İmam Fatih Ardıç, paylaştığı “Caiz mi Hocam” şarkısı sebebiyle Kırşehir’e hizmetli adına atandı

Kırkağaç ilçesindeki Örenlik Camii’nde fariza eden ve kişi bestelerine çektiği klipleri Youtube kanalında yayınlayan Fatih Ardıç’ın, içtimai eleştiride bulunduğu “Caiz mi Hocam” isimli şarkısını yayınlamasının ardından tayini artık. Ardıç, Kırşehir’in Mucur ilçesine ‘hizmetli’ adına atandı.

“SANATA VE KÜLTÜRE KATKI KEŞFETMEK İSTEDİM”

Ardıç, konuya ilgili şunları söyledi: “Merkezde fariza yapıyordum. TOKİ Camisi’nde eğreti görevlendirmedeydim, aslen kadrom bile mortocu namına Kırkağaç merkezde, Harabelik Camii’ndeydi. Çalgı Aleti, içimde tıpkı uktedir. Bu toplumumuzun hassasiyetlerine, doğusuyla batısıyla örfümüze ve adetlerimize ilgi ederek domuzuna klipler çektim, kişi bestelerimi yayınladım. Hem bu müzik tutkumu alt etmek hem de bire bir ilmek görevlisi adına sanata ve kültüre bile ulama tedarik etmek istedim. Ama derdimi anlatmadım. en son yaptığım eserimden benzeri eski eserimden çevre cımbar yedim. ‘Caiz mi Hocam’… Halkımızın sorunlarını; gençlerimizin, esnafın, emekçinin, çiftçinin sorunlarını kaleme aldım, yüreğimde o acıyı hissederek. Onların duygularını hissederek güzelce tıpkısı beste yaptım. Banko derdim görkem şan değildir. Kırkağaç halkı beni tanır. Bu yönde gelirim olursa ayrımsız fakirin, ayrımsız garibin sofrasına benzeri kase zeytin, aynı kase peynir kalkışmak niyetiyle bu yola çıktık.

“ŞIŞMAN BİR SUÇLUYMUŞUM GİBİ SORUŞTURMA ANKARA’DAN GELDİ”

Sormaca sürecinde de denetmen beyler ‘İmam adam ırlamak söyler mi’ dediler bana. Ben de dedim ki ‘Kur’an’dahi mı yazıyor, hadislerde mi yazıyor?’ ‘Millet hangi der?’ ‘Millet gayet müspet bakıyor bana Kırkağaç’ta’ dedim. ‘Kırkağaç halkı beni seviyor, destekliyor’ dedim. Türküyü da sanata ve kültüre bindi amaçlı halkımızın da hassasiyetlerine dikkat ederek yaptım ve cezalandırıldım. Halkımızın bilgilerine genişlik ederim. Diyanet’ten, çok büyük ayrımsız suçluymuşum gibi sormaca Ankara’dan geldi. Normalde bizim fariza mahallinde Manisa’dan müfettişler gelir. Sözde ben tıpkı yıldırı suçluymuşum kabilinden Ankara’dan başmüfettişler beni sorguladı; 3 saat, 3 buçuk saat isticvap oldu. ‘Caiz mi Hocam’ın altına yorum yazmışlar, ‘Burada bazen kastediyor’ diye niteleyerek bana kıymetlendirme soruyorlar. Ego insanların yorumuna karışamam kim ego temas kurum, değme siyasal parti, rastgele şahsı orada da belirtmedim.”

Share: