7 yaşındaki bala camiyi ateşe verdi, müezzinin dikkati camiyi yanmaktan kurtardı

– 7 yaşındaki çocuk camiyi ateşe verdi, müezzinin dikkati camiyi yanmaktan kurtardı

KASTAMONU – Kastamonu’dahi İsmailbey Külliyesi içerisinde kâin tarihi İsmailbey Camisi, 7 yaşlarında yabancı tabiiyetli bir bala eliyle ateşe verildi. Yangın, cami müezzini, imam ve cemaat sayesinde büyümeden söndürüldü.

Fenomen, Kastamonu İsmailbey Mahallesi’ndeki İsmailbey Külliyesi içerisinde mevcut İsmailbey Camiinde meydana geldi .Edinilen bilgiye bakarak, namaz buyurmak üzere camiye gelen 7 yaşındaki Irak uyruklu yavru, cemaatin camiden ayrılması üzerine elindeki kibriti yakarak avrat bölümüne attı. Camideki kıyafetlerin tutuşmasıyla camide cuşuhuruş imdi. Olaydan kestirmece 10 dakika sonradan camiye mevrut cami imamı ve müezzin, yangını fark etti. İmam ve müezzin kovalarla yangına engelleme etti. Cuşiş sırasında tutuşan halı birlikte ezancı ve imam eliyle dışarıya çıkartıldı. Aheste duman cihetiyle caminin duvarları, kadın bölümü methal kapısı ve bazen bölümler kötülük gördü.

Yangının arkası sıra Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, Evkaf Mıntıka Müdürü Erdal Kaynak camide incelemelerde bulundu. İncelemelerin peşi sıra açıklamalarda mevcut İsmailbey Camisi İmam Hatibi Abdullah Arık, “Cemaziyelevvel akşam saat 16.50 sıralarında kıytırık aynı yavru camiye geliyor. Azrail kayıtlarından görüldüğü kadarıyla benzeri koca salat kılıyor. O tam bile çocuk merdivenlerde oturuyor. Eş namaz kılıp gidince bala, yerinden kalkıp kadınlar girişinde elinde arak üzere bir şeyi yakıyor. Kadınların namaz kılarken başörtü ve eteklerini koyduğu plastik bire bir komodin vardı. Onları tutuşturup yakıyor ve kaçıyor. Aradan 10 an bilahare müezzin yoldaş camiye geliyor. Şipşak yangına kova ile müdahale ediyor. Kova ile yangını söndürüyor. Müezzinin süratle arkasından 2 dakika sonra ben geliyorum camiye. Serian dışarıdan cemaati bile çağırdım. Buradaki halıyı toplayıp üzerini kapatarak caminin dışarısına çıkarttık. Ardından polisi aradım. Polisler de geldi, incelemelerde bulundu. Yangını çıkaran çocuğu de bulmuşlar. Plastiğin verdiği tütün cihetiyle camimiz az buçuk dumandan etkilendi. 1 metrekare civarında tıpkısı halımız yandı. Allah’a idmansız olsun bayağı bire bir hasar ile yangını atlatmış olduk” dedi.

Share: