Almanya, İsviçre’den Leopard 2 kabul etmek istediğini doğruladı

Almanya Defans Bakanlığı Sözcüsü Arne Collatz, Alman Savunma Bakanlığının İsviçre’den kullanmadıkları Leopard 2 tanklarını satın almak için başvuruda bulunduklarını doğruladı.

İsviçre hükümeti, Almanya’nın ve Mağribî müttefiklerinin Ukrayna’ya gönderdiği tankların adına İsviçre’den Leopard 2 ana savaşma tankları satın kabul etmek istediğini açıkladı. Almanya Defans Bakanlığı’ndan mevrut açıklamada ise bu teklifin yapıldığı doğrulandı. İsviçre Savunma Bakanlığı, Alman Savunma ve Iktisat Bakanlıklarının 23 Küçük Ay tarihinde İsviçre Savunma Bakanı Viola Amherd’e yazılı referans yaparak, Alman yetiştirici Rheinmetall’in İsviçre ordusunun kullanmayacağı Leopard 2 tanklarını satın almakla ilgilendiğini belirttiğini açıkladı. Açıklamada Alman tarafının satın alınacak tankları Ukrayna’ya göndermeyeceğine, Kiev’e yapılan tank bağışları nedeniyle Almanya’nın özlük envanterlerinde oluşan boşlukları iaşe etmek ve yedek kıvılcım ihtiyacını bastırmak için kullanacağına dayalı Amherd’e güvence verdikleri bildirildi.

İsviçre Defans Bakanı Viola Amherd ise Alman hükümetine yanıtında, muhtemel seçme satıştan ilk İsviçre parlamentosunun tanklar amacıyla resmi adına bakım dışı kararı alması gerektiğini belirtti. Amherd’e bakarak parlamentoda tartışmalar olsa da daha böyle tıpkı karar alınmadı. İsviçre ordusunun prensipte takkadak “sadık sayıda” temel muharebe tankından vazgeçilebileceğini bildirdiği da açıklandı.

Almanya’nın kaç tank satın almak istediği belirtilmezken, İsviçre’nin envanterinde 230 sayı Leopard 2 tankı bulunduğu ve bunların 96’sının bakım dışı olduğu tez ediliyor.

Alman Defans Bakanlığı doğruladı

Almanya Defans Bakanlığı Sözcüsü Arne Collatz, Almanya’nın İsviçre tanklarıyla ilgilendiğini doğruladı fakat kaç tankın hazırlık edilebileceği konusunda daha bire bir karar alınmadığını söyledi. Collatz, eksantrik ülkelerden dahi analog taleplerin yapılıp yapılmadığı sorusuna, “Bir Nice ortakla daim kontak halindeyiz ve bol görüşmeler yapıyoruz” cevabını verdi. – BERLİN

Share: