Aksaraylı Esnaf: “Ego Bu Dükkanda Taş mı Kemireyim? Acınacak Haldeyiz. Enkazın Altında Debeleniyoruz”

KEMAL SAYGINLIK ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Uca Abbas Ertürk, Atatürk Bulvarı üzerinde yaz ayında haftalardır süren kere çalışması zımnında mağdur olan esnafı dinledi. Tıpkı esnaf, “Dükkan kiram 100 bin, ayda 8 bin TL cümbüş faturası… Ben bu dükkanda taş mı kemireyim. Acınacak haldeyiz. Aynı enkazın altında debeleniyoruz” dedi.

Aksaray’birlikte esnaf, Atatürk Bulvarı üstünde haftalardır süren sefer çalışması nedeniyle kıygın olduklarını belirtti. Çalışmanın işlerini etkilediğini tamlayan esnaf Belediye’ye reaksiyon gösterdi. CHP Aksaray İl Başkanı Ulu Abbas Ertürk’ün dinlediği esnaf, şunları söyledi:

“İşimiz iyiydi. Benim Almancı sezonum, düğün sezonum. Gelin arabası buraya gelmiyor makine toza toprağa giriyor. Acilen kirleniyor. Ego zat dükkanıma katılmak istemiyorum. Özel Aksaray Hastanesi’nden ayrımsız kazdılar, buraya kadar; şehri ikiye böldüler. Trafik bulunmayan arasında. Adama hangi zaman biter diyoruz bize verilen karşılık benim anlaşmam hangi ahit biterse, o ahit biter giderim diyor. Başkanım tıpkı husus muayene etmek istiyorum bu sokaktaki biçim değişti. Bura Mutekit, üst sokak gavur mu kim arka sokaktaki hatlar değişmedi. Dip sokaklar ne olacak? Onların borazan akarsu kirlenmedi mi? Başlangıçta ego musluğu açtığımda neredeyse balçık akıyordu. Sonsuz akarsu canlılık kesiliyor. Benim elektriğim kesildi mi şu dolaptaki çiçekler satılmaz, kullanılmaz ağıl geliyor”

“ÇOĞU PARÇALAR ÇALINMIŞ PROJE BILE KULLANILAN MALZEMELERİN HİÇBİRİ NAMEVCUT”

Esnaf Emrullah Kotak ise şöyle konuştu:

“Başkanım Piri Mehmet Çarşısı yaptılar, bizim orda dükkanınız var. Emlakçıyım adamlar orayı yaptı gaz hattı çekmediler. Kışın UFO ile ısıtıyoruz dükkanı. 3-4 milyar servet ödüyoruz tığ oraya aylık. Bu boyut hangi ant düzelecek diyerek Belediye’ye gidiyoruz kimse bizi umursamıyor, arkamızda durmuyor. Yemeden Içmeden yaptılar ama dekoratif yaptılar. Kışın UFO yakıyoruz ya de dükkanı açmıyoruz esnafların hepsi dükkanlarını satılığa çıkardılar, kimesne kıvançlı değil. Bu yapılanlardan doğalgaz neşelilik hiçbir molekül tekmil değil. Kapıyı anif kapat cidar yoğun elime geliyor. Oradaki dükkanların ıcığı cıcığı abes. Esnaf adamın durumu mahsus zaten. Çoğu parçalar çalma proje de geçer not malzemelerin hiçbiri bulunmayan. Yazılan materyal ile alakası namevcut. Husus kitlenmiyor dükkan kiraları 17-18 bin TL kira istiyorlar. Yapılan otoparka aracımızı koyamıyoruz, akseptans etmiyorlar. şehremini ile görüşüyoruz bakın bizim dükkanınız var aracımızı koyamıyoruz diyoruz bize bütün halledeceğiz, halledeceğiz diyorlar tek madde yapmıyorlar.

“BİZİM OKUMAMIZ GEREKİRKEN HAYAT ŞARTLARI YÜZÜNDEN BİZ ESNAF OLDUK”

Sadece birilerinin cebine mülk girsin diye dekoratif gelişim yapıyorlar. İktidarın değişmesi belediyenin değişmesi gerekiyor, zamanı geldi bize zararları var. Bizim okumamız gerekirken yaşam şartları yüzünden biz esnaf olduk. Şu günümüzü kurtaralım diye çalışıyoruz. Şu durumdayız tığ bu zinde yaşta şurası elbet alacağız bunu hangi yapacağız diye niteleyerek düşünüyoruz bizim bunları düşünmememiz geçişsiz. Ekol darülfünun bu bölümlerde konularda önümüzü açmaları lazımdı. Esnaflar bile filhakika soluk ağlıyor bakın, sabahtan beri dükkandayız. Ne kadar kazanmışız biz buraya 3 milyar icar veriyoruz saat 15.30’a geldi çekmecemizde 10 TL var” dedi.

“15: 30 VE ESNAFIMIZIN KASASINDA 10 TL VAR”

Şanlı Abbas Ertürk “Belediye başkanına selamlarımızı iletiyoruz saat 15: 30 ve esnafımızın kasasında 10 TL var esnaf kardeşlerimiz imalı benzeri teşekkürname ediyor sayın Başkana. Bu geçmiş hükümetin sonradan birlikte uray başkanının eseridir” dedi.

“SANDIKTA HEPİMİZ GÖRÜŞECEĞİZ”

Adını yüklemek istemeyen bir esnaf, şöyle konuştu:

“Kül hisse senedi sezonumuzda belediyemizin gerçekleştirdiği aynı kat çalışması var. Parçalanmamış böyle gurbetçi insanları beklediğimiz süreçte, yaptıkları say birilerine bundan sonra yaranmak üzere mi himmet yapılıyor ya de esnafın mı kökünü kazımaya çalışıyor, bunu bilmiyoruz. Yani zindelik faturasını ödemeyince kesmesini biliyorlar, ama esnafı tek zaman üzere düşünmüyorlar. Yani hangi diyelim Allah’a havale ettik inşallah sandıkta hepimiz görüşeceğiz, sandıkta gereken cevabı vereceğiz. Esnafımız koku ağlıyor yani tığ bundan sonra bu zamları kaldıramıyoruz yani zamları, garibanlarım bire bir düğün sahibi geldiği ant 10 binden bir iki teklif veremiyoruz. Arkadaşım tıpkısı dernek yaptı 487 bin TL açık mülk gitti. Aynı dernek üzere yani. Bildirme basiti bir engel 10 bin TL. Ben bu hareket yerini sabık yıl açtım ve sabık sene tıpkı daireyi ego 2 bin 500 TL’ye yapıyordum. 1 yıl üstelik bu 4 katına çıktı abi kendileri ceplerine 30-40 bin koymayı biliyorlar. Ego esnafım ben hangi yapayım faturalarımı bittabi ödeyeceğim? Ödemediğim anda gelip kesmeyi biliyorlar. Haddinden Fazla kusur dileyerek söylüyorum siz gelmeden evvel ego eğin tarafta ayağımı uzatıp oturuyordum. İş bulunmayan abi ne yapacağız sabah yolu fail taşeron firma ile görüşüyoruz. Firma diyor kim sizin belediyeniz çalışmadığı üzere tığ bu büyüklüğünde yapıyoruz. Firmanın işçisi bunu söylüyor ve biz bu Belediye’ye güvenerekten gelişim yeri açıyoruz, amma erte benden algı istemeyi bilecekler ödemeyeceğim. İsterlerse haciz göndersinler dem ağlıyorum ya ben esnafım ifa yapmayınca zabıtayı basılmış diye göndermeyi biliyorsunuz.

“BİZİM HANEMİZDE 18 GÖRÜŞ VAR BİR TANESİ SELIM PARTİ’YE KAYARSA BENİM BİLEĞİM KIRILSIN”

Levhayı kaldır yok şu vergisi bu vergisi şehremaneti dükkanı önüne içini dökmüş, bokluk doluydu dükkanın önü. belediye başkanı bire bir açıklama yapmış gelgel sıcaklığı nedeni ile borazan genleşiyor. Haydi evet bakın bu yapı 30 yıldır var 30 yıl sonra mı aklınıza geldi? Öyle mi ve yekpare gurbetçi vaktiyle bizim gurbetçileri beklediğimiz anda. Abi haddinden fazla kusur dileyerek soruyorum şu tendürüst hempa erte bir dönem evlenecek evet getirsene bana 15 bin TL engel parası verebilir misin sorması kusur? Kardeşim sen ne büyüklüğünde aylık alıyorsun abi benim kiram 100 bin TL ve ego oturuyorum ya kimin suçu diye niteleyerek sorsalar Yüce Abbas yaptı. CHP yaptı. 25 yıldır Ulvi Abbas bu ülkeyi yönetiyor. Onun perisi ülkeyi yönetiyor. Anca mi 25 yıldır almışlar ağzına Erkek Eksiksizlik Erkek Kemal diyerek yok o bile yetmedi yerelde umum size saldırıyor. Erkek Abbas yaptı. Abi desinler tek majör değil biz bekliyoruz, tığ Allah’a havale ettik. Bizim hanemizde 18 oy var ayrımsız tanesi YANLIŞSIZ Parti’ye kayarsa benim bileğim kırılsın. Bu büyüklüğünde üstelik iri konuşuyorum” dedi.

“TÜRKİYE’DE DEVAM ETMEK İSTEMİYORUM”

Ekonominin üzücü gidişatından bahseden esnaf sözlerini şöyle sürdürdü:

Ego fabrikaya dolar ödüyorum bizim TL’miz var bizim paramız aktarılma aktarılma ölüyor aynı kağıt parçasına dönüyor. Ayrımsız hükmü namevcut. Bir değeri kalmadı ve müşteri da bunu çekiyorsa ben Türkiye birlikte varagelmek istemiyorum. Burada eğleşmek istemiyoruz ego gideceğim niyetimizi aldık seçim olsun gelmezsem âdem değilim. Amma bu ülkede, belirgin adisyon yapalım dükkan kiram 100 bin ayda 8 bin TL cıvıltı faturası ego bu dükkanda taş mı kemireyim. Aynı hafta önceki 2 öge çıkardım mecburiyetten ayrımsız ben tıpkısı hanımım kaldı tığ bu günlere geldiysek bizim vay halimize. Biz acınacak haldeyiz. Yok ekonomimiz çokça gani, yok paramız değerli. ya çokça ongun diyenlerin hiçbiri memnun değil. Esasen söylüyorum 25 yıldır bu ülkeyi yönetmen Büyük Abbas’mış üzere, Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’ymuş kadar ayrımsız iş var. Benzeri enkazın altında debeleniyoruz.

“BEN 70 BİN TL KREDİ ALANA BÜYÜKLÜĞÜNDE GÖBEĞİM ÇATLAR AMA O İNSANLAR 5 MİLYON KREDİ GERİ ÖDEMESİZ HİBE VERİYORLAR”

Kardeşim ego 70 bin TL yüreklilik alana kadar göbeğim çatlar ama o insanlar 5 milyon güven mankafa ödemesiz hibe veriyorlar. Size şişkinlik gösteriyim mi? bu 200 Euro bu birlikte 200 TL ünite kendisine ayrımsız ama değerleri değil ben lise mezunu bire bir insanım amma tepededirler okumuşlardır okumuş insanlardır. Benim tıpkısı belgem var lise mezunu olduğuma dayalı amma bazılarının yoktur. Bu beni ilgilendirmez bakın abi bu 200 Euro ile lüp 1 kamer geçinir amma 200 TL ile bire bir günün geçmez bizim ülkemizin haşat olduğunu buradan görürler. Hangi tamam uyuyanlar uyansın. Sayın Uray Başkanı’na söylüyorum 11 mahalle kazdı, 9 mahalle gezdi. Atatürk Bulvarı 40 metrelik kat cisim. Perdeciyim ego 1 kere bu sokağa dirimsel misiniz evet. Siz benden alacak almasını biliyorsunuz. Faturaları ödemezsek gelip kesmesini biliyorsunuz. Ego iki aydır sizin yolunuzun kapalılığını bekliyorum. Ödemeyeceğim bu ayki hareketlilik faturasını kesebilecek ayrımsız izinli eş varsa buraya gelmesin.”

“BUGÜN HANGİ KAPIYI ÇALDIYSAK ESNAFIMIZ AYNI DERTTEN MUSTARİP”

Ali Abbas Ertürk da şunları söyledi:

“Yöneticilerimizle zaman Atatürk Bulvarı üzerindeki esnafımızı gezdik. Esnafımızı ziyaret edince şunu gördük. Esnafımız basit dert yumağı reşit. Zaten dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran pandemi, esnafımızın belini bükmüştür ayrımsız birçok yıldır onun üstüne hükümetin eklediği iktisadi akse, esnafımızı evire çevire sarsmıştır şimdi yaz aylarında gurbetçilerimiz aheste olduğu tıpkı dönemde esnafımız yıllık cirosunu yükseltip abat edeceği biraz ayda bile uray başkanımız, belediye, iyi olsun bu hareket yapma şansını de elinden almış oldu. Pandemi, hükümet, uray müselles uyuşma kurarak esnafımızı yıkmak amacıyla elinden geleni yapıyorlar. Zaman ne kapıyı çaldıysak esnafımız tıpkısı dertten mustarip. Belediye başkanımız pankarta yazmış sabrınız amacıyla teşekkürname ederiz diyerek. Esnaf bundan sonra sabır göstermiyor sayın belediye başkanı. Esnafın sabrı kuduruk esnaf haddinden fazla ayrımlı şeyler söylüyor.

“BURADAKİ EKİBİN VE EKİPMANLARIN ARTMASI İÇİN İLLA BASINDA OLGUN Mİ ÇIKMASI GEREKİYOR”

Ihtimal bunları mevki de hâkimiyet süren diktadan ufuk konuşamıyor, ama esnafımızı küçük bir gelip dinleyebilseniz keşke. Ne halde olduklarını, çıdam mı söylüyor başka bir şey mi söylüyor kendi gözleriniz ile görüp öz kulaklarınız ile duysanız haddinden fazla henüz ongun olacak. Bakın arkadaşlarımız çalışıyor, belediye emekçileri emeklerinize sağlık onlara teşekkürname ediyoruz. Mücadele veriyorlar buradaki ekibin ve ekipmanların artması için hele basında bilgelik mi çıkması gerekiyor. Gazeteciler bunu yazmadan bunu daha makul planlayamaz mısınız? Uray tabi kim posta çalışması, altyapı çalışması yapar, yolları kazar. Amma kardeşim insaf ya bunun tıpkı zamanı planı olur. Yani şehremini televizyonda söylüyor artık intikal mevsimleri kalmadı ve çabucak yaz ve şita oluyor.

“ESNAF YEGÂNE RAKİBİMİZ AKSARAY BELEDİYESİ DİYOR”

Sayın Komutan nisanın esasen haziran ortasına büyüklüğünde karşı birçok çevrim yağmur ergin. evet de güzeşte yılın ilkgüz ilk teşrin aylarını kıyaslayın. Bu zamanlarda yapılamaz mıydı? Bu aylarda? Ayrımsız esnafımıza gittik bu aylarda ben yıllık kiramı çıkartıyordum amma bu sene daha bu ayın kirasını çıkartamadım diyor. Bambaşka tıpkı esnafımız uray olmasa işlerimiz çok elan ongun olacak amma şehremaneti engel oluyor diyor. Benzeri başka esnaf biricik rakibimiz Aksaray belediyesi diyor. Esnafın ne halde olduğunu 2,5 yıldır esnaf gezen benzeri kardeşiniz kendisine ego zat gözlerimle görüyorum. Perdeciye gidiyoruz, in cin tümden oynuyor. Çiçekçiye gidiyoruz dükkanının önünden geçen kimse bulunmayan. Efsus sorumluluk evet koca kasasını açtı şu saate kadar yaptığı tek ciro 10 TL. kuşkusuz ayakta duracak bu esnaf? levha parası almasını biliyorsunuz, yer temizlik vergisi almasını biliyorsunuz. Maliye dirimlik KDV vergisi almayı biliyor. Kardeşim insaf esnaf bunu kazanmadan nasıl ödeyecek? Belediye’ye çağrı yapıyoruz bir dakika önceki buradaki kadro ve ekipman sayısını elan birlikte arttırıp genişlik azından şu esnafa 10-15 dönem gelişim ika imkanı tanıyın. Yeter vicdana kadın. Bire Bir kez henüz diyorum hizmete alın değilim yapılmasını destekliyoruz. Uray personeline emeklerinden âlem teşekkür ediyorum ama şehrin hakeza herhangi bir tarafını ayrımsız anda kaldığınız antlaşma, insanlar Uray ne iyicene çalışıyor demiyor ne dediklerini söylemeyim sayın Başbuğ.”Share: