CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRK’E YAKASIZ MINTAN BİÇİLEMEYECEĞİNİ DÜNYAYA İLAN ETTİK

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı adına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz işte bu topraklarda dişiyle tırnağıyla kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün esir edilemeyeceğini, Türk’e yakasız mintan biçilemeyeceğini; 26 Ağustos’ta Afyon’de başlayıp, 9 Eylül’birlikte İzmir’da sona ermiş bu kıyamla kamu dünyaya car ettik dedi.

Reisicumhur Erdoğan, aralarında yapımı tamamlanan Galibiyet Meydanı’nın birlikte olduğu birçok projesinin açılış törenine akmak amacıyla Kütahya’ya geldi. Fatin Rüştü Stabil Caddesi’ndeki alanda toplanan bölüt seslenme eden Erdoğan, Iri Atak ve akabindeki çatışmaların acun askeri tarihine yer muvaffakiyetli topyekun uğraş örneği olduğunu söyledi. MHP Umumi Başkanı Mehabet Bahçeli ile alay malay sabık hafta Malazgirt’teki programa katıldıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu

Hükümdar Alparslan, Bizans’ın cazibeli hükümdarı Diyojen’in sayıca üstün ordusunu yenerek, Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştı. Milli Savaş ile asırlardır bitip tükenmeyen ayrımsız kin ve hırsla bizi bu topraklardan söküp alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu benzeri kat elan ilan ettik. Selçuklu’nun mirasını devralan, cumhuriyetimizin kuruluşuna revan yolda ter ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Acun Savaşı’nda dört bir yanda 7 düvele alın savaşçı, Çanakkale’den Kut’ül Amare’ye büyüklüğünde güçlü haddinden fazla yerde fetihler kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatması ile adeta hâlsiz bırakılmıştı. Vatan topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist; Adana, Antep ve Maraş direnişleriyle pabucun fiyatlı olduğunu görünce sinsi amalarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal Mücadelesi’ni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak, hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’bile yeni bire bir destanın girizgahını yapmıştır. Samsun’birlikte başlayıp, Ankara’bile Şişman Millet Meclisi’nin açılışıyla dünyaya yöntemince zar edilen bu sürecin her aşaması, küllerinden baştan doğan bire bir milletin uyanışının sembolüdür.

‘TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİK’

Afyon Kocatepe’den başlayıp, Dumlupınar’a, oradan da İzmir’e büyüklüğünde süren Iri Saldırı’un, Türk ordusunun uzun uzun benzeri aradan bilahare yaptığı evvel şişman saldırı harekatı olduğunu anlatan Erdoğan, Düşmanın ihtimal makinelisi, ıcığı cıcığı, arabası, uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin inanç kırcı yüreği, bu eksiklerin hepsini fazlasıyla telafi ediyordu. Elhak Yunan ordusu çekilirken, 200 bin şahsiyet kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında zaiyat adına bırakmıştır. İmandır, o gevher kim ilahi ne büyüktür cani olan gergin kalpgâh sinede yüktür. Peki; bu budun, o inanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Zir yukarı tıpkısı sayıya ehil, Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise yüzde 6,5 civarındadır. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı kendisine tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz işte bu topraklarda dişiyle tırnağıyla kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün tutsak edilemeyeceğini, Türk’e yakasız gömlek biçilemeyeceğini, 26 Ağustos’ta Afyon’de başlayıp, 9 Eylül’bile İzmir’dahi sona eren bu kıyamla bilcümle dünyaya ilan ettik. Milletimizin ebedi vatanı, Anadolu’daki istiklaline ve istikbaline topluluk çıkmakta kararlı olduğunu aynı defa daha dosta düşmana göstermiştir diye niteleyerek konuştu.

‘BU MÜCADELE ELBETTE BAYAĞI GERÇEKLEŞMEDİ’

Erdoğan, müstevli dönemiyle ümranlı ülkeler dahil kül dünyanın dengelerinin altüst olduğunu ancak Türkiye’nin hedeflerine akla yatkın yürüyüşünün duruluk vermeden devam ettiğini söyleyerek, Ayrımsız şekilde demokraside da rastgele kesimden vatandaşımızın hak ve özgürlük alanlarını genişleterek içtimai gerilimlere ve yıldırı örgütlerin dayanak noktası bulmasına okazyon veren eksiksiz çarpıklıkları ortadan kaldırdık dedi.

Terörle mücadeleye birlikte değinen Cumhur Reisi Erdoğan, Terörle savaşim Türkiye’nin sorunlarında geçmiş tam mıydı Gabar’a girdik mi Cudi’ye girdik mi Tendürek’e girdik mi Bestler Dereler’e girdik mi Bilcümle terör inlerine, bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi Güçlükle süresince ve sınırlı dışında bunu başardık mı artık da başarmaya değiştirmeden bitmeme edeceğiz. Bu savaş tabiatiyla bayaği gerçekleşmedi. Attığımız değme adımda haricen ve dâhilen birçok engellerle karşılaştık, nice zayiat verdik, birçok bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin üstelik üstesinden geldik diye konuştu.

‘AVRUPA’DA DOĞAL GAZ BULAMIYORLAR, MARKET RAFLARI BOŞ’

Türkiye’yi rastgele bakımdan dünyanın genişlik önemli ülkelerinden biri haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Avrupa ülkelerinin doğal gaz bulamadığını ve market raflarının gereksiz olduğunu belirterek, şunları kaydetti

Bugün Türkiye’yi dünyanın sunu şişman 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen tıpkı vizyona ulaştırdıysak 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Akıbet dönemde milletimizin canını yakıcı gâh sıkıntılar var ama bu dünyanın üstelik sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar cümle ümranlı ülkelerin güya hakeza bir sorunları yokmuş kabilinden davrandığına. Sakıncasız olun onların başındaki karabulutların taşıdığı ateş yağmurları, bizim yaşadıklarımızla kıyas de edilmez. Bakın, gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’birlikte gereksiz. Demin Ekincilik Kredi Kooperatifleri’yle vatandaşlarımıza inşallah daha ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek ve 1300 kıta marketi kolaylıkla 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkaracağız ve benim vatandaşım Tarım Yüreklilik Kooperatifleri’nden ucuz ürün almaya bitmeme edecek. Türkiye yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak, iktisadi modelini değiştirdiği amacıyla bu toptan fırtınadan yeryüzü bir iki kayıpla çıkacaktır. Anca bile oldu. İnşallah, yılbaşından sonradan aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını henüz mebzul göreceğiz. Bilcümle söylediğim kabil kardeşlerim biraz çıdam ve imdi destek istiyorum. Zira bizim sunma iri gücümüz; birliğimizdir, beraberliğimizdir, kardeşliğimizdir. İnsanları güvenlik ve refah seviyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin, asıl kriziyse henüz eskimemiş başlıyor. Üretim ve hazırlık alanındaki bozulmayı, mal alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle birlikte sosyal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin de bittabi çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Bizse birtakım banal sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.

KÜTAHYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye’nin bütün illerine yaptıkları yatırımlarla şehirlerin çehresini değiştirdiklerini söyledi. Çabucak Kütahya’de sonuç 20 yılda mecmu 26 milyar lira envestisman yaptıklarını tamlayan Erdoğan, Eğitimde 2 bin 685 sayı kullanılmamış sınıf nesir ettik. Şehrimizde ikinci azamet üniversitesi namına KSBÜ’yü kurduk. Deneyimsizlik ve sporda yükseköğrenim ensiz yatak kapasitesini 12 bin 493’e ulaştırdık. Mecmu 46 nüsha spor tesisi düz yazı ettik. Sosyal yardımlarda Kütahyalı gerekseme sahiplerine 1,7 bilyon lira tutarında hamur aktardık. Sağlıkta toplamda 1050 yataklı vagon 11 hastane ile alay malay 43 keyif tesisi nesir ettik. 610 yataklı vagon Kütahya site hastanemiz ile Domaniç entegre kaymakamlık hastanemizin inşası sürüyor. Mekân ve şehircilikte Kütahya’birlikte TOKİ marifetiyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp, doğruluk sahiplerine doğrulama ettik. 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk; 2’sinin yapımı, 3’ünün birlikte proje çalışmaları devam ediyor. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun bulutsuz hava müzesine dönüştürüyoruz dedi.

PROJE VE TESİSLERİN AÇILIŞINI YAPTI

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının peşi sıra Kütahya’bile akıbet yıllarda yapımı tamamlanan ve 5,5 bilyon liraya dünyalık olan 344 ayrı projenin şişko açılışını yaptı. Erdoğan’a Kütahya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, DÜRÜST Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı ve İzmir Mebus Hamza Şiddetli, Kütahya Valisi Yüce Çelik, AK Tümen Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Pahal Erenler, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, uray başkanları, oda başkanları ile ilçe başkanları haremlik etti. (DHA)

Share: