BAKAN DÖNMEZ AKIBET KEŞİFLERLE BİRLİKTE YAKLAŞIK 20 MİLYAR TITREM KÖMÜRÜMÜZ VAR

ENERJİ ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin kömür rezervleri açısından son evre zengin ülkelerden biri olduğunu belirterek, Serencam keşiflerle birlikte yaklaşık 20 milyar titrem kömürümüz var. Linyit ve taşkömürü. Bunun 1,5 milyar tonu bu havzadaki taşkömürü ve sonuç paye kaliteli kömürden bahsediyoruz. Amma yıllık üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton beyninde değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı bin yılda bitiremezsiniz? dedi.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sabahleyin saatlerinde Filyos Liman inşaatından helikopterle, Bartın Limanı’na geldi. Bartın Valiliği’ne güzeşte Icra Vekili Dönmez, bölüm temsilcileri ile Enerji Koordinasyon Yerleşmiş toplantısına katıldı. Bartın Belediyesi ve YANLIŞSIZ Fırka’yi mülakat eden Dönmez, elan bilahare Bartın Organize Endüstri Bölgesi’nde yapımı tamamlanan 380 kilowat transformatör merkezinin açılışını yaptı. Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine geçen Bakan Dönmez’e burada Bartın Valisi Nurtaç Aslan, DÜRÜST Parti Takım Başkanvekili Yılmaz Bronz, Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akış eşlik etti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay dahi sorunlar karşısında Icra Vekili Dönmez’in kapısını çaldığını belirterek, Promosyonların güncellenmesi gerekiyor. Şehit aileleriyle ilişkin sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanımızın sözü var, şehit ailelerinin işbaşı yapmasıyla ait. Onlarla ilgilendiren zannediyorum faaliyet devam ediyor. 4 bine andıran iştirakçi zahmetli oldu. İşçi alınması gerekiyor. dedi.

‘BURAYI BİN YILDA BİTİREMEZSİNİZ’

Serencam dönemlerde kömür aleyhine bazen planların ve programların yapıldığını söyleyen Vekil Fatih Dönmez, ‘Başta garplı ülkeler başlamak için abuhava değişikliğiyle uğraş anlamında. Eyvallah, elbette ki bu atmosfer bu gelgel insanlığın ortak değeri. Korumamız gerekiyorsa gelişigüzel de koruyacağız. Amma bugün kâffesi kömür peşinde. Hangi oldu bile bütünü kömür peşinde. Gaz olmayınca kâffesi kömüre yöneldi. Kömür fiyatları aldı başını gitti. Bugüne kadar gazı konuşuyoruz amma kömürde birlikte düzgüsüz yücelme oldu. Türkiye kömür rezervleri açısından son paye ensesi kalın ülkelerden birisi, Akıbet keşiflerle birlikte kısaca 20 milyar titrem kömürümüz var. Linyit ve taşkömürü. Bunun 1,5 bilyon tonu bu havzada taşkömürü ve sonuç derece nitelikli kömürden bahsediyoruz. Ama almanak üretimimiz 1 milyon ila 1,5 milyon ton ortada değişiyor. Bu şekilde baktığımızda burayı bin yılda bitiremezsiniz. Onun amacıyla bile diyoruz ki ki üretirse üretsin istihsal artsın istihdam artsın. Harbiden bizim bakir tutum modelimizde de yatırım, istihdam, üretim, ihracat. Burada belki ihraç edecek kadar üretmiyoruz. Zira zaten kaliteli kömürü ithal da ediyoruz. Almanak 30 milyon titrem kömür ithalatı yapıyoruz. Bugünkü rakamlarla baktığınızda 300-400 dolar ortada değiştiğini hesaplayacak olursak az daha 10 bilyon dolar kömür ithalatı var. Kavuşum altında duruyor izin edin çıkartalım. Birileri buraya gelip ‘Biz madenci kardeşiyiz, dostuyuz’ diyecek. Eksantrik bire bir yerde dahi kömür madeninin açılmasına engel olacak ihtarname olacak. Burada madencinin yanındaysan Aydın’birlikte dahi Denizli’dahi dahi Eskişehir’da de madencinin yanı sıra olacaksın. Biz o kadar varlıklı ayrımsız devlet değiliz. Eroin ocaklarımızı kapatalım birlikte dışarıdan kömür ithal edelim. Kaynağımız burada. İşçimiz var işlemek istiyor. Henüz aşkın iştirakçi alınmasını köle istiyorum. Çalışıyoruz. Tabi yıpranmadan muhit burada er emeklilik oluyor. ara sıra istihdam sayımızda azalmalar oluyor. Dolayısıyla bizim üretim planlarımızı üstelik bunlar etkileyebiliyor. Herhangi Bir müessesenin istihsal planı var. Ona dair namına iş gücü planlaması yapılıyor. Ihvan da gene çalışıyorlar. İmkanlar ölçüsünde bunları inşallah kararlaştırdıktan sonra Cumhurbaşkanımıza genişlik edeceğiz. Icabında burada hakeza bir duyuruyu tekrar yapacağız.’

‘ÜRETİM ARTIŞI HEDEFİMİZ VAR’

Kömür beyaz zehir ocaklarında mekanizasyona artırmak istediklerini tamlayan Nazır Dönmez konuşmasına şöyle devam etti Amasra müessesemizde 712 çalışanımız var. 500 civarında kayran üzerinde. 80’i yer üzerinde. Memurlarımızla birlikte 712 çalışanımız var. Başka müesseselerle alay malay TTK toplanmış etkin sayısı 6 bini kayran altında gelmek için 8 bin 600 çalışanımız var. Hepsine teşekkürname emreylemek istiyorum. Istihsal artışı hedefimiz var. Mekanizeye geçmemiz geçişsiz. Istihsal artışını sağlayacağız, hem bile hareket kazalarını elan dahi azaltmış olacağız. Ne büyüklüğünde mekanize olursak size da faydası var. Cisim gücünü daha az kullanmış olacağız. Fakat bu coğrafya kömür madeninin jeolojisi yapısı layıkıyla gösterişsiz değil. Kömür da bu coğrafyadaki seyelan ve formasyonu ayrımsız şekilde yapmış durumda. Sert damarda 80-90 derecelik yalçın yamaçlarda kömür üretiyorsunuz. Onun amacıyla birlikte mekanizeye geçmekte zorlanıyoruz. Mekanize sistemlerin anlaşılan açıların üzerinde himmet kabiliyetleri edisyon. Ama ona karşın mühendislerimiz Ar-Ge yaparak, sanayicimizle teşrikimesai yaparak el şartlara rağmen buraya has mekanize sistemleri hayata geçiriyor. Kömürde karşı terinin payı erdemli. Ama aklımızı birlikte kullanır us terimizi dahi katarsak o zaman hem siz hem de idarelerimiz bahtiyar olacak. Hususi sektörün üstelik yaptığı yatırımlar var. Bir şekilde nezaret kendisine onlara dahi mütenevvi desteklerle destekliyoruz. Ümidimiz o yatırımların üstelik tıpkı dakika önceki tamamlanarak hayata geçmesi. Geçtiğimiz 100 yılda Zonguldak ve Bartın’a enerjinin sunu yetişkin maddesi olan kömür damgasını vurmuş.?

‘2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SİZLERLE BULUŞTURACAĞIZ’

Kömürün yanına tıpkı eksantrik enerji kaynağını henüz eklediklerini söyleyen Vekil Dönmez, Amasra-1 kuyusunda 135 bilyon metreküp, Filyos açıklarında 405 bilyon metreküp ile bütün 540 milyar metreküp kendisine doğalgaz rezervimizi açıklamıştık. İnşallah 2023’ün ilk çeyreğinde sizlerle buluşturmak istiyoruz. Kömüre bitmeme mı, tabiatıyla devam edeceğiz. Çünkü oradan çıkacak doğal gaz Türkiye’nin mecmu ihtiyacını karşılamaktan şu dakika amacıyla uzak. Konutların gazının tamamını karşılayabilir durumda 25 yıl kesiksiz. Kullanılmamış keşifler olursa o üstelik artacak. Gine kömürün elzem olduğu gâh sınai uran istihsal tesisleri var. Koklaşabilir kömürü kullanmadan demir polat üretme imkanınız yok. Burnumuzun dibinde iki seçme tesisimiz var. Ereğli Çipo-Çelik ve Karabük Çipo-Polat, onlara üstelik filhakika sizlerin ürettiği kömürü veriyoruz. Madenciliği önemsiyoruz. Bu sektörde 142 bin etkin var. Aileleriyle ve canip kollarıyla baktığımızda herhalde beşle çarpmamız geçişsiz. En beş altı az milyon insanımız bu işten ekmek yiyor demektir. Geçtiğimiz yıl eroin ihracatında 6 milyar dolarla rekor kırdık. Bu sene bu 6 milyar doları da aşacağız. Cemaziyelevvel ithal ettiğimiz ürünleri zaman daha çok ihraç eder ağıl geldik. Borazan, biz üretiyoruz. Birlik dünyaya satıyoruz. Âdem çıpa-çelikle mukavemetini artırıyor. Borlu çelik alıyorduk elan aşkın bedel ödeyerek. Yeniden tığ borun tonunu birkaç beniz dolara satıyorduk. Elinde uygulayım bilimi sahibi olan ülkelerden on bin dolara yirmi bin dolara idraksiz alıyorduk. Hamaliye yapıyorsunuz. Tor cevheri sat, âdem işlesin sana vurdumduymaz satsın. Alın terine beyin teri katarsak yüz dolar bin dolar, on bin dolar, yüz bin dolar oluyor. İşçimizin, mühendisimizin, teknik elemanlarımızın karşı teri ve hatır teri bizim amacıyla kutsaldır.? diye konuştu. Konuşmaların ardından Nazır Fatih Dönmez’e işçiler yoluyla madenci feneri bergüzar edildi. (DHA)Share: