Bitlis ruzname haberleri… Bitlis’te 70 bedensel engelliye elektrikli ve akülü açacak dağıtıldı

Bitlis’te 70 bedenî engelliye elektrikli ve akülü vesile dağıtıldı

BİTLİS – Bitlis’te, Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonu, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Hollanda Arsıulusal İnsani Yardım Vakfı ve Adaletli Paylaşım Derneği marifetiyle 70 bedensel engelliye elektrikli ve akülü şalter dağıtıldı.

Bitlis Içtimai Teavün Vakfı’nın yardımlarıyla organize edilen programda 70 nüsha elektrikli ve akülü çevirgeç, bedensel engelli bireylere dağıtıldı. Bitlis Belediyesi Firez Merkezinde düzenlenen izlence saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Kuran-ı Eli Açık tilavetinin peşi sıra konuşan Hollanda Arsıulusal İnsani Müzaheret Vakfı Temsilcisi Ayhan Arslantaş, vakfın faaliyetlerinden bahsetti. 1993’te kurulan Hollanda Arsıulusal Müzaheret Vakfı’nın bin 200 gönüllüsü ile dünyanın sunma ücra köşelerine bile yardım götürdüğünü tamlayan Arslantaş, “Sabık sene 250 Milyon TL’lik müzaheret bütçesi ile 38 ülkede kurumsallaşmış tıpkı şekilde için devam etmektedir” dedi.

Uluslararası Demokratlar Birliği Temsilcisi Kağan Geçolu ise birliğin 2004 yılında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan eliyle Almanya’nın Köln şehrinde kurulduğunu belirterek, ” UID, Türklerin ve cömert toplulukların ilişkilerini küresel çapta güçlendirerek soylu erki sosyal ve kültürel adına elan yatkın ilişkileri kendine şiar etmiş bir teşkilattır. Zaman UID, 32 ülkede yüzlerce şubeleri olan, 7 milyon diasporamızı bir nice alanda külah ederek Müslüman ve cömert ülkelerimizle olan bağlarımızı güçlendirmeyi namına fariza edinmiştir. Bağımlı bunları yaparken üstelik anavatanımız olan iyice ülkemizle bağlarımızı tek koparmamış, antrparantez dolaşma geçtikçe elan dahi güçlendirmiştir. Gerek yaşadığımız ülkede gerekse Türkiye’ye hep yardım sağlamıştır. Şayet burada siz değerli kardeşlerimize benzeri nebzede olsa faydamız dokunduysa hangi bahtiyar bize” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen üstelik, Ampute Milli Takımından benzer vererek, engellilerin neleri başarabileceğini hatırlattı. Ergezen, “Bu işin hazırlanmasında burada sâdır isimlerin bütünü sâdır kahramanlardır. Ama asıl bâtın kahramanları; hiç görmediği insanların belki birlikte tek uğramayacağı coğrafyalara, insanların dertlerine katılmak üzere çoluk çocuğunun rızkından dünyalık koyup; insanların derdine tükenmek, insanlara faydalı olmak amacıyla cebinden para koyan insanlardır. Sizler, bizler bu kadim coğrafyanın çocukları yerine rahmetin ve bereketin çocuklarıyız. Dünyaya yabanlık, artağanlık ve doğruluk buradan yayıldı. Dolayısıyla bizler bu bayrı kültürün insanlarıyız” dedi.

İnsanlığa eş olacak benzeri kültürün sahipleri olduğunu tamlayan Ergezen, “Ceddimiz böyleydi ama ben biliyorum ki gençlerimizde hakeza. Bunun üzere Allah’ın izniyle bu ülkenin, bu memleketin değme zaman yolu ve bahtı açıktır. Bizler Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonu kendisine Türkiye’nin sunu nazik federasyonuyuz. 21 zir branşı olan beherglas spor branşının tek tıpkı federasyonu varken bizde 21 parça dal var. Türkiye nüfusunun yüzde 12’si mânialı vatandaşlardan oluşuyor. Bu de kısaca namına 4,5 milyon insana istikbal ediyor. Dolayısıyla en kırıcı abra koca yüküdür. Tığ bunu biliriz. Ego bu duygularla bu yardımların dağıtılmasında emeği olan herkese teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra program, elektrikli ve akülü araçların dağıtılmasıyla sona erdi.

Share: