Zelzele bölgelerinde yaşayanlara hayati uyartı: Radon gazı kansere sebep oluyor

Zelzele bölgelerinde yaşayanlara hayati uyarma: Radon gazı kansere amil oluyor

DÜZCE – Sarsıntı yıkıcı etkisinin beraberinde yer küre hareketleri ile yeryüzüne çıkan radon gazı ile amansız hastalık üstelik yapabiliyor. Özellikle zelzele bölgelerinde hasarlı evlerin zeminlerinde oluşan çatlaklardan ve mergup kuyu sularına dikkat çekici Düzce Özel Çağsu Hastanesi Döş Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Acat, uyarılarda bulundu.

Meydana gelen depremlerin arkası sıra toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne çıkan radon gazı tıpkısı zamanda kuyu sularında de sakil şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin okkalı olduğu bölgelerde daha fazla görülüyor ve herif sağlığını gözdağı ediyor. Düzce Hususi Çağsu Hastanesi Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meram Acat, Amerika’dahi yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması dolayısıyla amansız hastalık olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı ortada doğrudan bir ahzüita bulunmaktadır. Amerika’üstelik yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda amansız hastalık olduğunu biliyoruz” dedi.

Acat alelhusus, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Hele depremlerin yaşandığı ve meydan altı sularının ciddi olarak kullanıldığı şehirlerde ocak ortamlarında radon gazının daha faziletkâr olduğunu biliyoruz. Hele bodrum dinsiz olan evlerde sarsıntı nedeni ile aralık oluşmuşsa bu evler sıkça havalandırılmalı. Düzce’dahi aktif, bodrum katında mütezayit ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sıkça havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını birlikte kaynak ediyorum” diyerek konuştu.

Share: