Yurtta hava şartları

Yapılan son değerlendirmelere bakarak, yurdun şimal, iç ve gün doğusu kesimlerinin modüler ve düz vadi haddinden fazla bulutlanmış, Gün Batısı Karadeniz kıyıları, Maşrık Karadeniz, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Adana, Osmaniye, Sivas, Kalaba, Tokat, Erzincan, Tunceli ve Erzurum çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Elazığ ve Malatya’nın şimal kesimlerinin sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı, gayrı yerlerin az bulutlanmış ve peyda geçeceği tutum ediliyor. Yağışların, Şark Karadeniz ile Kalaba ve Tokat çevrelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, çekicilik sıcaklığı şimal ve iç kesimlerde 4 ila 6 etap azalacak, diğer yerlerde yüce tıpkısı farklılık olmayacak. Rüzgarın, alelumum kuzey ve kuzeybatı, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’da cenup yönlerden orta kuvvette, Cenup Veli ile Günindi Akdeniz’de sağlam (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Bazı illerde muhtemel çekicilik durumuyla günün en faziletli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve birkaç bulutlanmış 22

İstanbul: Parçalı düz saha çokça bulutlanmış, akşam saatlerinden bilahare evcil sağanak yağışlı 22

İzmir: Parçalı ve beş altı bulutlu 29

Adana: Modüler bulutlu, akşam ezanı saatlerinden sonradan domestik boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı 32

Antalya: Bir Iki bulutlu 31

Samsun: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu 20

Trabzon: Modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, espaslı bora ve asuman gürültülü boğanak yağışlı (Yağışların evcil başlamak üzere akva olması bekleniyor.) 22

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, domestik boğanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Diyarbakır: Bir Iki bulutlu ve örtüsüz 33

(İHA)

Share: