Atakum Belediye Başkanı Savran:  “Atakum Belediyesi’nde 8 Bin Cv İş Bekliyor”

Atakum Şehremini Cemil Deveci, Atakum Belediyesi’nde aksiyon umuduyla muntazır 8 bin CV olduğunu belirterek, “8 bin kişinin ayrımsız kaza belediyesinden hisse senedi beklentisi varsa Türkiye’yi yönetenlerin, ülkenin ekonomisi için konuşanların oturup düşünmeleri geçişsiz” dedi.

Atakum Belediye Reisi Cemil Deveci, Sınır S ekranlarında Samsun Medya Grubu Genel Koordinatörü Barış İpek’in sunduğu “Cızık Üstü” programının canlı yayın konuğu oldu. Komutan Sarban, “Katılımcı Bütçe” çalışmalarından sosyal belediyecilik projelerine; kırsal kalkınmaya verilen desteklerden turizm alanında yapılan hamlelere kadar birçok konuda majör açıklamalarda bulundu.

“KISA SÜREDE BİN 500 ÜNİVERSİTELİ ATAKUMLU OLDU”

Atakum’un nüfus bilimsel ve coğrafi yapısı için vukuf veren Komutan Sarban, şöyle konuştu:

“Atakum ayrımsız dünya kenti. Sınırlarımız içerisinde Türkiye’nin heybetli üniversitelerinden birisi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi meydan alıyor. Bu özelliğiyle Atakum hem tıpkısı üniversite hem birlikte coğrafi özellikleriyle bile turizm kenti. Üniversite ile ilişkilerimiz berenarı gür, rektörüyle ve sair birimleriyle iş birliği yapıyoruz. Üniversiteden yararlanmaya çalışıyoruz. Öğrencilerin oluşturduğu kulüplerle toplantılar yapıyoruz. Orada hem öğrencilerin sorunlarını dinliyorum hem bile onları kentle bütünleştirmeye çalışıyorum. Enerjilerinin kente yansımasını istiyorum. Geçtiğimiz günlerde öğrencilere Atakumlu olmaları üzerine davet yaptım. Nüfusun artışıyla Atakum Belediyesi’nin bile bütçesi 1.5 milyon TL artacak ve mütezayit bütçeyi birlikte öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Burada hem belediye yasasının çarpıklığını anlatmaya hem de bire bir ilki gerçekleştirmeye çalışıyorum. Üniversite öğrencilerinin kentin yönetimine katılması tahammülfersa tıpkısı molekül. Kısa sürede bin 500 üniversiteli Atakumlu oldu.”

“BU KONUNUN YAKASINI BIRAKMAYACAĞIM”

Benzeri süre ilk turizm sektörünün Türkiye’üstelik önde gelen isimleriyle Atakum Belediyesi öncülüğünde ilk defa gerçekleştirilen Itidalli Karadeniz Turizm Paneli’nin nahiye üzere haddinden fazla balaban olduğunu söyleyen Başkan Savran, “Panelden bilahare işi bırakmadık çalışmaya bitmeme ediyoruz. Kafeteryasından oteline herkesin tıpkısı payı var. Dizge taşın altına elini koymalı. Bu şehrin valisi, büyükşehir şehremini, kaymakamı var. Çabucak Samsun değil, Sinop, Amasya, Ordu üstelik var. Vali Beyle geçtiğimiz günlerde görüştük. O de Ilımlı Karadeniz’de fariza fail valileri ve uray başkanlarını davet edecek. Gelişigüzel düşüneceğiz. Oralardaki turizm paydaşlarıyla görüşeceğiz. Bu konunun yakasını bırakmayacağım. Çünkü domestik kalkınmada belediyelerin birinci derecede sorumluluğu var. Cümle tıpkısı yerinden tutsun ve bunu başarıya ulaştıralım” diye konuştu.

ATAKUM BELEDİYESİ’NDEN İŞ UMUDU

Şehremaneti bünyesinde kurulan Atakum İstihdam Merkezi’ne (ATİM) yapılan başvuruların yoğunluğundan bahseden Başbuğ Sarban, merkezde yaklaşık 8 bin kişinin CV bırakarak hisse senedi beklediğini söyledi. Komutan Sarban, “Başvuruların nazik bölümü üniversite mezunu. Hepsi ayrımsız ümitle geldiler. 8 bin kişinin bir kaza belediyesinden aksiyon beklentisi varsa Türkiye’yi yönetenlerin, ülkenin ekonomisi için konuşanların oturup düşünmeleri geçişsiz. Atakum, Karadeniz’in dirimsel ve eğitim bilimi düzeyi faziletkâr insanların yaşadığı kentlerden birisi. Atakum Belediyesi pandemide 15 bin aileye arkalama elini uzattı, gıda desteği sağladı. Bunu beceri diye niteleyerek anlatmıyorum. Atakum’de 15 bin ailenin buna gerekseme duyuyor olması ilgililerin dikkatini çekmeli” dedi.

“KATILIMCI BÜTÇE TOPLANTILARI SÜREKLİ OLACAK”

Başkan Sarban, sonuç 1 aydır Atakum’un birçok mahallesinde yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen “Murahhas Bütçe” toplantıları karşı dahi hikmet verdi. Türkiye’de 5. uray adına Delege Bütçe çalışmalarına başladıklarını ve yurttaşların önerilerinin kaydedildiğini söyleyen Başbuğ Savran, “Hemen bütçe değil, bu toplantılarla komşuluk hukukunun üstelik gelişmesi amacıyla çalışıyorum. Kentin paydaşlarıyla ayrımsız araya geliyoruz. İstanbul’daki Samsunlularla birlikte buluşacağız. Şehir demokrasisi ve kültürü majör. Bunu kurabilirsek eğer, kimse demokrasiyi hayat tarzı olmaktan çıkaramaz. Yerel yönetimlerin arz koskocaman görevlerinden birisi dahi yönetişimi, alay malay yönetmeyi gerçekleştirmek. Tığ Delege Bütçe toplantılarını daim olarak yapacağız” diyerek konuştu.

ARSA SATIŞI ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ

Atakum Belediyesi’nin satışını gerçekleştirdiği arsalarla ilgili eleştirilere bile değinen Komutan Deveci, 7 belediyenin birleşerek Atakum Belediyesi’nin kurulmasının peşi sıra akıbet 10 yılda satılan mülklerin değerlerini tespit ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“2010-2019 tarihleri beyninde satılan mülklerin 10 kamer önceki karşılığı 800 trilyon. 200 trilyon üstelik bana bırakılan takanak. Toplamı 1 katrilyon. Elimizde ayrımsız bakım binası var. İki taksitle yapmışlar. Çatısı akıyor. Sunma alttaki, garajda işyar çalışıyor. Atakum’daki 50 metrekare burada, 100 metrekare şurada olan ümran atıklarını birkaç parselde toparladık. Aynı bile 50 ile 200 metrekarelik hisselerimiz var. Bunları ihalesiz paydaşlara verdik. Beş Altı ay ilk de 11 dönüm civarında yeri sattık. Bankadan da emniyet aldık ve önceki katışıksızlık firmasına olan borcumuzu kapattık. Tahminî 11-12 milyon TL, 5-6 milyon TL de diğerleri. Bu zamana dek sattığımız alan fiyatı 30-40 değil, kestirmece 15-16 milyon TL. Bu üç yılda İller Bankası’ndan aldığımız itimat 25-30 milyon TL civarında. Bankalardan aldığımız kredilerin yüzdelik 70’ini tıpkı esbak borcu durdurmak için almışız. Cesaret limitimiz bitti. Bu yıl bize yol fora etmek üzere sunulan yüreklilik 15 milyon TL civarında. Bir nicelik elan vereyim. Atakum Belediyesi’nin bakım alanı Canik ve İlkadım’ın toplamı kadar. Bütçemiz İlkadım Belediyesi’nin bütçesi kadar. Bütçeyi dahi nüfusa göre veriyorlar. İlkadım’ın nüfusu 350 bin, bizimki 250 bin. ara sıra misli fark var. Büyükşehir Yasası’nın şehir yönetmeye yetmediğinin sarih ifadesi. Darülfünun öğrencilerine o yüzden Atakumlu olun diyorum. Eklenen bütçe de onların hakkı olacak. Böylecene hem Büyükşehir Yasası’nın kentleri yönetemediğini lafla değil çalışarak göstermiş olacağım hem birlikte Türkiye’birlikte önceki olacaklar.”

“KADINLAR BİR ADIM ÖNE ÇIKMALI”

Esbak günlerde Atakum Eş Girişimi, Istihsal ve İşletme Kooperatifi (AKIN) Kurucusu Av. Gülay Deveci’nin öncülüğünde yapılan “Şehirleri Güzelleştiren Kadınlar” etkinliğinin Türkiye’nin seçkin yerinden izlendiğini söyleyen Başbuğ Savran, “Siyasete ve evcil yönetimlerde kadın tıpkı aşama öne çıkmalı. Kadının birleştirici gücünden, esas yüreğinden yararlanmalıyız. Toplumumuz çok ayrıştı” dedi.

SMG Umumi Koordinatörü Barış İpek’in Atakum Şehir Konseyi Avrat Meclisi Cumhuriyet Kadınları Bandosu’nun liyakatli çalışmalarına dair sorusunu yanıtlayan Başbuğ Savran, “Türkiye’dahi örneği yok. Çok başarılılar. Türkiye’ye da kendilerini tanıttılar. Çokça akla yatkın yolda gidiyorlar. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı sokaklarda tebrik etmek istiyoruz dediler. Bandomuz öncülüğünde yürüdük ve yüzdelik 70’i kadındı” diye niteleyerek konuştu.

ÇIKMAZ HAYVANLARI ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Komutan Deveci, çikmaz hayvanlarıyla ilgili tartışmaların ardından konunun taraflarıyla bire bir çalıştay etme kararı aldıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrımsız hayvansever olarak kimi zaman açmaza düşüyorum. Katıksız olarak hayvanların barınaklarda daima kalması onların psikolojilerini bozuyor. Hayvanların kısırlaştırılıp, küpelerinin takılıp kişi katıksız ortamlarına bırakılmaları gerekiyor. Bütün bu. Bu eş hayat kültürü da gerektiriyor. Diğer ilçelerden kamyonlarla İlkadım’ın yahut Atakum’un sınırları içine hayvanat bırakılırsa kentteki yaşam zorlaşır. Bazen hat mahallelerimizde aynı sevimli 15 köpek, pisik besliyor. İnsanlar sabah 4’te havlayan köpeklerden rahatsız oluyor. ‘1,2 beslenir amma şehrin ortasında 15 kapik beslenir mi hal bulun’ diyor. Çözüm var mı? Yok. Biz kaldıralım desek efsanevi hakları savunucuları belediyenin önüne geliyorlar. Okkalı bir sokak var. Onun için bu çalıştayın kararını aldık. Hem şikayet edenleri hem bile hayvanseverleri kuma edeceğiz. Gelişigüzel bu konuyu çözeceğiz. Onlar bizim bu coğrafyayı paylaştığımız canlılar. Onların hayat güvenceleri ve sağlığı bile bizim elimizde. Bu görevi bile namına getirmemiz gerekiyor.”

“SAĞLIĞIMDA MASLAHAT OLMAZSA DEVAM EDECEĞİM”

2024 yılında gerçekleşecek evcil seçimlerde Başbuğ Sarban’nin Atakum Belediyesi’ne yahut Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne adaylığı için düşüncesini soran SMG Genel Koordinatörü İpek’in sorusunu cevaplayan Komutan Sarban, “2023 seçimleri Türkiye amacıyla çok büyük. Yemeden Içmeden kuvvet değil, Türkiye’nin rota değişikliği bile bahis konusu. Onu izliyorum. Atakum’de çokça emek veriyorum. Verdiğim emeğin karşılığını sadakat yerine alıyorum o üstelik beni çokça rahatlatıyor. Bu benim sevdiğim ayrımsız hareket. Zaten yerel idarecilik benim işimmiş onu ayırt ettim. Sağlığımda bir sorun olmazsa, 500 metre koşup 1 kilometre yürüyecek enerjim olursa, hemşehrilerimizin bile sorunlarının çözülmesinde onlarla birlikte yaşamaya devam edeceğim. Ama Atakum’bile zihayat bir avrat çıkar, ‘Ben senden daha gani yöneteceğim’ derse, destekleyeceğim ve yanı sıra danışmanı olacağım” dedi.

Share: