Eşinin elinden dolmuşu aldı, meslekte erkeklere taş çıkartıyor

Eşinin elinden dolmuşu aldı, meslekte erkeklere taş çıkartıyor

Kadın Dolmuş şoförü Aysun Akbolat’ı görenler evvel şaşırıyor, sonradan mutlu oluyor

ORDU – Ordu’nun Fatsa ilçesinde dolmuş şoförü adına çalışmaya başlayan Aysun Akbolat, eşinin elinden aldığı mesleği ile meslektaşlarına taş çıkartıyor. Akbolat, kentteki önceki kadın çoban olma özelliğini taşıyor.

Çocukluktan bu yana arabalara olan hayalini bırakmayan, ilçede Uran-Halas Hattı’nda güdücü kendisine çalışmaya başlayan Akbolat, şehrin geçmiş ve bir tane kadın minibüs şoförü oldu. Eşinin mesleğini olan dolmuş şoförlüğünü yapan Akbolat, araca binen vatandaşlardan fena hâlde tepkiler alıyor. 2 bala annesi 43 yaşındaki Aysun Akbolat’ı direksiyon başında gördüklerinde önceki şaşkınlık etkili vatandaşlar, sonrasında ise titizliği ve güler yüzlülüğü karşısında mutluluk yaşıyor. Akbolat’ın en nazik destekçisi ise mesleğini elinden aldığı eşi Yakup Akbolat.

“Şoför olmayı çok istiyordum”

Epey yaştan bu zamana kadar arabalara iri ilgisi olduğunu söyleyen Aysun Akbolat, “Serencam 2 yıldır eşimle konuşuyorduk ve çok çoban atılmak istiyordum. Kurgu beklemek çocukluğumdan gelen ayrımsız tutku. Eşimle şakalaşırken dolmuşu da sürebileceğimi namına söyledim ve hezel köken oldu. Dolmuşu elinden aldım. Trafiğe sadık alanlarda ilk sınav sürüşleri yaptım. Sonrasında SRC belgesi üstelik alarak dolmuş sürmeye trafikte başladım” dedi.

2 haftadır trafikte, olumlu tepkiler alıyor

Trafiğe çıkalı henüz 15 olmasına karşın çok güzelce tepkiler aldığını belirten Aysun Akbolat, “Tümce bana selam veriyor, ego dahi onlara klakson çalarak selamlıyorum. Bu tepkileri bile alınca elan üstelik çok işime dört kolla sarılıyorum. Hep kendi ekmeğini kazanmalı ve bizler de ekmeğimizi taştan çıkartabiliriz. Rical gelişigüzel alanda aksiyon yapamazlar ancak kadınlar temas işin üstesinden kurnazlıkla gelebilirler” şeklinde konuştu.

“Dolmuş şoförlüğü çokça ahenktar”

“Evdeki işlere bakarak meşbu şoförlüğü henüz ahenkli. İki işi birbirinden ayırıyorum ve o bilinçte yönelteç başına çıkıyorum” diyen Akbolat, “Temas iki işin üstesinden da aldırmaz geliyorum, durakta üstelik bire bir erinç geldi şoför arkadaşlarımızın ortada. Bir kadının ortamlarında olması temas alanda onlara titiz davranmayı itiyor ve elan hürmetkâr oluyor. Gelişigüzel ağırlık ve sorunumuzu bağlanak ve el birliği zarfında tartışarak çözüme kavuşturuyoruz. Durakta konuşuyoruz bazen karı şoförler seni emsal alırlarsa işimizi elimizden alırlar diye erkek arkadaşlarımız kardeş kardeş ediyoruz. Aracıma binerek beni direksiyonda gören yolcular geçmiş şaşkınlıklarını gizleyemese dahi hemen alışıyorlar ve olumlu tepkiler vererek beni mutlu ediyorlar. Kutluyorlar beni ve çok daha tetik aracı kullandığımı söylüyorlar” ifadelerine düzlük verdi.

“Eşimin seçme ahit bindi ısıtın”

Aysun Akbolat’ın eşi Yakup Akbolat ise “Eşimin en balaban destekçisi benim. Ben kendisine familya işlerinde koruyucu oluyorum o üstelik bana işimizde havari oluyor” diyerek konuştu.

Akbolat’ın ‘in kullandığı dolmuşa binen vatandaşlar birlikte avrat tıpkısı sürücüyü araçta görmenin kendilerini üstelik sevindirdiğini söyledi.

Share: