Çağ, “TVF’nin anlaşması Karabük sanayisinin gelişmesini sağlayacak”

SELIM Parti Karabük Mebus Niyazi Devir, Türkiye Sağlık Fonunun KARDEMİR’in 50 milyon 294 bin 346 liralık hisse almasının kentteki sanayinin gelişmesini ve yatırımların artmasını sağlayacağını belirtti.

Milletvekili Niyazi Gündüz, Türkiye Erinç Fonunun (TVF) KARDEMİR’in toplamda 50 milyon 294 bin 346,76 liralık yazılı değere erbap hissesini nasip başına 13,05 liradan satın alması için yapılan anlaşmaya ait değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin ilk çıpa çelik fabrikasının 85 yıl önce temellerinin atılmasıyla adı duyulduğunu ve o dönemde 13 haneli bire bir mahalleyken tedricen kente dönüşen Karabük’ün mevki ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdüğünü rapor eden Ruz, “3 April 1937 tarihinde Karabük’te mensur edilen ve 1939 yılında işletmeye alınan demir polat fabrikamız, tafsilatlı yıllar süresince ülkemizdeki sınai atılımlara öncülük etmiş, Türk sanayisinin öncüsü ve okulu olmuştur. Karabük, başta polat görünmek üzere makine ve aksamları, möble, kağıt ve orman ürünleri, hazır giysi, hareketlilik ve elektronik ürünleri sektörlerinde büyüklük ekonomisine kırıcı katkı sağlamaktadır. Kentin ihracatının yüzdelik 85’ini çelik sektörü oluşturmaktadır. Bu nedenle Kardemir Karabük’ün benzeri marka değeri, binlerce vatandaşımıza aldatmak kapısı sağlayan, alçak sanayimizin flaş kuruluşlarındandır. Yeni kurulacak birleştirme uran bölgeleriyle üstelik ülkemiz ekonomisine yardım sunmaya bitmeme edecektir” dedi.

Gün, TVF’nin KARDEMİR hisselerini kabul etme noktasında yaptığı anlaşmayla ilişkin kendisine üstelik “Bilindiği amacıyla Türkiye Geçim Fonu, toplamda 50 milyon 294 bin 346 teklik Kardemir hissesi almak amacıyla anlaşmaya varmış bulunmaktadır. Zahir bu kapsam Karabük ilimizin sanayisinin gelişmesi ve Karabük iline yapılacak yatırımların artması, ilimizdeki istihdama katkı terazi bağlamında mıntıka insanımız eliyle memnuniyetle karşılanmıştır” ifadelerini kullandı. – KARABÜK

Share: