BAKAN DÖNMEZ ATI YÜZYIL, TÜRKİYE YÜZYILI OLACAK

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ati yüzyıl ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak. Ati çağ Türkiye’nin seçme alanda varlığını hissettirdiği bire bir yüzyıl olacak dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Eti Maden Tesisi’nde hizmet verecek olan Ferrobor Istihsal Tesisi’nin anne atma törenine katıldı. Icra Vekili Dönmez’e, Ilbay Hasan Şıldak, SELIM Öğür Balıkesir milletvekilleri Adaletli Çelik ve İsmail Ok, Eti Eroin Genel Müdürü Serkan Keleşer’in yanında kurum çalışanları zevcelik etti. Tören Düzeni konuşmalarının peşi sıra kürsüye çıkan Vekil Dönmez, sonuç zamanlarda Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra küşat ve ana atma törenlerine katıldıklarını belirtti.

Avrupa’da yaşanan erke krizine karşın Türkiye’birlikte her bölüm eskimemiş benzeri tesisin devreye girdiğini belirten Nazır Dönmez, Türkiye’nin ciharıyek beraberinde yeni fabrikalar yükseliyor. Avrupa erke krizi nedeniyle bırakın eskimemiş tesisler ve fabrikalar açmayı, mevcutların kapanmaması amacıyla şişman benzeri çabalama içindeyken, Türkiye’birlikte ise her bölüm kullanılmamış aynı bünye devreye giriyor. Mevcut fabrikalarımız da yetenek artışına başvurmak için bakir araziler bakıyorlar. Kullanılmamış makine ve donatı siparişleri veriyorlar. Son benzeri almanak ithalatımıza baktığımızda makine teçhizatlarının balaban bire bir artma gösterdiğini görüyoruz. Ne söylemek bu Fabrikalarımız üretim için müstelzim ekipmanlarını, altyapısını sağlıyor. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın zar ettiği üretim ve dış satım odaklı eskimemiş ekonomi modelimizin meyvelerini toplamaya başladık dedi.

‘DÜNYA BOR ÜRETİMİ VE İHRACATINDA LİDERİZ’

Acun borak üretim ve ihracatında Türkiye’nin lider büyüklük olduğunu dile getiren Icra Vekili Dönmez, Demin ferrobor tesisimizle bu silsileye yıpranmamış bir halka daha ekliyoruz. Bildiğiniz amacıyla 2018 yılında Yeni Bor Stratejimizi car etmiştik. Dünya bor üretiminde ve ihracatında lideriz. Geçtiğimiz yıl 1 bilyon 30 milyon dolar ile Cumhuriyet tarihimizin borak ihraç rekorunu kırmıştık. Bu yıl yola çıkarken hedefimiz 1,1 milyar dolardı. Ancak bu yıl yeni sözleşmeler, yıpranmamış pazarlar, eskimemiş bağlantılar yardımıyla hedefimizi fevk cepheli düzeltilmiş ettik. Bu sene hedefimiz 1,25 bilyon dolar ile sabık yılki rekorumuzu tazelemek. Borak karbürün az daha tamamını ancak dışından ithal ediyorduk. Bandırma’daki tesisimiz yıllık bin titrem istihsal yapacak. Bor karbür tozunun tonu kestirmece 40 bin dolar. Silah yapıldığında tonu 400 bin dolara büyüklüğünde çıkıyor. İnşallah bor karbür tesisimizle bu ayar zincirinin tamamına topluluk olacağımız imkanlara kavuşacağız ifadelerini kullandı.

100 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Temeli atılmış tesisin yıllık 800 ton kapasitesi olacağını ve 100 kişiye istihdam sağlayacağını dile getiren Bakan Dönmez şunları söyledi

Fabrikamız almanak 800 ton üretim kapasiteli olacak. ve inşallah önümüzdeki yılın sonlarına akla yatkın üstelik tesisimizi devreye alacağız. 100 vatandaşımıza burada istihdam sağlayacağız. Ferrobor tesisimizin büyük benzeri özelliği elan var. O dahi yatırımımız tıpkı zamanda teknoloji transferini birlikte içeriyor. İnşallah ilerleyici zamanlarda buradan elde ettiğimiz tecrübelerle bu teknolojinin yerlileşmesinde birlikte büyük adımlar atacağımıza inanıyorum. Bizim hep gayretimiz evcil istihsal. Bizim bilcümle gayemiz yerli uygulayım bilimi. Türkiye’nin potansiyeli ve cemaat oldukları beyninde. Daha fazlasını yapabileceğimiz da biliyoruz. Zira bizim tıpkı idealimiz var. Ati yüzyıl ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak. Ati asır Türkiye’nin seçme alanda varlığını hissettirdiği tıpkı asır olacak. Zaman yapılan bilcümle bu enfrastrüktür yatırımları, bütün bu dev projeler bugünden yarına geleceğin Türkiye’si amacıyla.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ, BAŞLADIĞI HİÇBİR İŞİ YARIDA BIRAKMAMIŞTIR’

TOKİ vasıtasıyla yapılan konutlar hakkında yapılan eleştirilere yanıt veren Bakan Dönmez, Sonuç günlerde sosyal ev projesi tartışılıyor. Birileri üstelik artık ‘Bunların temellerini atıyorlar amma acaba bitecek mi’ diyorlar. Elan önceki da 1 milyonun üstünde sosyal konutu bu hükümet, orta ve elverişsiz gelirli vatandaşıyla buluşturdu. 250 bini da buluşturacağız. Unutmayın, Sayın Cumhurbaşkanımız başladığı hiçbir işi yarıda bırakmamıştır. 2 sene önceki bittabi Borak Karbür’ün temelini attık, demin önümüzdeki aylarda birlikte devreye alacağız. Zaman temelini attığımız ve atacağımız tesisleri de benzeri şekilde yapacağız. Bu türlü eleştirileri yer yağı, doğal gaz ararken de duymuştuk. Arayamazsınız dediler, aradık. Bulamazsınız dediler, bulduk. Şimdi birlikte çıkaramazsınız diyorlar. Tığ üstelik diyoruz ki kuşkusuz bulduysak öyle çıkaracağız. Sabredin, 2023’te öz gazımızı insanımızla buluşturacağız dedi. Konuşmaların arkası sıra Ferrobor Istihsal Tesisi’nin anne atma töreni gerçekleşti. Buradaki programlarını mütemmim Vekil Dönmez, kentten ayrıldı.Share: