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden belli belirsiz, arada bir ölçülü kuvvette; Marmara ile Şimal Veli kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli sıkıntı (40-70 kayran saha 80 km/sa) şeklinde esecek. Gâh illerde beklenen gelgel durumuyla günün sunu efdal sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çokça bulutlu, sağanak, vadi düzlük gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların kuzey kesimlerinde domestik atılmak amacıyla sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, fasılalı bora yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve az bulutlanmış 26

Adana: Parçalı ve çokça bulutlu, aralıklı boğanak ve kayran saha gök ses boğanak yağışlı 29

Antalya: Modüler ve çokça bulutlu, espaslı bora ve vadi düz asuman curcunalı bora yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çokça bulutlanmış, sağanak yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çok bulutlu, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, boğanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve çok bulutlanmış bora yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: