ZONGULDAK – UMKE ekiplerince sarsıntı tatbikatı yapıldı

Devrek ilçesinde Zonguldak, Bolu, Bartın ve Karabük’ten UMKE ekiplerinin katılımıyla hareket tatbikatı gerçekleştirildi.

Zonguldak Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Ivedi ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından eş güdümlü edilen ve Milli Egemenlik Parkı’nda düzenlenen tatbikatta yaklaşık 100 gönül meydan aldı.

Senaryo gereği bölgede 6,3 büyüklüğündeki depremde AFAD timleri depresyon bölgesinde dinleme ve taharri çalışması yaptı. Elan bilahare olay hesabına irsal edilen UMKE ekipleri 7 yaralıya ulaşıp müdahalede bulundu.

Yaralılardan ikisinin görüngü yerinde hayatını kaybettiği belirlenirken durumu vahim 5 yaralının ise muhtelif hastanelere sevki sağlandı.

İl Esenlik Müdürü Ertuğrul Güner, Türkiye’de ve kentte alışılmamış hallere hazırlanmak için kamu çalım ve kuruluşları ile koordinasyon ulaşmak için belli periyotlarda bu tatbikatları yaptıklarını söyledi.

Başta Zonguldak kalkışmak için Bolu, Bartın ve Karabük UMKE ekiplerinin katılımıyla yapılan tatbikatın amacına ulaştığını nâkil Güner, “Umarım bu fenomen elden senaryoda kalır. Cenabıhak ülkemizi bu tür felaketlerden korusun.” ifadesini kullandı.

Share: