Fotoğrafhane, üzerine akilane mevrut çığlık keçisinden akıbet anda kurtuldu

ERZURUM Doğa Siper ve Milli Parklar Havza Müdürlüğü’nde tedavisi ve rehabilitasyonları tamamlanan 2 ızdırap keçisi ile 2 altın delimsirek ve 1 bağlama delicesi, yaşam alanlarına bırakıldı. Valilikte işyar resimci, kafesten çıkarılınca üzerine akıllıcasına mevrut kırıcı keçisinden serencam anda kurtuldu.

Vatandaşlar vasıtasıyla gaileli bulunup Erzurum Natür Koruma ve Milli Parklar Kesim Müdürlüğü’ne teyit edilen 2 elem keçisi, 2 altın şahin ve 1 ilhak delicesi tedavi altına makbuz. Kars Kafkas Melez Hayvanı Istirdat ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaklaşık 1,5 yıl tedavi gören şiddetli keçileri ile 7 aydır hizmet altında tutulan kızıl şahinler ve bağlama delicesi, sağlıklarına kavuşmalarının arkası sıra Erzurum’da natürel yaşam alanlarına bırakıldı.

Ilbay Okay Memiş, Doğa Siper ve Milli Parklar Mıntıka Müdürü Okan Ahit, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ile gelgel çalışanları kafesler içinde getirilen hayvanları doğaya bıraktı. Bu tam incitici keçilerinden biri, kafesten çıkarılıp özgürlüğe koşarken, fotoğrafını çeken görevlinin üstüne akıllıcasına koştu. Fotoğrafhane, ansız bire bir refleksle kenara çekilip, yara keçisinden kurtuldu.

Bir değerli şahini özgürlüğüne bırakan Ilbay Okay Memiş, “İnsanoğlu bu yakınlarda zooloji, bitkilerle bire bir bütünüz. Sadece kendimizi fikren değil, sair canlıları, yaban hayvanları, doğanın bütün unsurlarını gözeterek dünyada yaşamamız gerekiyor. Hem sanayileşeceğiz hem gelişeceğiz hem imdi üreten devlet olacağız. Bire Bir zamanda çevreye hassas, hürmetli, çevreyi esirgeyici, kollayan aynı çatı içerisinde olmamız gerekiyor. Biz buna çok ilgi ediyoruz” dedi.

Share: