“Zafiyet, bezginlik, kansızlık kolorektal kanserinin habercisi benzer”

Kolorektal kanserine (kalın çöz kanseri) ilişkin açıklama işleyen Prof. Dr. Ahmet Alim “Kolorektal kanser ilerleyip ilinek vermeye başladığında çöz hareketlerinde başkalık, makattan kanama, arıklık, yorgunluk ve anemi bulguları görülebilir. Bu nedenle erken kişileştirme kolorektal amansız hastalık tedavisinde çokça önemlidir. Dosdoğru bireylerin 45 yaşından sonraları 10 yılda aynı kolonoskopi ve yılda aynı misil dışkıda adsız içki testi yaptırması önerilmektedir” dedi.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Bilen, 4 Şubat Acun Amansız Hastalık Günü kapsamında kolorektal kanserlere ait oylumlu uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Bilen “Kolorektal amansız hastalık ağır sıklet olabilir. Amma bunu tedavi etmenin birçok yolu vardır. Kolorektal kanser önce özellikle herhangi bir ilinek vermeyebilir. Şikayetlere sebep olduğunda bağırsak hareketlerinde ve alışkanlığında ayrım, makattan nezif, kilo kaybı, kansızlığa sınırlanmış halsizlik, fütur yahut nefes darlığı görülebilir. Erken canlandırma kolorektal kanser tedavisinde önemlidir. Bu nedenle zinde bireylerin 45 yaşından bilahare 10 yılda ayrımsız kolonoskopi ve yılda bir sefer dışkıda adsız sansız koku testi yaptırmalıdır” diye niteleyerek konuştu.

“KİŞİYE HUSUSI TEDAVİ PLANLANMALI”

Kolorektal kanserinin tedavisi sonrası hastaları bekleyen süreci Prof. Dr. Alim, şu şekilde açıkladı:

“Çoğu kolorektal kanser türü 3 yöntemle tedavi edilir. Er dönemde kişileştirme edilen hasalarda cerrahi adına kolonun veya rektumun kanserli kısmını takip etmek üzere yapılan cerrahi müdahale ve sonrasında hastanın evresine göre kemoterapi ve/veya ışın tedavisi uygulanır. Ameliyattan sonraları hastaların en çok iptila ettiği özdek vücudunun çarkıt haline gelip gelmeyeceğidir. Bu ne nev ayrımsız işler geçireceğinize bağlıdır. Ancak, çoğu erken dönemde teşhis alıp cerrahi geçiren pestil alışılagelen yaşamına bitmeme değer. Otama tamamlandıktan sonraları doktorunuzu birkaç sene süresince gerekli arama tetkiklerini yaptırmak ve araştırma amaçlı makul görülen aralıklarda görmelisiniz. Doktorunuz ayrıca can kuşu haliniz, stres düzeyiniz, eşeysel yaşamınız, yeme ve alıştırma alışkanlıklarınız ve tedaviyi bitirdikten sonra yaşayabileceğiniz başka mesail karşı sizinle konuşacaktır.””SEÇME BİREYDE TEDAVİ YÖNTEMİ, TÜRÜ VE SÜRESİ FARKLIDIR”

Prof. Dr. Bilici, “İleri evrede tanı konulan hastalarda birlikte artık çokça koca gelişmeler kaydedildi” diyerek, “Birtakım değişinim analizleri yapılarak kişiye başmaklık farklı ifadeyle akil derman adı verilen tedaviler ile gelişigüzel kimyasal tedavi kullanılarak tedavide haddinden fazla koca başarılar elde edilebilmektedir. Temas bireyde bu tedavilerin yöntemi, türü ve süresi ayrımlılık göstermektedir. Burada otama başarısı için arz cesim yasakçı doktorunuzun uyguladığı tedavi ve önerileri dışına çıkmamaktır” ifadelerini kullandı.

– İstanbul

Share: