Devlet genelinde sıcaklıklar 5 derece azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, çöz ve şark kesimlerinin modüler ve yer düzlük haddinden fazla bulutlanmış, Ilımlı ve Maşrık Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği hesap ediliyor.

ŞARKI KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum yağmur ve boğanak, saha meydan gök curcunalı bora, Gün Doğusu Karadeniz’in iç kesimlerinin ve Maşrık Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla anlaşılmaz yağmur ve vadi yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Maşrık Karadeniz kıyıları, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Balkı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda yer meydan kuvvetli olması bekleniyor. Sabahleyin ve gece saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde bile düzlük kayran parmak ve sis hadisesi görüleceği hesap pusulası ediliyor.

Dert, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında yarın muhtemel yağmur ve sağanağın domestik namına akva olacağının durum edildiği tabir edilen açıklamada, bölgenin faziletli kesimlerinde karla muğlak baran ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinde cemaziyelevvel geceden itibaren kar yağışı aktif olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer saha 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye çalışan tıpkısı güdücü birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine dolaşma amacıyla tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Veca, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kalabalık, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri amacıyla soluk kodlu Artvin diyar Rize amacıyla üstelik turuncu kodlu ikaz yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimal ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir orta kuvvette, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden düzlük düz sağlam (40-70 km/saat) yerine esmesi bekleniyor.

Share: