Bakan Koca’dan hareket bölgesindeki vatandaşlara ciddi uyarma: İçme ve ambalajlı sular yeğleme edilmeli

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin en kırıcı hasarı verdiği illerden olan Hatay’birlikte tetkik gerçekleştirdi. Nazır Adam, daha sonraları kameralar karşısına geçerek sonuç durumu aktardı. Sarsıntı bölgesinde şu anne kadar geçici çor saptanmadığını tamlayan Herif, vatandaşların şimdilik içmece ve diş ve fırçalama üzere ambalajlanmış suları yeğleme etmesi gerektiğini söyledi.

“SALGIN RİSKİ İÇİN TEDBİRLERİMİZİ ALMAYA BITMEME EDİYORUZ”

Icra Vekili Âdem, açıklamasında şunları söyledi: “Afetin evvel anında üzerimize sakıt evvel görev sağlık merkezlerimiz çalışkan ayla getirmekti. Afiyet sistemimiz değme yaralıya ulaşabildi. Afetin 3. gününden itibaren gelişigüzel Müstevli riski üzere tedbirlerimizi aldık almaya devam ediyoruz. Köylerimize doktor ve çıkar yol malzemeleri gönderiliyor. Bir Numara evre afiyet sistemimiz aile hekimliğini devam ettiriyoruz.

“SULARIMIZI KLORLADIK”

Bu cins afetlerden sonra tanıdık arz riskli şey hijyenin bozulması ile Müstevli riskinin oluşmasıdır. Suları düzenli adına klorluyoruz. Depremin önce günlerinde cıvıl cıvıl laboratuvarlarımızı Hareket bölgesinde çalıştırmaya başladık. Sularımızı klorladık. Hatay ilimizin Antakya ve Defne ilçeleri dışında şebeke suyu verilmektedir. Sağlanamayan yerlerde ise tankerlere su verilmektedir. Belediyelerde sistemsel olarak klorlama yapmaktadır.

“AMBALAJLI SULAR TERCİH EDİLMELİ”

Akarsu kalitesinde afet dolayısıyla aksilik yaşanabilir. Vilayet ya da kaymakamlıkların ‘musluk suyu içilebilir’ duyurusuna büyüklüğünde, içmece ve diş fırçalama üzere ambalajlı sular tercih edilmelidir. Keçe kenetlerde içmece suyu paketli adına dağıtılmakta, tanker suyu dahi klorlanmaktadır.

“BULAŞICI HASTALIK SALGIN SAPTANMADI”

Bölgede geçici hastalık var mı diye ahenkli taharri edilmektedir. Bugüne büyüklüğünde temas geçici hastalık salgını saptanmamıştır. Kahramanmaraş ilimizde 1 suçiçeği vakası bulunmakta izole edilmektedir. Rota virüs zımnında hastanede bir iki tıpkı hastamız bulunmaktadır. Geçici sarılık bugüne kadar saptanmamıştır.

“KİŞİSEL HİJYEN İÇİN BROŞÜRLER HAZIRLANDI”

Şahsi hijyen, filo ve uyuz için broşürler hazırlanmıştır. Bebek ve temel takibi, yenidoğan aşılama takibi yapılmaktadır. Ulus bile heybet üstelik buradadır. Birlikte uyandığımız afet sabahını bütün gelişigüzel saracağız. her bir vatandaşımız iyileşene kadar cemi imkanlarımız ile burada olacağız.”

Share: