Amasyalı okçu kızlar hayat yaylarla şampiyonluğa ulaştı

– Amasyalı okçu kızlar gönül yaylarla şampiyonluğa ulaştı

AMASYA – Amasya’nın Hamamözü ilçesinde sabık yıl kurulan okçuluk takımının sporcusu öğrencileri, gönül ok ve yaylarla katıldıkları önceki turnuvada Türkiye şampiyonluğu kazandı. Yarışmalara biricik amaç tahtasıyla hazırlanan Hamit Kaplan Ortaokulu’nun çoğunluğu kız mektepli olan okçuları geçen hafta Konya’birlikte planlı Anadan Görme Türk Okçuluğu müsabakalarında 12-13 yaş minik kadınlar kategorisinde Okçular Vakfı’nın peşi sıra ikinci adına başarılarını sürdürdü. Bin 800 nüfuslu ilçede etkili sporcuların hayalleri çokça iri.

“Kişi keman ve oklarla şampiyonluğa uzandık”

Antrenörlüğünü yaptığı 22 yabanlık takımı geçen yıl kurup okulun bahçesinde antrenmanlara başladıklarını tamlayan okul müdürü Müstakil Yüksel, “İlk katıldığımız ekol sporları müsabakalarında baht kızlar kategorisinde Türkiye şampiyonluğu, talih rical ve minik erkekler kategorilerinde ikincilik elde ettik. 8 yayımız vardı. 22 sporcumuz için yaşama yay ve oklar üstelik alıp şampiyonluğa uzandık” dedi.

Şampiyonlukla bu arada özgüvenleri üstelik artan öğrencilerine Hamamözü Kaymakamlığı, Hamamözü Belediyesi, Amasya Belediyesi ile Toyluk ve Spor Bakanlığı Kösemenlik ve Teftiş Başkanı Hasan Davulcu’nun bindi sağladığını anlatan Yüksel, “Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu eliyle Konya’üstelik planlı Türkiye şampiyonasında şans kızlarımız Okçular Vakfı’nın arkası sıra Türkiye ikincisi kendisine balaban sükse elde etti. Bu muvaffakiyet yemeden içmeden yürek ve madalya kullanmak değil” diyerek konuştu.

Takımın en iddialısı 13 yaşındaki koşa kızlar

Öğretmenlerinin tavsiyesiyle anadan görme Türk okçuluğuna düşkünlük salan ikiz kardeşler Emine ve Şükriye Keçeci takımlarının bildirme iddialı isimleri oldu. Hedefi 12’den vurmaktan eksantrik düşünceleri sıfır 13 yaşındaki cevza henüz nazik başarılara ok atmanın hayalini kuruyor.

İlk zamanlarda kollarında ve parmaklarında çığlık ağrılar oluştuğunu hatırlatan Şükrüye Keçeci, “Dünya şampiyonu doğmak istiyoruz. Çalışırsak kudretli olacağımıza inanıyoruz” derken ikizi Emine ise “Şu zaman 8. sınıftayız. Veri lisesinde tahsil görmeyi tayf ediyoruz. Akıbet müsabakada bir numara Okçular Vakfı oldu. Ama biz gönüllerin şampiyonuyuz” şeklinde konuştu.

Başarılı okçuları ve onları yetiştiren öğretmenleri Müstakil Yüksel ile Ahmet Sarıkabak’ı kutlayan Hamamözü Kaymakamı Abdullah Emre Özefe ise, “Okçularımız Hamamözü’müzdeki öğrencilerimize tıpkısı zihin, sahne getirdiler. Kat Sayı teşekkül ettiler. Başarılarının devamı için elimizden gelen kül çabayı gider edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: