Yutma güçlüğü calip Akalazya hastaları endoskopik yöntemle otama ediliyor

Yutma güçlüğü çeken, moskof besin yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Temiz Fazıl Site Hastanesi’nde endoskopik otama yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin değişik illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Kent Hastanesi’ne mevrut hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu ve ekibince muteber Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ileri endoskopik tedavi yöntemiyle şifa bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu, AA muhabirine, yemek borusunun işkembe tarafındaki zir özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşmuş kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki sakamet nedeniyle cellat ve hazır para besinlerin mideye basit geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını tamlayan Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi üzere kullandıkları yöntemin çok az merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin farklı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’birlikte afiyet hizmetlerinin çok doğacak seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya bulunmaz görülen bire bir hastalıktır. 100 binde bire bir ila yedi can ortada rastlanan benzeri hastalıktır. Tanısı üstelik tedavisi de zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan mevrut hastalarımız var. Tahminî 10 yıl öncesine büyüklüğünde iyileştiren, palavra dilatasyonu kabilinden yöntemler kullanılıyordu ancak günümüzde endoskopik tedavi yeğleme ediliyor. gelişigüzel kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan tıpkısı formül. Bu işlemlerden sonradan hastalar çok abat kemirmek yiyebiliyor, çok abat akarsu içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyen süreçte sayrılarevi bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun da Türkiye’dahi aynı ilk olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den tedavi amacıyla Kahramanmaraş’a mevrut Hasan Tevazulu, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, türlü hastanelerde farklı tedavilerin uygulandığını ancak hastalığına çıkar yol bulamadığını anlattı.

Tedavi amacıyla arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 çevrim önceki POEM operasyonu geçirdim. Tanrı’a şükür şu zaman dimdik, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Zaman dahi nasipse taburcu oluyorum. Cenabıhak devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri akarsu ile içtim bütün su ile yedim. Akarsu olmadan hiçbir işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu birlikte akarsu olmadan yiyip içemiyordum. Sunma böylelikle araştırmalarım neticesinde Mutlu doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla yeniden hayata döndüm.”

Hastalardan Baht Ibdai da İstanbul’dan geldiğini ve daha önceleri ayrımsız ameliyat geçirdiğini fakat bilcümle anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada birlikte bir işler geçirdiğini belirten Özgün, sağlığının herhangi bir sabık aktarılma henüz iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: