Doğu’nun saklı güzelliği Balık Gölü kuruma tehlikesi altında

Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’nin kocaman turizm merkezleri beyninde vadi kayran saklı güzelliği Ağrı’daki Balık Gölü, su seviyesinin düşmesi dolayısıyla kuruma tehlikesi yaşıyor.

Taşlıçay ilçesine kestirmece 30 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 241 rakımlı göl, dokunulmamış doğasıyla temas zaman ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Kışın yüzeyi ağız ağıza buz tutan, baharat ve yaz aylarında da çevresi rengarenk çiçeklerle kaplanan göl, havaların hamam olduğu zamanlarda natür tutkunlarının keçe kampı ve piknik için bölgede en çokça yeğleme ettiği alanlar ortada bulunuyor.

Şark kıyılarında iri çekilmeler yaşanan gölün, bazen yerleşim yerlerinin içmece suyu ve zirai sulama ihtiyacının buradan karşılanması dolayısıyla kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı sav edildi.

Taşlıçay Belediye Reisi İsmet Taşdemir, AA muhabirine, gölün kesim amacıyla çok şanlı olduğunu söyledi.

“Gölün kurumasının önüne geçilmesi lazım”

Herkesin göle ehil çıkmasını isteyen Taşdemir, şöyle konuştu:

“Gölün su seviyesinde pahal şekilde tenakus var. Türkiye’nin yer efdal ve biricik asıl alabalığının yaşadığı gölümüz kuraklıkla karşı karşıyadır. Bunun bile sebebi Doğubayazıt ilçemizin içme suyunun buradan alınmasından kaynaklanmaktadır. Hem içme hem bile arazi sulama suyu bu gölden gidiyor. Bu göle eş çıkılması geçişsiz. Tabii Doğubayazıt susuz kalmasın. Muayene vurulur, su tedariki yapılır ama bu gölün birlikte kurumasının önüne geçilmesi lazım.”

Taşdemir, konuyla ait Nezaret ve Valilikten bindi beklediklerini belirtti.

Göldeki akarsu çekilmesinin önüne geçilmesi üzere Doğubayazıt’a ayrı tıpkı su kaynağının bulunması gerektiğini anlatan Taşdemir, “Vaktiyle akarsu olan yere şimdi araçla geldik. Çokça aşkın akarsu çekilmesi var. Gölün dibindeki nebatat gözüküyor. Gâh yerlerde henüz aşkın ricat var. Herkesin bu göle topluluk çıkması lazım. Bir Vakitler 2 ada vardı demin aynı cezire daha ortaya imdi. Bölgede seçkin sene festival yapıyoruz. İnşallah ikinci kış festivalini üstelik yapacağız.” diye konuştu.

Doğubayazıt ilçesine sadık Bezirhane köyü muhtarı Hasan Çipo bile göldeki makul yerlerde akarsu seviyesinin çokça düştüğüne meni ederek, Doğubayazıt’a giden suyun bilinçsiz kullanılması zımnında çekilmenin devam ettiğini vurguladı.

Share: