Belde ve Şehircilik Bakanlığı’nın Villa İzni Verdiği Zeytinlik Alanı AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Satışa Çıkardı

OKTAY YILDIRIM

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, zeytin ağaçlarıyla kaplı Edremit sahiline mümasil bölgedeki iki parseli satışa çıkardı. Okul alanı namına planlanmış olan zeytinlik, Yer ve Kentçilik Bakanlığı’nın yaptığı cazibe değişikliğiyle villa yapımına akıllıca ağıl getirilmişti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Narlı Mahallesi’nde kâin, sahile 300 metre mesafedeki 2 parseli harcamak üzere ihale açtı. 475 cezire, 1 ve 3 No’lu parsellerin satışı havi eksiltme 30 Kasım 2022 tarihinde yapılacak. Birisi bin 206 metrekare diğeri 3 bin 444 metrekare olan arsalar amacıyla mecmu 22 milyon 150 TL tahmini kıymet belirlendi. İmar durumuna bakarak parsellere 2 katlı villalar yapılabilecek.

VİLLA RANTI ZEYTİNLİKLERİ NAMEVCUT EDİYOR

Satılacak olan parsellerin bulunduğu toprak zeytinliklerle kaplı olmasına rağmen, sonuç yıllarda balaban tıpkısı bir lahzada küsurat villa inşaatlarının baskısı altında. Satışa konu parseller da zeytin ağaçlarıyla kaplı. Şişman olan parsel 2009’de yapılan mamure planlarında meslek alanı kendisine planlanmıştı. Ancak 2019’birlikte Yer ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine’ye ilgili parselleri ihtiraz çatı alanı olarak belirlemişti. Ihtiraz çatı alanı ilanından güdük ayrımsız müddet sonra da söz konusu parseller, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti.

Bakanlık, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki devrine istinaden, parsellerle ait çekim değişikliği yaptı ve ekol alanı olarak planlanmış parselin 2 bin 742 metrekarelik kısmını göz alanı, 702 metrekarelik kısmını de park alanı ilan etti. Plan değişikliğinin peşi sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bahis konusu parsellerin satılması için Uray Meclisi’nden karar çıkarttı. CHP ve İYİ Tümen gruplarının ret oyu verdiği değişmeyen, AKP’li üyelerin oylarıyla, fikir çokluğuyla alındı. Şehremaneti bu kararın peşi sıra parselleri satışa çıkardı.

Share: